Centrální bloky


Nástroje s centrálními bloky jsou přechodem mezi jazzovými a elektrickými kytarami.
Jsou schopné odolávat zpětné vazbě, spolupracovat s efekty a velkým zkreslením, zároveň si však zachovávají část zvukových parametrů jazzových kytar. Akustické vlastnosti těchto nástrojů jsou z většiny dány materiálem centrálního bloku.

K výrobě se používají tyto materiály:

Balza - akustický, barevný zvuk, bohatý na vyšší harmonické, velmi dlouhý sustain. Špatně se prosazuje v kapele ve spojení s magnetickými snímači.
Gabon, Mahagon Khaya - barevný zvuk, bohatý na vyšší harmonické, dlouhý sustain. Nástroj vhodný do menších kapel, kde není požadavek na větší použití efektů.
Mahagon Sapeli - hutný zvuk, dlouhý sustain. Zvukově agresivní, ne příliš univerzální. Vhodný pro rockovější nástroje.

Prochazka Custom Guitars - po mnoha zkouškách a mnoha vyrobených nástrojích tohoto typu jsme vyselektovali dva zcela odlišné materiály, které splňují většinu požadavků, kladených na tento typ nástroje.

Javor - hutný, méně barevný zvuk s krátkým sustainem, velmi průrazný. Materiál vhodný pro jazzovou kytaru (John Scofield). I při zavřené tónové cloně si nástroj zachovává zvukovou barevnost a dynamiku.
Olše - barevný zvuk se středně dlouhým sustainem a středním množstvím vyšších harmonických. Materiál je vhodný pro kytary s požadavkem na maximální univerzálnost. Podle nastavení nástroje a aparátu lze kytaru použít pro jazz stejně jako pro rock.