Forum:

  • Pokud chcete zaslat odpověď na Váš příspěvek e-mailem, vyplňte, prosím, kolonku "e-mail".
  • Nepravdivé a urážlivé příspěvky budou smazány!
Jméno
WWW
E-mail
Kontrola Vyplňte číslici: pět
Text :-)
:-D
:-(
|-/
:-[]
;-)
8-|
8-o
B | U | i  | link


Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41

Dobrý den,můj dotaz směřuje ke snímačům.Mám možnost koupit original Lindy Fralin jazz bass, Máte zkušenosti s těmito snímači? Děkuji
Odpověď | X | 14.08.15, 18:23:10
Dobrý den,
Lindy Fralin patří určitě k tomu lepšímu, co se na trhu dá sehnat.
Jestli se konkrétně Vám bude líbit jejich zvuk, to je už jiná, ale kvalita je nesporná....
Odpověď | X | 17.08.15, 10:19:46
gravatar .:. Ota | mail
dobý den chci se zeptat zda je z pohledu akustiky výkonu či barvy atd. lepší kobylka se strunami skrz desku na kolíčky jak je tomu dnes u většiny kytar, anebo jako to bývalo u klasických kytar skrz kobylku dozadu jako tomu je u ěkterých modelů kytar tuším Crafter. ten je samozřejmě jistil šrouby schované pod perletovou tečkou nevím pro jaký typ se mám rozhodnoutna nové kytaře.
máte z kušenost z Bolivian Rosewood na boky a záda, dalo by se to přirovnat kvalitou k Riu či Madagaskaru ?
děkuji
Odpověď | X | 11.08.15, 00:13:27
Dobrý den,
není - li k tomu nějaký zásadní konstrukční důvod, pak určitě kobylku s kolíčky.
Méně namáhá desku. Pojistné šroubky u provlékací kobylky zajistí, že kobylka neupadne, ale odlepit se může stejně, tím ztrácí kontakt s deskou a její funkce je značně narušena.

Bolivian Rosewood je více známý jako Pao Ferro či Santos palisandr - je to materiál zvukově zásadně kvalitnější než např. Indický palisandr ale rozhodně nesnese srovnání s Madagascar nebo Rio palisandrem.
Botanicky se nejedná o palisandr - obchodní označení je zavádějící - a tak nemá ani jeho vlastnosti.
Nicméně tento materiál patří mezi ty kvalitní, ze kterých se dá postavit profesionální hudební nástroj. V jeho prospěch - mimo zvuku - náleží určitě vzhled a také jiná kategorie ceny oproti zmíněným palisandrům.
My Pao Ferro používáme poměrně často a nástroje z něj fungují skvěle.
Samozřejmě nelze opominout materiál a konstrukci rezonanční desky, ale to je zase jiná ;-)
Odpověď | X | 11.08.15, 09:35:44
gravatar .:. vysloužil | www | mail
Dobrý večer,
prosím o zodpovězení několika otázek:

Jakou by jste mně navrhl celomasivní kytaru v hodnotě cca 50 000Kč.Myšleno typy dřevin - přední deska,luby- zadní deska.Jednalo by se o kytaru akustickou bez snímání.Nechci Deadnought - mám jej od Furcha,připadá mně dost agresivní,snad Jumbo,snad superjumbo.Zvukově univerzální hraju vše,folk pop.country atd.nechci kytaru do kapely,chci ji pro sebe a pro potěchu z kvalitního nástroje.
Děkuji za odpověď,věřím že podrobnosti jsme schopni vykomunikovat e - mailem
Odpověď | X | 07.08.15, 22:06:53
Dobrý den,
v rámci fóra se pokusím odpovědět více obecně, konkrétní nabídku Vám zašlu e-mailem.
Ale moje oblíbená kombinace materiálů je Kavkazský smrk a Madagascar palisandr či Africký Blackwood, provedení jumbo popř. dreadnought - více níže ;-)

Už jsem to asi psal, ale pro vysvětlení, jak vůbec nástroj pro konkrétního zákazníka sestavujeme a naceňujeme.

