- Pokud chcete zaslat odpověď na Váš příspěvek e-mailem, vyplňte, prosím, kolonku "e-mail".
- Nepravdivé a urážlivé příspěvky budou smazány!
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43
Dobrý den,
rád bych se zeptal jak odolává tahu strun mahagonová masivní deska na akustické kytaře v porovnání se smrkem a cedrem.
Jak je možné, že některé kytary Martin s mahagonovou deskou hrajou kvalitně i po 50 letech od výroby.
Záleží také na kvalitě zpracování desky a žebrování ?
Díky
Dobrý večer,
při výběru rezonanční desky se vždy posuzuje poměr váhy a pevnosti.
Některé dřeviny jsou sice lehké, ale s pevností je to horší. Typickým zástupcem je červený cedr, který byl původně používán na nylonové nástroje. Vzhledem k lepší dostupnosti a nižší ceně, než smrk, se v poslední době stal používaným i na kytarách s kovovými strunami. Má to ovšem svoje limity a cenou za specifickou barvu zvuku a snadno znělé nástroje je nižší životnost.
Se smrkem je to složitější - běžně se používají tři druhy - Engelmann, Evropský a Sitka, pro luxusní nástroje ještě Adirondack.
Uvedeno v pořadí pevnosti.
Právě Adirondack má ze všech používaných dřevin nejlepší poměr váhy a pevnosti. Většina dochovaných kytar z období 30. - 40. léta je právě z něj, občas Sitka, používaná jako levnější náhrada.
Mahagonu se opět používá několik druhů - na vrchní desce nejčastěji potkáte Sapeli. Pevná, ale relativně těžká dřevina.
Nástroje z něj sice vydrží, zvuk ale rozhodně nevyhoví každému a se smrkem se moc rovnat nedá. Zvuk bývá ostrý a agresivní. Chybí mu "kulatost" a kultivovanost smrku.
(To koa je jiná písnička - pevná a se smrkem se vlastně taky nedá srovnat, protože kdo neslyšel, neuvěří
)
Samozřejmě, že vnitřní konstrukce je základ, řekl bych, že podsttnější, než samotná kvalita materiálu. Materiál Vám pomůže, ale konstrukcí ho podpoříte nebo zabijete.
Opět tu je "ale" - třeba u cedru je takový pevnostní rozdíl mezi jednotlivými kvalitami materiálu, že vybírat musíte.
A kvalita zpracování je jasná, co ošidíte, to se Vám vrátí.
Celé to okomentovat by vydalo na samostatnou stránku na webu, což taky máme v plánu, ale to až zbude čas.
Zatím jen zmínka - na rezonanční desky se používá mnoho dřev. Mezi specialitky patří: Aljašský žlutý cedr, Port Orford cedr nebo třeba Redwood. A mezi opravdu výjímečné třeba různé křížence smrků, které se objevují v lokalitách, kde je více smrkových druhů vedle sebe. Zástupce je např. Lutz.
Dobrý den, předem uvádím, že nejsem (asi bohužel) majitelem ničeho od p. Procházky, ale jen prostudování tohoto fóra je tak obohacující, že se sem budu po této první návštěvě vracet. Je radost vědět, že mezi námi, v té záplavě konzumu a šlendriánu, jsou lidi, kterým o něco jde a kteří se rozhodli neslevit... Díky! Jirka
Dobrý večer,
děkujeme za pochvalu. Osvěta je potřeba
.
Tak třeba aspoň pár lidem dojde, že není všechno tak, jak jim to slavné firmy předkládají a začnou přemýšlet o nástrojích trochu víc ...
Dobrý den pane Procházko, hraji na kytaru Gretsch 5120, ale nevyužívám Bigsby tremola. Jaký by byl zvukový dopad při výměně za obyčejný závěs strun...na kolik by to vyšlo? Ještě bych se chtěl zeptat na zvukový rozdíl mezi kovovou (tune-o-matic) a celodřevěnou kobylkou a její cenu? Děkuji za odpověď.K
Dobrý den,
Bigsby má zcela specifický zvuk, který jiným způsobem nedosahnete. Ale obecně vzato, vlivem malého přítlaku strun a velké hmotnosti samotného Bigsby, je zvuk hodně elektrický a postrádá hutnost, která je typická pro jazzové kytary.
Standardním struníkem se tedy zvuk stane hutným, barevnějším a méně elektrickým.
Dřevěnou kobylkou se víc blížíte akustickému zvuku, na druhou stranu to sebou nese větší rozdíly ve vyrovnanosti zvuku, protože tón je bohatší o vyšší harmonické a ty se chovají zákeřně
.
Kovová Tune - O - Matic se osazuje především pro vyrovnanost zvuku a při požadavku na vyšší průraznosti nástroje.
