- Pokud chcete zaslat odpověď na Váš příspěvek e-mailem, vyplňte, prosím, kolonku "e-mail".
- Nepravdivé a urážlivé příspěvky budou smazány!
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42
Dobrý večer.
a já se rovněž přidám ke kolegům pode mnou - nicméně já bych požádal o doporučení zvlhčovače

CO jsem se díval po webu, tak v nabídce (dosti úzké) jsou de facto jen nejrůznější "kalíšky" nebo "brčka", které se vkládají do ozvučného otvoru... A pak jsem ještě zaslechl cosi o pomeranči, jablku atd.
Mohl byste doporučit, jaký typ by byl nejlepší a zda zvlhčovač v ozvučném otvoru stačí, nebo by měl být ještě jeden v pouzdře u krku? Díky moc.
Dobrý den,
no chcete-li pěstovat mušky octomilky, je ovoce ve futrálu správná cesta
Princip je jednoduchý - cokoli, z čeho si může dřevo nasát vlhkost je použitelné, ale výběr vhodného zvlčovače je spíš otázkou pohodlnosti použití. Doporučil bych Vám jeden z těchto:
odkaz
My používáme John Pearse, ale je to celkem jedno.
Důležité je aplikovat do nástroje v pootevřeném pouzdře. Je-li nástroj venku, voda se vypaří příliš rychle, zavřete-li ho do pouzdra s nástrojem, hrozí zapaření.
Množství vody, které je zvlhčovač schopen pojmout na jedno naplnění je odpovídající velikosti nástroje, pro který je určen. Stačí tedy jeden zvlhčovač.
Ono přehnané vlhčení není taky nic moc ...
Zrovna řeším podobnou věc (viz. předchozí dotaz o vhlkosti). Můžete doporučit nějaký digitální vlhkoměr? Děkuji.
Dobrý den,
my použváme Bionaire, ale je to opravdu celkem jedno. Digitální fungují dobře i od neznačkových výrobců.
Dobrý den,
mám dotaz. Koupil jsem si celomasivní akustickou kytaru (smrk+javor). Mám ji v pevném futrálu a v běžném panelákovém pokoji. Doporučoval byste mi pořídit si zvlhčovač, nebo stačí, když budu hlídat vlhkost v pokoji, a bude-li někde cca mezi 45 a 60 %, což jsem se dočetl, že jsou doporučované hodnoty, stačí to a kytara nebude ohrožena? Díky moc.
Dobrý den,
přes léto - resp. cca od dubna do října - nemusíte hlídat.
Problém je začátek topné sezóny - to už bych byl ostražitější a období, kdy je venku stabilně pod nulou, obzvlášť holomrazy, je doba pohotovosti. Doporučil bych digitální vlhkoměr - vlasové jsou hodně nepřesné (až desítky %) a musíte koupit drahý model, aby byl spolehlivý. Digitál dnes stojí pár korun a i ty levné fungují slušně.
Zapomeňte na to, že v zimě v paneláku vytvoříte vlhkost. Vzhledem k moderním vymoženostem izolací domů, plastových oken a ústřednímu topení to už nefunguje ani v cihlových domech.
Zvednout vlhkost se Vám povede nárazově např. elektrickým zvlhčovačem, ale pár desítek minut po vypnutí jste zase na původních hodnotách. Zavlhčit místnost není jednoduché.
Zakupte si kytarový zvlhčovač, který stojí podle modelu nějaké stovky a používejte do kytary v pootevřeném futrálu, ne zavřeném.
Mimochodem představa, že kytara v pouzdře je chráněná proti suchu, jak se mnohde dočtete, není správná. Vlhkost v pouzdře se vyrovná s okolím během chvíle.
Pokud se jedná o kytaru z asijské provenience, buďte ještě opatrnější. Sušením materiálu se moc nezabývají a nástroje jsou citlivější na přesušení.
Znaky, že kytara trpí jsou většinou velmi viditelné. Od vylezlých konců pražců z boku hmatníku a změně povrchu laku nástroje, přes bouli na spoji krk tělo až ke snížení dohmatu a problémům s doladěním kytary.
Nástroji pak nejrychleji pomůžete v hodně vlhkém prostředí - např. v koupelně. Je třeba ale pečlivě kontrolovat, co a jestli vůbec se děje.
Zdravím,
díky moc za názor. Vlhkoměr i zvlhčovač si raději pořídím, přeci jen bych byl rád, aby kytara pár let vydržela...