1) výběr modelu - každý z tvarů má svůj zvukový charakter, který se dá konstrukcí a volbou materiálů modifikovat, ale základní vlastnosti daného modelu změnit nelze. V tomto bodě se řeší především hlasitost, barevnost zvuku či lépe rozsah a průraznost nástroje. Obecné vodítko pro orientaci - poměr mezi nejužším a neširším místem modelu - nástroje s menším rozdílem ( dreadnought, OM ) jsou méně barevné, hodně průrazné a hlasité, větší rozdíl ( jumbo, superjumbo ) jsou naopak barevnější, méně hlasité.
Tyto vlastnosti souvisí s vnitřním vzduchovým sloupcem a rychlostí, s jakou je schopen opustit nástroj - dreadnought rychle, nestačí se tolik rozehrát desky nástroje, jumbo pomaleji - rozehrají se vyšší harmonické, zvuk je barevnější.

2) výběr rezonanční desky a způsobu žebrování - pominu - li Červený cedr, který raději používáme jen na nylonové nástroje, pak nejčastějším materiálem je smrk, ale ten má několik druhů, které se zásadně liší ve výsledném zvuku.
Používáme tyto druhy ( seřazeno dle pevnosti ): Engelmann, Evropský, Sitka, Karpatský, Kavkazský, Adirondack.

Engelmann a Evropský - měkčí barevný zvuk, folkové a fingerstyle nástroje

Sitka - pevný nebarevný, poměrně výkonný materiál, záměrně se používá na bluegrassové a bluesové nástroje, kvůli pevnosti na 12 strunné modely, nicméně raději většinou volím jiný materiál

Karpatský - barevnější a znělejší než Sitka, podobné použití

Kavkazský - můj oblíbený materiál, který spojuje vlastnosti Evropského smrku v barevnosti a Adirondacku v pevnosti zvuku a výkonu. Použít lze na jakýkoli model, úpravou konstrukce žebrování ho lze posunout od bluegrassového zvuku až po folkový

Adirondack - nejpevnější a nejvýkonnější ze smrků, byl používán na většinu amerických nástrojů až do 50. - 60. let, kdy se stal nedostupným. Vhodný pro jakýkoli styl hraný trsátkem, okouzlí mohutností zvuku, nicméně je zvukově méně barevný než Kavkazský. Pro svou pevnost ideální na 12 strunné modely. Nepatří ale do kategorie moderních zvuků, ocení jej spíš vyznavači vintage zvuku

Méně známé materiály jsou Žlutý cedr či Port Orford cedr - nemají vlastnostmi nic společného s Červeným cedrem - oba jsou vlastnostmi někde mezi Karpatským - Kavkazským a Adirondackem - Žlutý cedr je úžasný v hustotě let a je opravdu o něco málo žlutější než smrk, Port Orford nádherně voní a tím pak i Váš nástroj.

Poslední materiál, který bych rád zmínil pro jeho zvukové vlastnosti je Redwood - laik ho těžko rozeznává od Červeného cedru, je však zásadně pevnější, jeho kvalita je v mohutnosti zvuku a zvýraznění basových frekvencí - proto se jeho použití většinou omezuje na malé modely, aby basy nepřeznívaly příliš.

Existuje řada dalších materiálů, uvedené ale máme vyzkoušené, a proto je mohu také hodnotit.

3) výběr zadní desky a lubů - zde je materiálů ještě mnohem víc, nebudu je tedy všechny uvádět a zmíním je spíš ve skupinách, které spojuje zvuková charakteristika.
Zde více méně platí, že cena = kvalita.

