- Pokud chcete zaslat odpověď na Váš příspěvek e-mailem, vyplňte, prosím, kolonku "e-mail".
- Nepravdivé a urážlivé příspěvky budou smazány!
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42
Dobrý den, jako mnoho jiných kytaristů pořád hledám ideální nástroj univerzálního charakteru a předem se omlouvám, že teď budu působit trochu "rozežraným" dojmem. Na hraní totiž často tahám 3 kytary (akustiku BSG, el. Godin Session a archtopa Ibanez PM 100) a k tomu 2 komba (Fender Blues Reisscue a Aer 60) a pokud se hraje třeba na vernisáži, jsem terčem útoků spoluhráčů a hlavně manželky (která s námi zpívá). Dodám, že se všemi uvedenými nástroji jsem velmi spokojen, ale kdyby se podařilo soustředit vlastnosti všech 3 alespoň trochu do jedné, dal bych s hledáním snad pokoj. Nejsem žádný MISTR, dělám vlastní tvorbu a jsem amatér. Jen ve svých 63 letech jsem pořád blázen do kytary a tak hledám a hledám. Nedávno jsem si objednal dokonce hybridního Taylora , ale nesplnil bohužel moje představy, přesto,že to byl moc hezky udělaný nástroj. Tak vidíte, že to se mnou není jdenoduché. Myslíte, že by byla nějaká cesta? Moc děkuji za odpověď, Vaší práce si moc vážím a to, že nemám třeba archtopa od Vás je spíš proto, že se mi Ibanez šiknul dřív, než jsem si stihnul objednat nástroj od Vás. Michal
Dobrý den,
skloubit všechny tři nástrojena 100% nelze, především lubovka je zvukově natolik specifická, že ničím jiným nahradit nepůjde.
Resp. ono jde namíchat zvuk lubovky i na Tele s vhodným snímačem, aparátem a rukama, ale není až tak snadné.
Jediné co mě napadá je hybridní nástroj, který bude kombinovat magnetické snímače a piezo, popř. s možností MIDI, tam už by se dalo kouzlit......
Pokud by se jako výchozí model zvolila nějaká pololubovka, umím si představit, že by to mohlo být zajímavé řešení.
Je to jiná škatulka oproti Tayloru, kde základem je akustická kytara a ne zcela smysluplně zvolený typ a umístění magnetického snímače.
Párkrát už jsme podobné zadání měli, nicméně je to na delší debatu, kdyby Vás to zajímalo, můžeme se o problematice pobavit....
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na zvukovou charakteristiku dřeva Pau Ferro - Santos Rosewood. Narazil jsem na něj při poslechu ukázek custom nástrojů na YouTube a zaujalo mě to. Dočetl jsem se, že sdílí spoustu vlastností s pravými palisandry. Zajímalo by mě, jak je na tom Pau Ferro s basovými frekvencemi v porovnání třeba s pravými palisandry a zda v případě tohoto konkrétného dřeva přítomnost basů nějak výrazně ovlivňuje velikost těla kytary. Obecně jistě ano, ale měl jsem možnost si přehrát běžně prodávané celomasivní akustické kytary různých tvarů v provedení smrk/indický palisandr a bez ohledu na velikost kytar jsem pokaždé silné spodní frekvence.
Dále bych se chtěl zeptat, jak velký vliv má materiál krku na celkový zvuk kytary, kdybychom dvě kytary stejné stavby, použitých materiálů s rozdílem v materiálu krku africký x honduras? A pominuli samozřejmě skutečnost, že sestavit 2 zvukově naprosto indentické nástroje není možné.
Moc Vám děkuji za odpověď.
Martin L., Příbram
Dobrý den,
tak s tímto dotazem po mě chcete přednášku na půl hodiny a ne odpověď na pár řádků, to se zastavte u nás v dílně a já Vám o tom povyprávím :o))
První, co je potřeba zmínit je, že hlavní aspekt u kytary není materiál, ale konstrukce, tedy tloušťky desek, žebrování, ale také konstrukce krku a řada dalších věcí, které zvuk kytary ovlivní.
Takže totožné materiály použité na modelu dreadnought od Martina a Taylora budou ve výsledku dva zcela odlišné nástroje.
Ostatně - když už jsem zmínil Martin - např. i modely D 16 a D 18 budou hrát odlišně, přestože materiál je totožný.....
