Bubinga
( Didelotia Africana )

Velmi tvrdé dřevo užívané při výrobě basových kytar - těla, krky. U akustických kytar nachází uplatnění spíše jako dýha. Nástroje z masivního bubinga nevykazují příliš dobré akustické vlastnosti. Více lákavý je jeho vzhled. Bubinga se velmi často vyskytuje s krásně prokreslenými obrazci ve struktuře dřeva.

Hustota: 800 kg / m3

Cedr
( Thuja Plicata )

Lehký a křehký materiál, méně pevný než smrk. Cedrové nástroje se dříve rozehrávají. Barva zvuku však nebývá tak kvalitní jako u smrku. Nabízí brilantní výšky a kulaté basy. Reakce cedrové rezonanční desky na chvění strun je velmi rychlá, proto nástroje působí velmi hlasitě a průrazně.

Hustota: 369 kg / m3

Cocobolo
( Dalbergia Retusa )

Vyhledávaný materiál s kresbou podobnou Rio palisandru. Používá se pro výrobu akustických kytar s kovovými strunami, dále jako vrchní desky basových a elektrických kytar.

Hustota: 1020 kg / m3

Cypřiš
( Cupressus Sempervirens )

Jeho mechanické vlastnosti se promítají do zvuku nástroje výrazným perkusivním zabarvením a krátkým sustainem. Poměrně měkké dřevo, používané výhradně k výrobě flamenco kytar.

Hustota: 470 kg / m3

Eben
( Diospyros Crassiflora )

Velmi tvrdé dřevo. Používá se především k výrobě hmatníků a kobylek. U elektrických kytar dodává zvuku nástroje brilanci. U akustických nástrojů jsou ceněny hlavně jeho mechanické vlastnosti a odolnost

Hustota: 1040 kg / m3

Eben Makassar
( Diospyros Rumphii )

Velmi vzácný materiál, který podléhá přísné regulaci těžby. Používá se podobně jako Rio palisandr pouze na vybrané nástroje. Vzhledem k jeho hustotě a tvrdosti poskytuje brilantní výšky, ale poněkud temnější basy. Nástroje z tohoto materiálu jsou velmi těžké a díky křehkosti dřeva i snadno poškoditelné . Uplatňuje se především na klasických kytarách.

Hustota: 1030 kg / m3


Gabon
( Aucoumea Klaineana )

Lehký a pórovitý materiál. Používá se obdobně jako africké mahagony, má podobné mechanické vlastnosti. Zvukově postrádá tak výraznou hutnost, ale zvýrazňuje vyšší harmonické tóny. Má velmi dlouhý sustain, ideální pro nástroj s požadavkem na širokou škálu zvukových možností.

Hustota: 390 kg / m

Jasan
( Fraxinus Excelsior )

Oblíbený materiál elektrických a basových kytar pro jasný brilantní tón a dlouhý sustain. Má vyrovnaný poměr mezi brilantností a hřejivostí tónu. Nevýhodou je jeho vysoká hmotnost. Častěji je proto používán jasan bahenní (Fraxinus nigra) nebo jasan bílý (Fraxinus americana)-pórovitější a také mnohem lehčí, s větším podílem vyšších harmonnických tónů.

Hustota: 690 / 470 Nigra / 670 Americana kg / m3

Javor Fládr
( Acer Platanoides )

Tradiční materiál pro výrobu smyčcových nástrojů. Velmi hustá a homogenní struktura (kterou podmiňuje tzv. fládr) umožňuje výborný odraz zvukových vln uvnitř nástroje. Javor poskytuje průrazný zvuk s výraznými středovými frekvencemi. Je základním materiálem jazzových kytar. Javor je použitelný pro veškeré typy kytar.

Hustota: 600 kg / m3

Javor Obláček
( Acer Macrophyllum )

Tento druh javoru je poněkud měkčí s méně hustou strukturou než fládrovaný javor. Poskytuje temnější a teplejší zvuk. Jeho výskyt je poměrně vzácný. Používá se především na kytary elektrické a velmi luxusní akustické nástroje.