Méně finančně náročné materiály jsou např. ořech ve všech jeho druzích, ovangkol, africké mahagony ( Khaya, Sapeli, Sipo ), padouk, ... Jde o měkčí dřeviny a z toho vyplývá i nižší počet vyšších harmonických - jednoduše tyto nástroje nemají takový barevný rozsah jako modely z tvrdých materiálů a zpravidla jsou i méně znělé ve výkonu.

Střední třída materiálů je např. mahagon Honduras, Indický palisandr, Chechen, Bocote, Movingui, Limba - zde už se dá mluvit o třídě profesionálních nástrojů - větší rozsah barev zvuku, lepší výkon a vyrovnanost.

Vysoká třída - palisandry jako Pao Ferro, Madagascar, Mexický, dále Cocobolo, Makasar, Ziricote, Africký Blackwood - nejvíce harmonických, vysoký výkon.....

Lehce mimo stojí materiály jako Muninga, Koa a Tasmánský Blackwood, které ač nepatří k nejtvrdším nabízejí nadstandardně barevný zvuk, oproti palisandrům nejsou ale tak průrazné.

Opět existuje celá řada dalších materiálů a vzhledem k přitvrzování restrikcí Cites je i tlak na získávání dalších, dosud nepoužívaných dřevin, především z Jižní Ameriky a Asie. Některé z nich vypadají slibně, v případě např. Peru se objevují i dosud nepopsané druhy.
Tyto dřeviny pravděpodobně časem nahradí řadu současných exotických dřevin.

4) výběr materiálu krku, hmatníku - zvukový vliv už není tak markantní, přesto se vyplatí věnovat výběru pozornost.
Samo o sobě se mnoho nezmění, ale v pojetí nástroje jako celku jde o významnou část jeho zvuku.

5) výběr designového zpracování, hardware, snímání......

Odpověď | X | 10.08.15, 10:36:26
gravatar .:. Oscar
Zdravím, Vaše nástroje vypadají nádherně. Chtěl bych se zeptat na dvě věci. Vyrobili byste u vás kytaru DC (Double Cutaway) s tělem zmenšeným tak, aby v nejširším místě měla 14,25", tedy v rozměrech Gibsonu ES 339 (CS 336)? A druhý dotaz - mám kytaru, jejíž krk je pro mě dokonalý, jen bych potřeboval změnit její tělo. Je to Stratocaster s lehce zmenšeným tělem a přišroubovaným krkem. Vyrobili byste takové tělo k již existujícímu krku? Zdravím a děkuji za odpověď.
Odpověď | X | 24.07.15, 16:48:46
Dobrý den,
ano, jak 339 tak tělo k Stratocasterovi bychom mohli vyrobit.
Pokud byste o výrobě uvažoval, poprosím Vás o bližší specifikace nástrojů, abychom mohli sestavit nějaký cenový návrh.

U Strata hlavně materiál a povrchovou úpravu, popř. zamýšlené osazení kvůli frézování otvorů v těle.

V případě 339 především materiál vnitřního bloku, dále osazení snímači a hardware, popř. Vaše osobní požadavky na nástroj.
Samozřejmě můžeme koncept prodiskutovat společně či Vám navrhnout vhodné provedení tak, aby odpovídalo Vašim požadavkům na zvuk.

Poprosil bych Vás o zaslání informací na email, popřípadě se můžeme domluvit telefonicky.
Veškerá spojení naleznete v záložce Kontakty.
Odpověď | X | 28.07.15, 09:50:57
gravatar .:. zorau | mail
Dobrý den,

potřebuji opravit zadní prasklou stranu citery, kolík a natáhnout struny . Oprava-v Praze. A kolik to bude stát ?
Předem děkuji za informaci !;-)
Odpověď | X | 16.07.15, 16:13:48
Dobrý den,
citerami se nezabýváme, raději se obraťte na někoho, kdo se těmto nástrojům věnuje odborně.
Sám nemám informace o nikom v Praze či okolí, kdo by citery opravoval.