Druhá zásadní věc je, že basy se prosadí snáz, než výšky. Samostatnou kategorií jsou středy, které tvoří podstatu zvuku kytary a pokud chybí, nástroj má sice barevný líbivý zvuk, ale neprosadí se a působí tence.
Dostat do zvuku hezké středové frekvence je umění a u nástrojů v obchodě je většinou najdete až spolu s cenovkou hodně přes 50 000,-.
U horších konstrukcí pak slyšíte silné basy, tenké výšky a je jedno, jaký máte v ruce model a z jakého materiálu.
Shrnuto podtrženo - každý výrobce má nějak upravenou konstrukci, která by měla být zvukově typická, má určitou řadu modelů, které by měly být zvukem zásadně odlišné - často to ovšem neplatí - a nakonec využívá nějaké kombinace materiálů rezonanční desky a těla a pokud to dělá dobře, rozdíly jsou zásadní - opět často neplatí.....
Palisandrů je mnoho a jde o hodně drahé materiály, na krámech potkáte většinou jen indický palisandr, který je nejlevnější a také nemá kdovíjaké super vlastnosti.
Ale i tak, typickou vlastností palisandrů je mohutný zvuk s krystalickými výškami.
Pokud je nástroj jak má být, pak zvuk bude mít spoustu basů, ale stejně tak výšek a středů, basy by neměly být to jediné, co slyšíte.
Oproti tomu Pau Ferro není tak agresivní na výškách a poskytuje kompaktnější vyrovnanější zvuk. Osobně ho mám raději.
S cenově srovnatelným indickým palisandrem je znělejší.
Musím ale říct, že na vrchní desky téměř nepoužíváme továrnami nejčastěji používaný smrk sitka, který je zvukově tupější než např. evropský.
Materiál krku u akustických kytar není tak důležitý jako u elektrických nástrojů, tedy podíl na výsledném zvuku není tak markantní. Nicméně Honduras je znělejší materiál s vyrovnanějším spektrem.
Africké mahagony zvýrazňují víc basy.
Pro pochopení jak to funguje je ideální si materiály osahat a oťukat, dříve než jsou na kytaře, hodně to napoví.
Na nástroji už je tolik dalších faktorů, že nic moc nezjistíte.....
Další věcí je, že aby člověk mohl porovnávat, potřebuje víc než dva materiály.
Ale cocobola, madagascar palisandry nebo ziricote v obchodě moc nenajdete.......
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jestli klasické celomasivní kytaře může ublížit, když jí místo ve futrálu nechám odpořívat na věšáku na zdi. Samozřejmě bych použil nějaký kvalitní věšák a ne nad topením. Děkuji.
Dobrý den,
neublíží.
Pokud budete hlídat vlhkost a teplotu, pak je lto jedno.
Dobrý den vážený pane,
Vaše fórum je jedna úžasná studnice námětů, podnětu a tuna Vašich zkušeností. Až k neuvěření v dnešní době, že někdo radí a dává své zkušenosti lidem. MOC VÁM ZA TO DĚKUJI.
Mám neošetřený krk na Telecastera údajně s javorovým hmatníkem (zdá se mi dost měkký) prosím o radu jaký lak by byl vhodný na hmatník aby byl kluzký a dostatečně tvrdý.
Moc děkuji za radu, Vážím si toho Hezký den Martin Andy Anderle
Dobrý den,
děkujeme, snažíme se trošku vyrovnat tu záplavu nesmyslů, které na fórech najdete. Ale to není jen české specifikum.
Každopádně jsou to naše názory a ne každý s nimi musí souhlasit, ale to je v pořádku....
Jestli je krk bez pražců, pak polyuretan - extra odolný, hlavně nereaguje s potem nebo nitro - příjemnější na dotek, bohužel je citlivější na opotřebení, pot ho narušuje, časem se prodře na nejčastěji hraných polohách - dřevo pak vlivem potu a oděru materiálu pražců černá.
V případě, že už tam pražce jsou, pak lze použít olej - používá se buď olej na pažby zbraní nebo levněji - Hornbach a olej na pracovní desky nebo olej na podlahu.
Lze použít i nitro, ale je nutné po nastříkání vyškrábnout lak okolo pražců.