Asie to není, je to Kanada - značka Simon & Patrick, tak by to snad měla být kvalita.
Každopádně moc díky za radu.
Richard
Dobrý den,mám prosbu ohledně nastavení kytary. Pořídil jsem Ibanez 1973 japan-kopii Gibsona es 345.Nechci ji zvukově nijak stylově vymezovat, spíše mě jde o všestranné využití. Jaká síla strun na tento nástroj je dle Vás optimální a jaké nastavení výšky snímačů(humbuckery)? Mám na mysli vzdálenost 1. a 6. struny od snímače(neck,bridge) ve chvíli, kdyjsem ji zmáčkl na posledním/nejvyšším/pražci?
Moc děkuji za Váš názor a radu.
RM
Dobrý den,
to není úplně jednoduchá otázka

.
Tento typ nástroje je hodně univerzální, ale to sebou nese i to, že změnou nastavení si připravíte kytaru na jazz nebo taky na rock.
Můžete použít struny od 0.10 do 0.13. Jako rozumný střed bych volil 0.11 - nástroj už jsou schopné rozehrát, zásadně líp ladí, než 0.10 a barva zvuku je použitelná téměř kamkoli.
Nastavení snímače závisí na aparátu, strunách, ...
Minimální mezera mezi strunou a snímačem, při zmačknutí struny na posledním pražci, by neměla být menší, než 3 mm.
Čím dál snímač od strun je, tím zní "akustičtěji" a ztrácí nepříjemné vyšší harmonické, ale samozřejmě i výkon.
Máte-li nastavený krkový snímač ke spokojenosti, kobylkový se nastaví tak, aby při přepnutí nebyl znatelný pokles výkonu, ale pouze změna barvy.
Opět platí min. 3 mm.
Nastavíte-li snímače moc blízko struně - závisí na typu strun a síle magnetu ve snímači - magnetické pole ovlivňuje kmitání struny a zvuk jakoby "houpe".
Zdravím, taky rekonstruju starou basovou kytaru. Ztratil jsem 1 část té staré kobylky, nevíte kde by se dala sehnat, klidně i celá část ? dik za odpověd.
Dobrý den,
nepíšete o jaký model se jedná, těžko Vám tedy někdo nabídne svou přebytečnou.
Jediné prohledat web a inzerovat. Dílů je málo a většinou to lidé vyhodí, pokud sami nevlastní nástroj, na který by součástka pasovala.
Dobrý den,
před časem jste mi instalovali na mé archaické Ibanez SG nultý pražec - vše O.K. . Díky. Ale proč píšu, chtěl bych u Vás nechat postavit levoruký LP pro syna - mám možnost sehnat cenově přijatelně nějaký hardware, chci se zeptat, zdali by Vám to nevadilo a také zda bych mohl konzultovat vhodné typy mechaniky, snímačů, kobylky...... .
Velmi děkuji za odpověď.
Richard.
Dobrý den,
určitě to můžeme probrat.
Pokud ovšem cenová výhoda = Čína, byl bych velmi opatrný.
Máte-li představu o provedení nástroje - materiál, vzhled, ... napište mi, prosím na e-mailu.
Vyhotovím Vám nabídku s podrobným rozpisem položek a pak můžeme probrat, co by bylo vhodné, abyste si dodal Vy.
Samozřejmě Vám doporučíme, kterým věcem se vyhnout a co je přijatelná kvalita.
Dobrý den, mám fender HW1 tele s 3 kamennou kobylkou. Od výroby je seřízena tak, že v oktávách ladí struna D a basové E, A je v 12 poloze podladěno, e,h g nadladěno.
Vím, že to musí být kompromis, máte nějaký typ jak oktávy seřídit aby při souzvucích hrály cca aspoň do 15 polohy?
Děkuji.
Dobrý den,
no nejlepší rada je, vyměnit kobylku za něco kvalitnějšího, kde lze oktávy nastavit samostatně. My používáme buď Gotoh pro modernější verzi kobylky nebo Wilkinson pro vintage styl.
Se třemi kameny moc slávy neuděláte.
Jestli máte trpělivost, můžete vyzkoušet srovnat ladění oktáv na jinou polohu. Tedy ne na 12. pražec, ale třeba na 14. Kompromis to bude stále, občas to ale míň tahá za uši. Bohužel není jasná rada, na kterou polohu ladit. Nástroj od nástroje...