Pokud neuspějete, můžeme se na nástroj podívat a zhodnotit, co je zapotřebí a za jakých podmínek.
Odpověď | X | 28.07.15, 09:41:00
Dobrý den, velmi mě zaujaly vaše nástroje, a podrobné stránky. Na některé věci bych se rád ještě zeptal. Děláte levoruké modely, nebo s krátkou menzurou? Jestli ano, jaký je příplatek? Děkuji a přeju hodně zdaru! Vitek;-)
Odpověď | X | 11.07.15, 23:58:32
Dobré ráno,
jsem rád, že Vás zajímají naše nástroje.
Samozřejmě vyrábíme jak levoruké nástroje, tak menzury podle přání zákazníka.
Pokud si vyberete z menzur, které máme už zpracované v šabloně, pak je to bez příplatku, v případě, že byste chtěl něco atypického, pak 500,- Kč.
Za levoruký model příplatek není, pokud nejde o model, který by vyžadoval další úpravy v technologii - bohužel nepíšete, který z nástrojů se Vám líbí.....

Odpověď | X | 13.07.15, 09:50:09
Dobrý den,
použil jste někdy na Vaše nástroje kompenzovaný 0 pražec ? Doporučil byste osazení na koncertní kytaru Yamaha, která neladí zle, ale v polohách by to mohlo být o chlup lepší :-) ? Díky, Mirek.
Odpověď | X | 01.07.15, 12:59:57
Dobrý den,
na klasické kytaře jsme to v praxi ještě nepoužili, většinou stačila kompenzace sedlového pražce a kvalitní struny.
Nicméně není to až tak složitý zákrok a lze udělat bez zásahu do nástroje.
Odpověď | X | 02.07.15, 10:23:20
gravatar .:. Petr
Dobrý den, dovedli byste poradit se snímačem na akustické violoncello? Případně jej po dohodě nainstalovat. Používám kovové struny, takže by se mohlo jednat o piezo i o elektromagnetický snímač.
Odpověď | X | 30.06.15, 22:39:05
Dobrý den,
každý z typů snímačů má jiné použití a hlavně zvuk.
Magnetický snímač má hutný masivní tón, jeho nevýhoda je v tom, že zní více elektricky a u smyčcových nástrojů bývá problém s proměnnou vzdáleností strun od snímače, v závislosti na poloze, ve které se hráč pohybuje - tedy pokud budu hrát např. na volné struně a zároveň na struně zmačknuté někde ve vyšší poloze, vzdálenost strun od snímače se bude lišit o několik milimetrů, což magnetický snímač zpracuje tak, že struna bližší snímači ( hrána v poloze ) bude slyšitelně silnější než struna vzdálenější.
V některých případech lze nastavením snímače, volbou strun seřízením a nástroje dosahnout uspokojivého výsledku, někdy nikoli, je třeba experimentovat.

Piezo a kapacitní snímače jsou zvukově akustičtější, nemají ale tak mohutný tón jako magnety.
Často je potřeba použít nějaký aktivní prvek - předzesilovač, aby byl signál vůbec použitelný.
Z pohledu instalace se používají:
1) umístění snímače do výřezů kobylky - téměř neovlivní akustický zvuk nástroje, ale je mnohem citlivější na vyvážení zvuku ( používají se systémy pouze na jednu stranu kobylky nebo na obě strany ) a kvalita zvuku zásadně souvisí s akustickou kvalitou nástroje.
2) umístění pod nožku či obě nožky kobylky - lepší výkon i barva sejmutého zvuku, ovšem ovliňuje akustický projev nástroje, protože mezi rezonanční deskou a kobylkou je vložen další element.
3) málo používaný - leč stojí za povšimnutí z pohledu kvality snímání - snímač napevno zabudovaný do kobylky
4) kontaktní piezo - nejstarší způsob snímání, kvalita hodně závisí na umístění snímače - je třeba hodně experimentovat - a kvalitě nástroje. Má několik zásadních negativ - většinou "zvuk koupelny" na středových frekvencích, přenáší jakýkoli nechtěný zvuk z nástroje, tedy i poklepy, šustění o oděv, atd...