Při přepražcování je potřeba hmatník znovu přestříkat.
Zdravím,)měl bych dotaz..jaký nejlepší olej na napuštění palisandroveho hmatníku u strata? Díky za odpověď a ať se daří!
M.A.
Dobrý den,
obvykle používáme citronový olej, ale lze použít jakýkoli těkavý olej - levandulový, pomerančový, lněný.....
Je ale nutné předem hmatník mechanicky vyčistit.
Ideálně ocelovou vatou.
Nejprve tedy vyčistit vatou spolu s olejem a následně finálně napustit čistý hmatník.
Pokud použijete olej na zašpiněný hmatník bez mechanického očištění, vznikne nevábná ulpívající hmota......
Záleží na koknkrétním člověku, jaký má pot, někdy je hmatník čistý a lze napustit bez čištění.
Mohl byste mi prosím upřesnit vzdálenost kobylkového snímače od kobylky a popřípadě i od závěsu strun.snimač je humbucker emg 81,menzura-686 mm.moc by mi to pomohlo.případně děkuji Jirka
Dobrý den,
obvykle je mezi kobylkou a snímačem cca 1" ( 25,4 mm ).
Nicméně není to nic závazného - obecně platí, že čím blíž ke kobylce, tím ostřejší zvuk, čím blíž ke krku, tím barevnější a měkčí zvuk.
Pokud se tomu chcete věnovat vědecky, pak pročtěte témata o umístění snímače pod kmitnu struny, tedy jde o snahu vyhnout se uzlům a umístit snímač do středu kmitny, předpokládá se výpočet dle menzury.
Dobré vysvětlení na začátek je třeba zde
https://www.frudua.com/pickups-placement-along-the-guitar-scale.htm
Dobrý den, u kytary došlo k výraznějšímu vybouleni rezonanční desky a kobylka je nyní již znatelně vykloněná, vlhkost v prostoru je 35-45% a teplota mezi 20-22. Obavy o odtržení kobylky už byla tak velká, že jsem povolil struny kytaru odstavil. Je možné se u vás zastavit a podívat se co by se s tím dalo udělat ? Kytara je typ D z roku 1997. Děkuji mnohokrát za zprávu, doplňuji telefon 777111135. S pozdravem Michal Čermák
Dobrý den,
domluvte se, prosím, s kolegou Petrem Grötzbachem +420 608 083 576, který má servisy na starosti.
Dobrý den,
Chtěl jsem se zeptat, jestli by bylo možné nechat si u vás udělat nový hmatník na kytaru Bräuer Cremona 465a a vložit do krku výztuhu a jaká by byla (orientačně) cena
Děkuji Matěj
Dobrý den,
možné to určitě je. Nicméně v rámci současných opatření nebudeme fungovat běžným způsobem.
Prosím, ozvěte se nám, až bude vše fungovat standardněji.
Pro stanovení ceny bychom potřebovali nástroj vidět, rozhodující je stav krku.
Dobrý den,
rád bych se zeptal, zda byste mohli na lubovou kytaru (Epiphone) vyrobit kostěný nultý pražec a celodřevěnou kobylku? V jakém cenovém rozmezí a časových lhůtách bychom se pohybovali?
Děkuji,
Petr
Dobrý den,
ano, je to možné.
Počítejte s cenou cca 2 500,- Kč.
Pro dohodu termínu, prosím, zavolejte na tel. 608 083 576, stav zakázek na servisu se rychle mění. Samotná realizace je pak cca týden.
Dobrý den,
dlouhodobě bojuji v bytě s vyšší vlhkostí (cca 70%) mám bohužel dojem, že u mé Larrivee D 40R dochází k vyklenutí ozvučné desky tahem strun na kobylku. Je to setrvalý stav, nebo se to dá po dosažení optimální vlhkosti nějak srovnat?
Děkuji
Jindra Knoulich
Dobrý den,
určitá míra deformace rezonanční desky je normální.
Předpokládejme struny 0.12 s tahem přes 80 kg a desku s tloušťkou 3 mm..... Absolutně rovná deska by znamenala značné naddimenzování konstrukce.
Vlhkost dlouhodobě nad 70 % není pro nástroj optimální.
Nástroj se vyrábí v rozmezí 45 - 50 %, to znamená, že tento rozsah vlhkosti je pro nástroj ideální.