Pokud je systém kobylky klasický - tedy základna a vrchní díl, mají komponenty stejné rozteče, dají se tedy dřevěné a kovové kobylky měnit.
Při konstrukci šroubů přímo do desky - např. Les Paul - nemá dřevěná kobylka mnoho opodstatnění, protože toto řešení předpokládá požadavek na elektrický zvuk.
Ceny se různí dle typů, výrobců a provedení (zlato, chrom, ..).- kobylka - vrchní díl do 1 000,- Kč (dřevo i kov).
Závěsy strun značkové nebo dřevěné od 1 000,- do 5 000,-, úplně nejzákladnější asijská výroba od 200,-.
Cenu práce bychom museli domluvit podle rozsahunutných úprav, pouhá výměna je v řádu stovek.
U Gretsch nástrojů nepočítejte s tím, že získáte klasickou bebop kytaru. Vnitřní konstrukce je natolik specifická, že ji nepřeperete
Získat kvalitnější tón je ale možné.
Dobrý den,
zajímal by mě Váš názor - s kamarádem máme flamencové kytary a pochopitelně hledáme ty nejvhodnější struny na hraní flamenca. Někteří výrobci strun uvádějí přímo v názvu, že jsou "flamencové". Podle mě je to obchodní trik a já si musím vybrat to co mi vyhovuje zvukem a na pohmat. Kámoš tvrdí, že takto označené struny musejí znít líp. Myslíte, že by výrobci volili jiné druhy materiálů, ikdyž označený tah a průměr struny bývají často totožné? Díky Míla L.
Dobrý den,
výroba strun je velmi složitý proces, který si bez výhrad všichni tají.
Používají se různé materiály, v případě opředených strun i různé technologické odlišnosti, jako je například tvar jádra struny nebo i samotné napětí struny, při kterém se opředení namotává ...
Tah a síla struny jsou v tomto případě vedlejší.
Výrobce většinou nabízí několik tvrdostí (tah / síla strun) s různými vlastnostmi. Nepodezíral bych tedy z obchodního triku, ale skutečně může jít o různé struny.
Na pohled to poznat nemusíte, rozdíl bývá často v konstrukci jádra.
Poznáte to z vlastností při hře - jiný rozkmit, dozvuk, ...
Nezbyde, než zkoušet a hledat.
Pravdu máte v tom, že vybrat si musíte podle stylu hry a nástroje ...
Dobrý den,
můžete mě prosím poslat specifikace ke Grand Stage Cocobolo.
Zajímá mě také šířka hmatníku u 0 pražce a také 12.
Předpokládám, že tělo je podobné řadě OM u Martina.
Jaké jsou vlastnosti dřeva Cocobolo (jakému dřevu se podobá.)
Nemáte v současnosti v nabídce , popř. rozdělaný nástroj
Grand Stage : celomasiv evropský smrk + javor ?
Děkuji
Dobrý den,
rezonanční deska cedr masiv, zadní deska a luby cocobolo, krk mahagon, hmatník a kobylka indický palisandr, intarzie perleť/abalon, chránič Tortis, mechaniky Gotoh, 0. pražec a kobylkové sedlo kost, povrchová úprava polyuretan.
Tvar odpovídá OM.
Šířka krku 44 / 54 mm.
Cocobolo je považováno za jeden z materiálů, použitelných jako ekvivalent Brazilskému Rio palisandru.
Tedy mohutný barevný zvuk s dlouhým sustainem. Díky své tvrdosti nepohlcuje zvuk, ale chová se jako skvělý reflektor. S tím souvisí i čistota tónu, kterou u měkčích materiálů nenaleznete.
Materiálovou kombinaci, kterou poptáváte, nemáme v plánu.
Osobně bych ji ani nevolil, pokud by zákazník přesně neznal důvod, proč ...
Pominu-li vzhled, pro velikost kytary, jako je Grand Stage, existuje mnoho vhodnějších materiálů, než je javor. Ten funguje skvěle na velkých modelech, na malé kytaře je poněkud nevýrazný.
Dobrý den,
ve vaší galerii mě zaujal telecaster (Bolt on te).Můžete mi zdělit orien.cenu ,popř.za jak dlouho by jste mi tento nástroj vyrobil?
Dobrý den,
cena se odvíjí od vybavení, tedy pokud mi sdělíte Vaše požadavky, vypracuji Vám přesnou kalkulaci.
Tele v galerii bylo kalkulováno na 33 000,- Kč.
Tělo americká olše, polep fládrovaný javor, krk kanadský javor, hardware Gotoh, snímače Fender Texas Special.
Termín dodání je vsoučasné době léto 2010.