Oba systémy - magnetický a piezo či kapacitní lze samozřejmě míchat, což je ideální varianta.
Je nutné použít aktivní směšovač, který upraví rozdílné impedance obou systémů.

Nabídka snímačů pro cello není nijak široká, otázkou je, zda se nekouknout i po kontrabasových verzích, kde je pár možností navíc..... B-Band D1 system, který kombinuje dva typy snímání.

Magnetické snímače se téměř neseženou - my používáme výrobky pana Šlapáka, který je schopný je upravit pro daný nástroj na míru, stejně tak vyrábí skvělé mixy pro magnet / piezo.

odkaz

Piezo / kapacitní:
1) do kobylky - Schertler Stat C - více typů dle dalšího vybavení, Shadow SH-SC1, Fishmann C-100, Schatten C-12 Std., David Gage SoundClip, Barcus Berry Clamp-on Cello bridge
2) pod kobylku - David Gage The Realist Cello, Shadow SH-955,
3) celá kobylka - Fishman C-200, Barbera Multi-Transducer Cello Pickup Bridge
4) kontaktní - Schatten DYN C P48, Dean Markley 3001 Artist XM, Shadow SH-2000 a SH-2001

Pokud byste se pro některý ze systémů rozhodl a chtěl ho nainstalovat, prosím, ozvěte se a domluvíme se telefonicky.
Odpověď | X | 01.07.15, 10:53:29
gravatar .:. Petr
Díky moc za velmi informativní odpověď o cellových snímačích.
Připadá mi, že piezo snímač v kobylce by mohla být správná cesta. Mohl byste naznačít přibližně cenu takové úpravy vč. snímače? Díky, Petr
X | 04.07.15, 17:03:35
Dobré ráno,
cena snímače je v poměrně velkém rozptylu, záleží na tom, který z modelů si vyberete.
Budete - li mít konkrétní tip, můžu Vám zaslat cenovou nabídku.

Montáž je v závislosti na dalších případných úpravách 500 - 1 000,- Kč.
Pokud se domníváme, že by mohl nastat nějaký další pracovní zásah, domlouváme varianty při předání nástroje před montáží.
X | 13.07.15, 09:45:31
gravatar .:. Honza
Dobrý den,
nevíte prosím, jestli nějaká firma vyrábí kovové struny pro elektrickou kytaru potažené nylonem? Případně nylonové struny s kovovým jádrem? Prý to vyráběl Dunlop, ale na jejich stránkách jsem nic takového nenašel a i jinde (thomastik, dadario) marně pátrám. Děkuji
Odpověď | X | 18.06.15, 18:51:52
Dobrý den,
nylonem potažené Galli serie BN, La Bella serie 800.
Odpověď | X | 19.06.15, 10:23:52
gravatar .:. milan | mail
dobrý den,
manželce se povedlo prolomit zadní stranu akustické kytary a hledám javorovou překližku, nebo někoho kdo je toto schopen opravit (pokud to půjde); foto zašlu.

Raději koupit novou?
Odpověď | X | 04.06.15, 09:41:36
Dobrý den,
javorovou překližku asi neseženete, ale koupíte břízu, pokud se namoří, bude to podobné. V malém formátu se dá koupit u modelářů letecká překližka......
Opravit se vyplatí, pokud máte k nástroji nějaký vztah. V případě, že to je spotřební kytara za pár korun bez osobní historie, pak bych do opravy neinvestoval.
Případně pošlete fotky.
Odpověď | X | 04.06.15, 11:14:53
Dobrý den,
rád bych se zeptal na Váš názor na hraní trsátkem na kytaru s nylonovými strunami. Slyšel jsem, že prý se tím kytara ničí. (Prý kvůli jinému, razantnějšímu, úderu než na jaký je kytara stavěna) Je to podle Vás pravda? A v čem kdyžtak takové ničení spočívá?
Děkuji.
Odpověď | X | 20.05.15, 13:35:23
Dobrý den,
ne, to pravda není, pokud umí kytarista trsátko používat..