U levných řad Fendera (resp. všech výrobců) je třeba nástroj dodělat. Bývají problémy na 0. pražci, špatně začištěné pražce, neseřízený dohmat, atd.
To vše Vám ladění v určité míře ovlivňuje a je dobré vyloučit nejdřív tyto problémy.
Dobrý den. Pustil jsem se do stavby baskytarového těla. To je již hotové z kvalitního dřeva od kytaráře. Teď nástavá problém s lakováním. Proto by mě zajímalo jaký vliv má na zvuk kytarý jaký lak? Vím, že na starých nástrojích se používalo nitro. Ale znamená to, že jsou nové laky špatné? Dočetl jsem se, že jako dobrá volba je lazurovací lak. Zatím nejsem úplně rozhodnutý jestli nechat vidět kresbu dřeva nebo zakrýt barvou. Lakování bych samozdřejmě prováděl pistolí. Jaké laky používáte?
Děkuji za odpověď Ivoš
Dobrý den,
na plot je lazura jistě dobrou volbou

.
Na nástroje je mnoho vhodnějších materiálů.
Pokud projedete forum, řešilo se to už mnohokrát, tak prosím, dohledejte. Není to odpověď na dva řádky.
Více se o povrchových úpravách dozvíte i na našich stránkách
odkaz
My na elektrické kytary nejčastěji používáme polyuretan a nitro.
Dobrý den. Koupil jsem si Squier telekaster standard. Barva zvuku se mě poměrně líbí ale jako kdyby byla kytárka přiškrcená v projevu. Zkoušel jsem ji na více aparátech a výsledek byl hodně podobný. Pomohlo by jí nové tělo z lepšího materiálu? Pokut ano kde se dá sehnat kvalitní dřevo a v jakých cenových relacích. Dle mých představ americkou olši a navrch javorový top. Jinak hraji funky-jazz-rock. Děkuji.
Dobrý den,
u tohoto nástroje bych se k úpravám neodhodlal.
Část zatlumení je silná vrstva laku, ta se dá vyřešit snadno, ale výměna komponentů, nemluvě o těle nebo krku, nemá smysl.
Zde nelze počítat ani s kvalitou hardware a snímačů, takže nakonec vyměníte v dílech celou kytaru a výsledek bude stále kompromis.
Dobrý den,
zvažuji koupi celomasivního nástroje stavěného na zakázku. Bylo by možné nechat si od vás postavit celomasivní verzi modelu Grand Concert Nylon bez výřezu a bez snímání?
Poslední dobou totiž hraji stále více ve vyšších polohách a u tohoto nástroje je krk vlepen na čtrnáctém pražci, což by mi mírně pomohlo při hraní. Navíc mi přijde, že má nástroj trochu větší tělo než klasická kytara, takže by při hraní ve velkých sálech byl i více slyšet.
Od kolika korun by jste ji byl schopen postavit?
Děkuji a přeji hezký den.
Dobrý den,
model Grand Concert bych Vám pro akustický nástroj s nylonovými strunami nedoporučil. Tvar není, z hlediska akustiky, ideální a hodí se pro kovové struny v elektroakustickém provedení nebo nízkolubové nylonky.
Možnosti jsou dvě - použít model klasické kytary, pasovaný na 14. pražci, což není problém nebo využít modelu Grand Stage, kterým GC nahrazujeme. GC je sice líbivý, ale má své mouchy a s výsledky jsme nebyli spokojení, u nylonových nástrojů tím víc.
Správná je myšlenka nástroje bez výřezu - opět především u nylonu rozhodí výřez ladění desek natolik, že ne vždy je možné dosahnout optimálních hodnot.
Velikost modelu je nebezpečná věc. Určitě neplatí, že čím větší, tím hlasitější. Nylonové kytary jsou na to velmi citlivé.
Uvažovat musíte tak, že struny dávají určitou energii, která je stejná pro jakýkoli model. Má-li energie strun rozeznít menší nebo větší nástroj, tedy rozkmitat vzduchový sloupec uvnitř nástroje o určitém objemu, musí být energie získaná ze strun adekvátní objemu, který je schopna rozeznít.
Klasická kytara je v tomto ohledu ideálně vyvážena. Je dobré držet se, při výběru modelu, přibližně stejné velikosti.
Pro nylonové modely je důležitý materiál nástroje, mnohem víc než u kovových strun.
Rozumná volba je rezonanční deska smrk, popř. cedr - otázka zvukového vkusu - zadní deska a luby indický palisandr.