Dobrý den,
právě jsem si tady pročítal Vaše odpovědi na dotazy a došlo mi, že jste výrobcem kytar. Rozhodl jsem se zakoupit kytaru, s masívní smrkovou deskou a masivním palisandrem na lubech a dně. Někde jsem četl charakteristiku takto zhotovené kytary a mám jasno. Zprvu mě oslovil Seagull - vlastně ten nejdražší, jinak dělaj luby z překližky - ale protože jsem nenašel distributora, který by přivezl více než jednu kytaru, rozhodl jsem se pro tuzemskou výrobu. Rozjel jsem se do Brna do prodejny FURCH a shledal, že kytara kterou bych si dovedl představit jako schůdnou, je superjumbo"25" od jmenovaného výrobce, za 37000,-Kč, vč. kufru. Na Vámi vyrobenou kytaru jsem nehrál, co víc, nikdy jsem o ní ani neslyšel. Sdělte mi zda vyrábíte kytary dle mnou preferovaných(popsaných) kritérií, na kolik by případně přišla a kde si na ní lze sáhnout. Mockrát děkuji za reakci! Petr Kubeš
Dobrý den,
prosím rozmluvte mi někdo koupit cutaway. Resp. shrňte pro a proti....rozhodl jsem se dát za akustickou kytaru 40 000,-Kč Výřez je bez příplatku a já se nejsem schopen rozhodnout...je zřejmé, že úbytkem dřeva prostřednictvím výřezu, musí dojít nějakému posunu kvality zvuku do nežádoucích poloh....ale zas ....no prostě prosím o shrnutí!
Dík
Dobrý den,
takovou kytaru lze samozřejmě vyrobit.
Při investici, o které mluvíte, by bylo vhodné probrat možnosti nástroje a hlavně jeho použití.
Samotná materiálová kombinace je zavádějící - jen smrku se používají čtyři základní druhy a každý má zcela jinou zvukovou charakteristiku.
Systém vnitřní konstrukce a konečně i tvar modelu jsou stejně důležité součásti, podílející se na výsledném zvuku a variant je opět mnoho.
Pro správný výběr kytary je třeba zohlednit i hudební styl, pro který bude určena - to co se Vám na první poslech líbí doma v obýváku Vás může nemile zaskočit na pódiu s kapelou.
Ohledně výřezu - nehrajete-li ve vysokých polohách, neřešit.
Akusticky se nástroje bez výřezu chovají lépe.
Nástroje si můžete vyzkoušet u nás v dílně.
Cenově se popsaný model dá pořídit od cca 30 000,- Kč. Přesnou cenu kalkulujeme podle konkrétní specifikace - tedy nástroj se dá poskládat v mnoha variantách.
Orientačně si můžete udělat představu z ceníku zde:
odkaz
Dobrý den.
Měl bych jeden dotaz. Rozhodl jsem se pro stavbu baskytary. Mám doma křevo od kytaráře. Jedná se o delší olšovou desku, kterou budu muset slepit k sobě. Co jsem se tak ptal pár kytařárů tak mi doporučili na lepení lepidlo Titebond. V ČR je sice hůře k dostání, ale sehnat se dá. Já mám, ale doma klíh a co jsem se dočetl tak i ten se používá. Jde o to jak kytaře, která bude slepená klihem bude vadit změna vlhkosti apod? Prostě jak moc odolný a kvalitní ten spoj je? Ještě bych se zeptal zda záleží na stáří toho klihu. Ten můj už určitě nějakých dost let pamatuje. Nebo je bude lepší koupit ten titebond?
Děkuji za odpověď. Ivo
Dobrý den,
pokud nemáte zkušenosti, použijte Titebond.
Klih je v mnoha ohledech lepší, ale týká se to především akustických nástrojů.
Jestliže s klihem neumíte pracovat, může to skončit spojem, který nebude dostatečně pevný.
Vůči vlhkosti a teplotě je Titebond odolnější, ale extrémy budou vadit nástroji, ať už bude slepen čímkoli. Podmínky, které nebudou vadit dřevu nebudou vadit ani klihu.
Stáří klihu by nemělo být překážkou.
Dobrý den, vřele doporučuji Titebond Liquid Hide. Jedná se o tekutý klih, s kterým se pracuje rychle a hlavně jednoduše oproti klasickému klihu. Takže kdo nemá zkušenosti, jedná se o nejlepší volbu. Dyžtak jsem našel prodejce na Praze 4 (
odkaz Zdraví Zema.
Dobrý den!
Existuje nějaká účinná, doma proveditelná metoda na vyčištění zašlého bílého lemování těla nástroje (celuloid, myslím).
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
jde o to, jaké znečištění máte na mysli.
Celuloid se časem vlivem chemického rozpadu celulózy sám začíná rozpadat. Do mikroskopických trhlinek se pak chytá špína.