Během roku se samozřejmě vlhkost mění a nástroj je schopný tyto změny, do určité míry, kompenzovat, nicméně po většinu času by měl být skladován ve vlhkosti +/- 10 % od vlhkosti při výrobě.
70 % není tragédie, ale je to hraniční hodnota, která se už může na nástroji nějakým způsobem projevit.
Tento projev je patrný na více místech nástroje, na vrchní desce je patrnější než jinde, ale neomezuje se na oblast kobylky, ale na celou desku.
Většinou si všimnete změny dohmatu, případně deformace hmatníku v oblasti spoje krk - tělo. Nástroj je třeba často seřizovat.
Pokud je jinak vše v pořádku a seřízení se příliš nemění, pravděpodobně nejde o deformace způsobené vlhkostí.
Abych Vám mohl jednoznačně odpovědět, potřeboval bych kytaru vidět.
Kdybyste řešil vlhkost, pak ideální je místnost, která má potřebnou vlhkost, udržovanou třeba i odvlhčovačem.
Lze řešit i lokální úpravu - tedy pevné pouzdro a do něj vložené sáčky silika gelu, chce to ovšem větší balení a experimentovat - řekněme 500 g.
Je potřeba pravidelná kontrola pomocí vlhkoměru, aby nedošlo k opačnému problému.
Možné řešení nabízí D'ADDARIO PLANET WAVES Humidipak. Ten by měl sám udržovat optimální hodnoty.
Dobrý den či večer,
dočetl jsem se, že v USA někteří kytaráři provádějí dodatečný "akustický" tuning hotových kytar úpravou žebrování (zabroušením?) u horní rezonanční desky. Myslíte, že je to proveditelné?
Např.: https://www.hawkinsguitar.com/tone-shaping
Mám dvě kytary od Takamine (TAN45C a TC132SC, obě cedr/palisandr) , obě mi vyhovují, ale mám pocit, jako by měly obě co se akustického projevu trochu "zataženou ruční brzdu". Tón i barva tam je, ale dá to trochu práci je "vydolovat". Také jsem se dočetl, že optimální "naladění" rezonanční desky u klasické kytary (Torres) by se mělo pohybovat mezi F#-G, u mojí TC132SC bych to viděl spíše na A. Nevím jestli Takamine opravdu "ladí" u top modelů rezonanční desky, pokud ano (prohlašují že ano), tak by to dávalo smysl, že jsou koncipovány jako "stage" kytary, aby se frekvenčně prosadily a záměrně je brzdí kvůli potlačení náchylnosti ke zpětné vazbě...?
Vím, že je jednodušší zakoupit hotový nástroj, ale já prostě neumím prodávat věci které mám rád a pokud by byla nějaká možnost jim trochu pomoct...
Každopádně Vám přeji ať se Vám daří v této nelehké době...
P.S.: Vaše kytary jsem bohužel objevil pozdě, ale stále trochu pošilhávám po některém z Vašich "gipsy" modelů, tak třeba si udělám radost k nějakému výročí...
Dobrý den,
no teoreticky to možné je, ale my tuto úpravu neprovádíme.
Ne vždy tento zásah dopadne dobře, a to z několika důvodů.
Diskutabilní je vůbec fakt, zda lze, relativně velký zásah, udělat skrz rezonanční otvor tak, aby to dávalo nějaký smysl a nešlo o pokus a omyl.
Pokud tuto operaci provádíte během výroby, což děláme, musíte relativně přesně najít místo na žebru, které dělá problém. To lze v případě, že máte přístup k celé konstrukci ( zadní deska není nalepena ). Po dokončení nástroje už toto není možné, místo úpravy z vnějšku vychází z toho, kam dosahnete, ne z konkrétního problematického bodu, navíc najít takový bod přes rezonanční desku je hodně nepřesné.
V principu pak něco brousíte a zkoušíte, zda se někde cosi mění.
Zodpovědně takto nelze slíbit úspěšnou úpravu, pracovat s rizikem, že výsledek bude o dost horší než původní stav, není příliš lákavá nabídka

.
Když už se tomuto doladění někdo věnuje, zásadní předpoklad je, že nástroj má potenciál a potřebujete odstranit nějaký detail, kde se potkávají nebo nepotkávají některé frekvence.