V případě, že máte špatnou techniku hry a prodřete lak až na dřevo, pak můžete poničit rezonanční desku, kterou trsátko umí probrousit skrz.

Opatrně musíte používat trsátko u nylonové kytary, kde je konstrukce většinou velmi subtilní a můžete nevhodným úderem poničit rezonanční desku. Nejde tedy o trsátko, ale o úder pravou rukou, nicméně záleží na technice hry - mnoho lidí používá trsátkovou techniku na koncertních kytarách a není na nich známka poškození....
Odpověď | X | 21.05.15, 09:48:06
gravatar .:. Ivan
Dobrý den.
Jakým snímačem osazujete Martin D28 pro všestrané použití, pokud možno co nejméně vrtání? :-)
Odpověď | X | 15.05.15, 23:26:09
Dobrý den,
doporučuji jednoznačně firmu L. R. Baggs.
Buď základní verze s předzesilovačem - Element Active anebo jejich vlajková loď Anthem.
Oba systémy mají verzi s EQ do lubu nebo bez - vrtá se pouze jack.
Anthem má kombinaci s mikrofonem, který jako jeden z mála, nevazbí a nástroji dodává skutečně akustický přednes.
Element Active je samotný kapacitní snímač.
Odpověď | X | 21.05.15, 09:42:09
Dobrý den, chtěl jsem Vás poprosit o radu. Pustil jsem se do výroby vlastního telecastera. Jsem povoláním um. truhlář. Krk mám kupovaný,tělo je typu thinline (jasan). Potřeboval bych poradit jak správně nastavit kameny kobylky a přišroubovat ji na tělo,aby ladila co se týče vzdálenosti od 12.pražce ke kamenům. Tělo má šachtu vyfrézovanou. Je též kupované,protože vlastnoručně vyrobené tělo z našeho jasanu jsem zavrhl kvuli velké váze. Děkuji za radu. Snad Vám nebude vadit ,že Vám fušuju do řemesla.;-) At se Vám daří Vaše krásná práce.
Odpověď | X | 03.05.15, 11:58:01
Dobrý den,
obecně platí, že k čisté délce menzury se na tenkém E třeba přidává cca 2 - 2,5 mm, na E6 5 - 6 mm. Každý to dělá trochu po svém, záleží i na použitých strunách.

Samozřejmě se kobylka montuje tak, aby měla rezervu v seřízení, především u basů to bývá občas na hraně.
Nikdy se nestane, že by se kámen musel nastavit před čistou délku menzury, vždy je to o něco dál.
Odpověď | X | 04.05.15, 10:27:41
gravatar .:. Ondřej
Dobrý den, měl bych dotaz (spíše takový obecný) ohledně snímačů do ozvučného otvoru akustické kytary (soundhole pickup), ať už pasivních nebo aktivních. Zajímalo by mě, jestli jsou vůbec schopné něco "přidat" zvuku akustické kytary. Doporučujete je pro ozvučení akustické kytary a signál z nich kombinovat se signálem piezo snímače případně mikrofonu? Děkuji za odpověď.
Odpověď | X | 16.04.15, 15:52:12
Dobrý den,
magnetické snímače jsou vhodné pro použití v určitých stylech.
Do folku a podobných stylů se příliš nehodí, protože zvuk je agresivnější a méně akustický než z piezo nebo kapacitních snímačů anebo - u starších modelů - až příliš archaický, dřevní, ne příliš barevný.
Doporučil bych je pro blues, rock, v určtých případech finger style.

Tolik tedy obecně. Samozřejmě se může zvuk magnetického snímače líbit i folkařovi nebo komukoli jinému a pak proč ne, nicméně to není nejčastější volba.