Cena v nylonové verzi začíná okolo 30 000,- Kč.
Aha, děkuji za odpověď. Až našetřím patřičný kapitál, zastavil bych se u vás a vše bychom projednali. Bohužel jsem student, takže tomu budu muset dát větší čas.
Děkuji
DObry den preji,
Jak dlouho trva postaveni 12str. kytary, celomasiv od zadani zakazky? Priblizne
Diky za odpoved.
Dobrý den,
standardně od šesti do devíti měsíců.
Dobrý večer,
vyrábíte opravdu skvělé kytary po všech stránkách a je vidět, že máte opravdu dokonalý přehled.
Proto bych se Vás chtěl zeptat jaké máte názory a zkušenosti s voskovanými kytarami, případně s procesem voskování. A případně jestli byste mi mohl nějaký konkrétní vosk doporučit.
Pročítám fóra a různé jiné zdroje a hledám co možná nejjednodušší a nejfunkčnější řešení povrchové úpravy těla kytary. Nejde mi ani tak o krásu jako o ošetření dřeva a zachování zvukových vlastností dřeva.
Předem Vám mnohokrát děkuji
Dobrý den,
děkujeme

.
Vosk určitě neublíží nástroji ve zvuku. Po této stránce lze jen doporučit.
Problém je v trvanlivosti povrchu. Mechanickému poškození odolává minimálně, čas od času ho musíte oživit další vrstvou, protože jednak sám přirozeně vysychá a jednak ho, v místech dotyku s nástrojem, mechanicky odřete.
Pokud se s tím smíříte, odvděčí se Vám příjemným pocitem, že koukáte a saháte na dřevo a ne na plastový obal.
My máme dobré zkušenosti s podlahovými oleji a vosky, které jsou odolnější, rychle zasychají a vůbec ...
Dostupné jsou např. produkty firmy Bona - občas i v hobby marketech.
Pokud budete chtít něco dalšího, doporučil bych produkty CLOU. Občas v Hornbachu, jinak zastoupení mají v Plzni a zákaznický servis pojímají zodpovědně, takže Vám doporučí.
Vyvaroval bych se olejům a hlavně voskům, které avizují na obalu použití na běžný nábytek. Bývají měkké, dlouho schnou a některé se odírají pohledem.
Vhodné produkty mívají označení hard oil nebo hard wax.
Občas Vám nabídnou i verzi lesk ( po vytvrdnutí lze leštit ) nebo mat, častěji ale standardní polomatný povrch.
Doufal jsem, že uslyším přesně takovou odpověď

Ještě jednou děkuju!
Dobrý den,
chtěl bych -jednou provždy -návod na to jak změřit jak vysoko mají být struny nad pražci. Je zřejmé, že co nejníže, ale zajímalo by mě zda na to existuje nějaký výpočtový vztah...předpokládám, že je to nějaký poměr odvozený od tloušťky struny a asi tam bude i nějak zakomponovaná menzura(délka struny-kvůli kmitu). Našel jsem pár stránek které se tím zabývají, ale jednak se liší (dokonce je na to prý měrka) a jednak žádný výpočet neudávají. Prosím třeba jen o fundovaný odkaz. Mockrát předem děkuju a přeju hezkej den: Petr Kubeš
Dobrý den,
tak jednou provždy zase nic

.
Výpočty sice existují, ale jsou k ničemu. Při nastavení výšky strun je třeba vzít v potaz mnoho subjektivních faktorů hráče, a to vzoreček neumí.
Přidáte-li k tomu fakt, že každý nástroj se chová jinak - jinak reaguje na změny vlhkosti, jinak na tah strun, atd., dojdete k tomu, že empirická zkušenost z vlastní kytary je ta cesta.
Měrky existují, ale ty Vám nic neřeknou o tom, jak správně.
Slouží pro urychlení práce. Jde jen o to, že ze sady vyberete tu, která se Vám zdá přijatelná a podle ní celý nástroj nastavíte.
Nastavení dohmatu je souhra 0. pražce, průhybu krku a výšky sedla.
Podle typu strun a stylu hry se vše vzájemně nastavuje na míru.
Dobrý den pane Procházko,
mohl by jste mi prosím nastínit rozdíly ve zvuku při akustické i elektrické hře, mezi smrkovou a javorovou vrchní deskou u jazzové kytary? Předem děkuji.