Takamine je, jak píšete, pódiový nástroj, nechme stranou, jak moc povedený.
Každopádně akustická kytara to není a konstrukce je natolik pevná, že si zde neumím představit úpravu z vnějšku.
Tato pevná konstrukce sice potlačuje zpětnou vazbu, ale to stejné lze dosahnout odladěním rezonanční desky při výrobě.
To samozřejmě nelze udělat strojově ani to nezvládne dělník na pásu, takže tovární produkce není schopná tuto operaci provádět.
Možná že u top modelů Takamine něco s odladěním řeší, nicméně filozofie je odlišná od kytarářského pojetí...
Pokud je nástroj odladěný správně, dostat ho do vazby dá trochu práce a v tu chvíli je hráč už stejně napůl hluchý

.
V praxi se dá postavit ozvučená klasická kytara, která má téměř 100 % výkon akustického nástroje. Není vhodné použít tak lehkou konstrukci jako u plně akustického nástroje, ale důvodem je charakteristika snímacích systémů, kterým je třeba trochu vyjít vstříc. Plně akustický výkon neumí zpracovat.
Podotýkám, že mluvíme o nylonové kytaře, kde je dynamika a rozsah vyšších harmonických hodně velký.
K ideálnímu tónu rezonanční desky - jsou typické konstrukce, u kterých nástroje vycházejí k určitému tónu. Torres je jednou z nich. Tedy při použití průměrných vlastností materiálu s dodržením rozměrů a umístění žeber se dostanete obvykle mezi F - G, což se zdá být ideální....
Nicméně lze najít i nástroje úplně mimo, tedy třeba na D a jsou skvělé.
Souvisí to s celkovým pojetím stavby, samotná rez. deska je jen část - cest k jednomu cíli, tedy kvalitnímu zvuku, je nespočet a která je ta nejlepší....
Dobrý večer,
rád bych se Vás zeptal na názor na kytary z dílny Jana Michálka z Jihlavy (pokud máte s nimi zkušenost), bývají označované jako M guitars.
Dobrý den,
dlouho jsem žádnou neviděl.
Hodnotit kolegu z oboru, kterého navíc osobně neznáte a nevíte jaká je jeho vize zvuku a zpracování, není korektní.
Pokud se Vám líbí zvuk, kvality práce bych se nebál, co jsem viděl, byly vždy precizně vyrobené.
Dobrý den, chci se zeptat, zda jsou stále aktuální kontakty na pana Josefa Kublu uvedené zde, na Vašem webu? Především adresa... Moje kytara jím postavená má letos 20 let, ráda bych mu zaslala malou pozornost. Děkuji Jana
Dobrý den,
bohužel, Josef Kubla před dvěma lety zemřel.
Kdybyste potřebovala někdy v budoucnu servis, rád se Kublovky ujmu.
Dobrý večer,
chtěl bych se zeptat na Vaše zkušenosti s ladícími mechanikami na akustickou kytaru (jumbo). Rád bych na své kytaře staršího data vyměnil ty stávající. Doporučil byste mi nějakou značku či model?
Děkuji. Martin
Dobrý den,
pokud zvolíte některou ze značkových mechanik jako jsou Gotoh, Schaller, Grover, pak je kvalita srovnatelná. Každá z firem má jiný styl designu, Gotoh pak o něco horší vzhled pokovení - u některých modelů - oproti tomu nabízí dobrou cenu a mnoho typů.
Pro výběr je důležitý poměr ladění, který bývá 1:12 - 1:21 - čím větší číslo, tím jemnější pohyb a přesnější ladění.
Vyhnul bych se 1:12, standardní je 1:14, luxusní 1:18, Gotoh pak u vysokých řad nabízí i 1:21.
Dobrý den,
potřeboval bych na svoji jazzovou kytaru koupit nový struník, který máte použit např. na vámi zobrazené kytaře JAZZ ACOUSTIC 18‘.
Je možné ho od Vás odkoupit. Díky za odpověď. Honza
Dobrý den,
v současné chvíli to bohužel možné není.
Tyto součásti si vyrábíme sami a protože nám Covid zkomplikoval život především časově, nestíháme ani vlastní výrobu.
Do jara jsme museli, s vyjímkou běžných servisů, zastavit většinu práce mimo naše zakázky.