Zároveň celuloid stářím žloutne. Toto zbarvení je poměrně hluboké a nelze odstranit.
Jakýkoli zásah může mít za následek zničení výložek.
Pokud můžete poslat fotografii, snad poradím lépe.
Dobrý den ,
děkuji za odpověd,určitě vyzkouším.Doposud jsem hrál na Thomastik-Infeld Spectrum 013-057´protože tak "nezvonily".
U strun D´Addario EFT17 Medium,jsem našel 2 druhy.Jde jen o ji ný obal?
odkaz odkaz
Dobrý den,
ano, nový a starý obal.
Dobrý den,
Hraji čistě akustický styl swingových orchestrů meziválečné a válečné doby /dnes např, Melody Makers/ .Chtěl bych dosáhnout měkého,ale přitom akusticky silného zvuku. Děkuji za odpověd.
Dobrý den,
v tom případě bych doporučil D´Addario EHR350 Half Rounds Jazz Light 12-52 nebo EHR360 Half Rounds Jazz Medium 13-56.
Nejvíce odpovídají původním dobovým strunám.
Pokud byste preferoval teplejší zvuk, můžete zkusit bronzové struny, nejlépe s malým množstvím harmonických. Např. Martin SP, lépe ale D´Addario EFT16 Light 12-53 nebo EFT17 Medium 13-56.
Struny niklové nebudou správně průrazné, ale občas je někdo používá.
Doporučované D´Addario nejsou roundové struny, ale ani hlazené.
Tento mezityp se nám osvědčil nejlépe.
Flatwound struny jsou vhodné pro elektrické hraní.
Dobrý den,
mám kytaru Gibson ES-339, na které používám zámky na popruh od firmy Marvel a naskytl se mi jeden, docela vážný problém. Šroub v "záchytu" na zámek popruhu na spodní straně kytary se, zhruba po 2 hodinách hraní od utáhnutí šroubu, sám povoluje.
Když chci šroub dotáhnout, jde do dřeva dost lehce, takže mám strach, abych vevnitř nestrhl závit úplně.
Vás bych se rád zeptal, co by se s tím dalo dělat?
Předem děkuji,
Radek Kyselý
Nevím, jak se část, kterou jsem nazval "záchyt" jmenuje, a tak přidávám fotografii této části:
odkaz
Dobrý den,
to je celkem běžná věc. Na opravu stačí lepidlo na dřevo a špejle.
Do otvoru kápněte lepidlo a zasuňte špejli. Po zaschnutí začistěte přečnívající kus špejle a znovu zašroubujte vrut se závěsem - bez předvrtání.
Na vrut je možné také nanést lepidlo, drží pak lépe.
Potud domácí řešení.
V kytarářské dílně lze otvor vysadit tvrdším materiálem, znovu navrtat, ....
Ale není to nutnost
Děkuji za podrobnou odpověd.
jaký je Vaš názor na struny Thomastik-Infeld Plectrum,nebo Jazz swing od stejné firmy?
Dobrý den,
Thomastik obecně má velmi specifický zvuk. Struny od začátku působí trochu "mrtvě".
Kvalita je u Thomastiku bez diskuze. Ostatní je věc vkusu.
Pokud se nepletu, Plectrum je sada na akustickou kytaru, nikoli na jazzový nástroj.
Swing je zase hlazená sada vhodná spíš pro elektrické hraní - tedy dva různé světy.
Napište, jakého zvuku chcete dosahnout a jaký styl hrajete, pak bude snazší něco doporučit.
Dobrý den, obracím se na Vás jako na důvěryhodnou autoritu, co když ví / a hodně ví/ dobře poradí.Jaký rozdí ve zvuku je mezi plochým a kulatým opletení strun a opředením z nerezu,nebo niklu na akustické jazzové kytaře typu Vaší Swing 17,/ mimochodem výborný nástroj /
Dobrý den,
rozdíl v typu vinutí je takový, že ploché opředení ořezává vyšší harmonické a nejsou slyšet ruchy od přejíždění prstů při hře. Výsledkem je kulatější hutný zvuk, typický pro jazzové nástroje - zvýrazněné nižší středové frekvence.
Technologie bývá taková, že standardní struny s kulatým vinutím se ve speciálním stroji přebrousí. Tedy podstata je stejná.
Rozdíl v materiálu vinutí se špatně popisuje a není až tak zásadní, chce to vyzkoušet.
Jde opět o změnu barvy zvuku - ocelové vinutí bývá agresivnější, více zvýrazňuje vyšší středy a obecně produkuje víc harmonických - používá se pro rock nebo na swingové nástroje (anebo, pokud je hráč alergický na nikl, což je celkem časté), nikl nebo chrom je zvukově měkčí, kultivovanější.