Dobrý den,
javorová deska je používaná výhradně na elektrické modely ( alespoň u nás ). Důvodem je její přirozená neschopnost zahrát určitý rozsah vyšších harmonických, tedy přirozený equalizer.
Magnetický snímač sám o sobě zdůrazňuje výšky a vyšší středy. V případě, že i kytara má tendenci zdůraznit tyto frekvence, výsledkem je uječený tón, který není jazzově kulatý a podobá se více akustické kytaře s rovnou deskou.
Příklad toho můžete slyšet na většině asijských jazzových skvostů, kde tenká překližka produkuje přesně to, co ve zvuku být nemá.
Javorová deska je do jisté míry specialita a její volba je vhodná pro milovníky opravdu kulatého a hutného tónu. Výhodou je, že při hře téměř nemusíte použít tónovou clonu a zvuk není nijak elektricky pokřiven. Javor má navíc pomalejší atak - tón z nástroje nevystřelí.
Smrk je zvukově barevnější, otevřenější a působí akustičtěji. Určitě je univerzálnější.
Pro akustické nástroje typický.
Rychlejší atak a barevnost tónu jsou pro akustickou hru důležité.
Laděním desek a konstrukcí nástroje můžete výsledek zásadně ovlivnit. Proto lze smrk použít jak na elektrické, tak na akustické kytary.
Dobrý den pane Pocházko,chci Vás požádat o pomoc při výběru laku na moji el. kytaru jejíž základ tvoří RG z americké lípy..Kdesi níže v diskuzi jste odkazoval na milesi.cz,na stránky jsem koukal,ale mají opravdu velký výběr,máte nějaký konkrétní typ?Musím použít nejaký pu základ na dřevo a pak vrchní lak,nebo přímo vrchní lak(chci nechat vyniknout přirozenou kresbu dřeva,jen lehce do matu)?Je lepší vybírat z tvrdých laků např. na parkety? A co soudíte o přísadách do laků jako jsou uv filtry,urychlovače,barvítka atd.?Proč,jak píšete v diskuzi,není dobré použití polyesteru?Myslel jsem,že má ještě lepší stálost,tvrdost...Kytaru používám do tvrdších stylů-bude zde silnější vrstva laku výhodou(hutnější basy,sustain..)?Předem Vám mnohokrát děkuji za odpověď a přeji spousty dalších úspěchů.
Dobrý den,
pro Váš případ ( lípa ) můžete použít pouze vrchní lak. Póry jsou miniaturní a není třeba je zaplňovat. Problém nastane pouze u čelního řezu, ale polyuretan si s tím poradí.
Můžete použít podlahový lak, ale s mírou, vrstva nesmí být jak skleněná deska.
Zásadní výhodou podlahového laku je výborná přilnavost a hlavně se skvěle rozlévá. Vrstvu budete mít hladší.
Použít můžete i standardní vrchní polyuretan v odpovídajícím procentu matu.
Většina laků už UV filtr obsahuje, není důvod ho přidávat. Navíc takto obohacený lak nedovolí dřevu přirozené zabarvení vlivem světla a nástroj bude působit dost neosobně.
Barvítka jsou bez problému, pokud ovšem nebudete lak brousit. Vzniknou fleky vlivem nestejnoměrného probroušení.
Urychlovače a ostatní zázraky v běžném procesu nepotřebujete.
Platí, že pokud nevím proč, nepoužívám nic navíc.
Myšlenka, že tvrdý a tlustý lak něčemu pomůže, je opravdu mylná. Hudební nástroje se vyrábí ze dřeva proto, aby zněly jako dřevo. Lak je nutné praktické zlo. A když už to bez něj nejde, je třeba volit tak, aby ublížil co nejmíň. O každém typu musíte vědět, jaké má vlastnosti a posoudit, zda půjde použít.
Tím zároveň odpovídám na dotaz o polyesteru - příliš tvrdý, aplikuje se v tlusté vrstvě, resp. čím tlustší, tím líp vytvrdne. Nepropadá do pórů, protože má přes 90% sušiny a leští se výborně.
Až budete vlastnit továrnu v Číně ( nebo dneska už bohužel i v USA ), jistě si jeho vlastnosti oblíbíte, ale do té doby ho používejte jen na lepení kanoí ( Skutečně, je to tatáž hmota, jen naředěná acetonem. Ostatně sám jsem v dobách minulých, pomocí kilovky polyesterového laku, nejednu loďku pořešil

).