Hustota: 480 kg / m3

Koa
( Acacia Koa )

Nabízí velmi vyrovnané a brilantní zvukové spektrum, které obsahuje o něco méně basů než indický palisandr, zato však více vyšších harmonických tónů. Výskyt této dřeviny je omezen pouze na malou zeměpisnou oblast Havaje a činí tak materiál vzácným a nákladným. Požívá se na velmi luxusní nástroje, srovnatelné s Rio palisandrem.

Hustota: 670 kg / m3

Mahagon Sapeli
( Entandrophragma Cylindricum )

Nástrojům dodává čisté brilantní výšky a mohutné basy spolu s překvapivou průrazností a hlasitostí. Pro své vlastnosti je vedle palisandru nejčastěji používaným materiálem. Jeho struktura a barva však nejsou tak zajímavé, a proto je používán na nástroje střední kvality.

Hustota: 680 kg / m3


Olše
( Alnus Cordata )

Klasický materiál elektrických a basových kytar. Nízká hmotnost a plný zvuk.Častěji se však používá americká olše - Red Alder (Alnus Rubra), která má vzhledem k jiné hustotě i jiné akustické vlastnosti.

Hustota: 530 kg / m3
Red Alder 410 kg / m3

Ořech Americký
( Juglans Nigra )

Vyrovnaný poměr basů a výšek. Příjemný měkký zvuk. Ořechové nástroje jsou velmi lehké

Hustota: 550 kg / m3

Ovangkol
( Guibourtia Ehie )

Materiál vlastnostmi podobný indickému palisandru.

Hustota: 720 kg / m3

Padouk
( Pterocarpus Soyauxii )

Vlastnostmi se blíží Indickému palisandru. Používá se na zadní desky a luby akustických kytar a těla, popř. krky basových či elektrických nástrojů.

Hustota: 737 kg / m3

Brazilský Palisandr ( Rio )
( Dalbergia Nigra )

Akusticky nejvhodnější materiál pro výrobu nástrojů. Plné znělé basy a brilantní výšky, které nenalezneme u žádného jiného dřeva. Velký podíl vyšších harmonických tónů. Tato výjimečnost předurčuje Rio Palisandr pro použití na nejlepší a nejluxusnější nástroje.

Hustota: 900 kg / m3

Palisandr Východoindický
( Dalbergia Latifolia )

Nejčastěji používaný materiál pro výrobu kvalitních nástrojů. Svými vlastnostmi je nejvhodnější méně nákladnou náhradou Rio palisandru. Hluboké a teplé basové tóny spolu s brilantností výšek umožňují použití na všechny typy nástrojů

Hustota: 830 kg / m3


Palisandr Madagascar
( Dalbergia baronii )

Materiál považovaný za plnohodnotnou náhradu Ria, a to jak po zvukové, tak po vzhledové stránce.

Hustota: 510 kg / m3

Smrk Engelmann
( Picea Engelmannii )

Velmi lehký materiál, poskytující hlubší a otevřený zvuk. Používá se na nástroje s nylonovými strunami a nástroje s předpokladem použití tenčích strun kovových. Je čistě bílý s velmi hustými léty.

Hustota: 370 kg /m3

Smrk Evropský
Picea Abies, Picea Excelsa

Svou pevností se řadí mezi Sitku a Engelmann. Akusticky je nejlépe hodnoceným materiálem rezonančních desek. Je použitelný na nástroje všech typů. Barva je od čistě bílé až po lehce hnědou. Vzhledem k menšímu průměru kmenu nemá tak pravidelná a hustá léta jako Sitka či Engelmann.

Hustota: 400 kg / m3

Smrk Sitka
( Picea Sitchensis )

Pro svou pevnost a hustotu let je používán na nástroje, které vyžadují silný i když méně barevný zvuk. Ideální pro modely, kde se předpokládá použití silnějších strun. Sitka má lehce hnědý nádech.

Hustota: 450 kg / m3

Wenge
( Millettia Laurentii )

Tvrdé těžké dřevo. Využívá se především při výrobě baskytar - hmatníky, krky, těla - kde má akustické opodstatnění. U ostatních typů nástrojů slouží jako levnější náhrada palisandru.
Wenge je velmi silný alergen.

Hustota: 870 kg / m3

Zebrano
( Microberlinia brazzavillensis )

Používá se jako náhrada Indického palisandru.

Hustota: 790 kg / m3