Výhodou je snadná instalace s minimálním zásahem do nástroje.
Nevýhodou je horší dynamika a už zmíněná charakteristika snímaného zvuku.

Problém je, vybrat snímač, který bude fungovat použitelně.
Levné neznačkové bývají naprosto mimo možnost použití - nejčastěji nemají dobře vyřešené vyrovnání výkonu jednotlivých strun, což je občas problém i starších konstrukcí značkových snímačů, nicméně to nebývá ve stavu nepožitelnosti.
Současné konstrukce to už řeší velmi slušně - buď mají pólové nástavce a lze si jednotlivé struny vyvážit nebo jsou od výrobce konstruovány pro běžné akustické struny s předem nastaveným vyvážením ( Jedná se o problém opředené versus neopředené struny. Akustické struny - bronz, fosforbronz - opředení je nemagnetické, tedy snímač pracuje s jádrem struny, narozdílod elektrických strun, které jsou buď s ocelovým nebo niklovým opředením ).

Doporučit lze snímače L. R. Baggs - ať už novinku M80 nebo starší M1 či M1 Active - ty zvukově vycházejí asi nejlépe. M80 snímá i vibrace rezonanční desky, tím je zajímavější dynamika snímaného zvuku.
Dále je hodně zajímavá kombinace magnet / mikrofon od Seymour Duncan - Mag Mic.
Za zmínku stojí i Fishman.
Zajímavé snímače - podle popisu výrobce - nabízí Shadow, ty novější ale nemáme odzkoušené.
Odpověď | X | 17.04.15, 12:15:42
gravatar .:. dan | mail
Dobrý den,
předem díky za skvělé,inspirativní fórum.

Vlastním akustickou kytaru Brauer Cremona 466 (1963) ve velice zachovalém, původním stavu. Chtěl bych Vás požádat o radu, jaké struny byste doporučil pro co nejautentičtější zvuk. Trh je v současné chvíli přesycen a už několikrát jsem sáhnul vedle...

Druhý dotaz se týká ladících mechanik. Ty původní mají už své nejlepší roky ze sebou a ve Vaší galerii jsem si všimnul, že konkrétně u modelů 465A parlor a grand master II jsou ladící mechaniky měněné (465A krk má výztuhu). Dotaz tedy zní, zda kytaru ponechat v původním stavu, či ji " upravit" pro lepší hraní.

Děkuji

Odpověď | X | 13.03.15, 09:43:22
Dobrý den,
děkujeme, rádi slyšíme, že ty informace někoho zajímají.

Můj názor na originalitu je, jednoznačně ponechat vše, co jen trochu lze z původního. Adekvátní náhrada mechanik neexistuje - úpravy z galerie nejsou mnohdy naší prací ;-) - navíc u starých Bräuerů je jiná rozteč os, než která je v současné době standardem. Proto zbývá použití jednotlivých mechanik, oproti původním na platu. Většinou doporučujeme Grover Sta Tite, který sice není v Čechách autentický, ale ve stejné době se montoval na Gibsony a dodnes se vyrábí.
Druhou možností jsou "restaurátorské mechaniky", které se objevily v USA pro renovace jejich vintage kousků pod označením GoldeAge.
Olejová mechanika působí úplně nepatřičně.....

Samozřejmě že v situaci, kdy nástroj už nelze plnohodnotně používat se k výměně přistoupit musí.....
Pak se někdy přikročí i k instalaci výztuhy.


Co se strun týká, rozhodně stojí za vyzkoušení D´Addario serie EHR - ocelové polobroušené struny, které mají autentický zvuk.
Na některých nástrojích - a to je třeba odzkoušet - se lépe chovají Thomastiky BeBop - standardní vinutí anebo Swing - hlazené vinutí.
Odpověď | X | 16.03.15, 11:30:25Notice: Use of undefined constant peCan - assumed 'peCan' in /www/doc/www.guitar-makers.com/www/gbook/gbook.php on line 259