- Pokud chcete zaslat odpověď na Váš příspěvek e-mailem, vyplňte, prosím, kolonku "e-mail".
- Nepravdivé a urážlivé příspěvky budou smazány!
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43
Dobrý den,
zajímám se o kytarový kompenzační nultý sedlový pražec pro na rozteč strun 41 mm (starší Kublovka), zda se dá objednat, případně sehnat materiál Tusq na jeho výrobu a zda je umístěn v poloze původního přesného nultého pražce polohou struny G a ostatní polohy strun jsou vzadu, anebo je naopak v poloze struny E1 a další struny jsou oproti původní poloze předsunuty ?
Děkuji za odpověď
Dobrý den,
Tusq se sehnat dá, pokud to bude možné vzhledem k rozměrům, použil bych raději hotový nultý pražec.
Informace naleznete na
odkaz Jedná se o kompenzaci ve smyslu zkrácení prvního pole hmatníku.
Dobrý den pane Procházka.
Mám doma LesPaula a tím ,že je těžký, povoluje se mi neustále šroub uchycení popruhu.
Neměl by jste na to nějaký fígl?
Předem děkuji!
Dobrý den,
cesty jsou dvě - první méně náročná je koupit dlouhý vrut ( např. 50 mm ) - my používáme do sádrokartonu - při montáži namočit vrut v lepidle na dřevo.
Tím že má hrubé stoupání závitu, drží ve dřevě lépe.
U některých typů závěsů je třeba zmenšit hlavu šroubu - pokud není soustruh, stačí stojanová vrtačka a pilník nebo jenom pilník a trpělivost.
Možnost druhá je vysadit otvor po stávajícím šroubu pevnějším materiálem než je mahagon, ze kterého je tělo LP. Používá se bukový týbl - běžně koupíte v železářství nebo hobby marketech - ten pak vlepíte do odvrtaného otvoru. Nejmenší průměr je 6 mm, pokud to rozměr závěsu umožňuje ( aby překryl vysazení ) je lépe použít větší. Opět dlouhý vrut a lepidlo.
Obě varianty vyžadují předvrtání, vruty jsou kalené a hrozí střižení materiálu!
Hodně pomohou zámky popruhu, zvlášť pokud používáte kožený pás nebo jiný, hodně pevný, popruh, které umožňují popruhu otáčení okolo závěsu bez většího namáhání. U obyčejné rolny dochází k velkému namáhání závěsu.
Koukněte se např. na Schallera cca 300,- nebo no name cca za půlku...
Dobrý den,
Chtěl bych se s Vámi krátce poradit ohledně předzesilovače akustické kytary. Umínil jsem si smíchat kapacitní snímač UST případně vč.AST s A2 dohromady s magnetickým snímačem. Nejlépe to řeší SOLSTICE viz a další možnosti na
odkaz jenže nikde v evropě jsem nesehnal.. Dalším možným je PZ-Pre
odkaz tady jsi zase nejsem jistý jestli je to vhodné pro tenhle konkrétní případ jinak se mi zamlouvá? Dalším kandidátem je MIXPRO L.R.Baggs ? Navíc mám požadavek na FX Loop. Jestli by to pomohlo, přiložil bych specifikace všech zvolených zařízení.
Jsem v tomto oboru laik, všechny možně informace ohledně ozvučení akustiky mě dovedly ke kombinaci výše popsaných zařízení.
Děkuji za jakoukoliv odpověď
Dobrý den,
dotázal jsem se přítele na internetu Googla a zdá se, že kromě Čech, kde je o něco dražší, se dá Solstice koupit třeba v Německu ( u Thomanna ), kde mají mimochodem zastoupení pro velkou část Evropy( Warwick ) viz. Dealers --> International na stránkách výrobce
Jinak mě osobně se jeví Solstice jako dobrá volba, už jsem ho několikrát doporučoval a parametry jsou velmi zajímavé.
Pz+pre neznám, tedy zkušenosti pouze z popisu, můžete zkusit, jestli ho mají na krámě Music Data....
Nicméně, jestli jsem si správně všiml, má oproti Solstice pouze jedny korekce basy, středy, výšky, zatímco Solstice nabízí pro každý kanál vlastní.
MixPro je skvělá záležitost, ovšem kapesní verze. Nenajdete na něm zdaleka tolik možností nastavení.
Výhodou je ovšem možnost upevnění na opasek a tedy i pohyb po podiu.
Pokud tomu dobře rozumím, chcete použít systém B- Band a nějaký magnetický snímač - podle specifikací by měl být Solstice bez problému, ale pokud se chcete ujistit, kontaktujte přímo podporu výrobce.
Pokud budete brousit po stránkách se snímacími systémy, tak dávejte pozor, UST není konkrétně kapacitní B-Band, ale obecné označení snímače pod sedlo kobylky - Under Saddle Transducer. Parametry pak mohou být jiné - např. piezo a kapacitní ma rozxdílné impedance....
Dobrý den,
Děkuji za reakci. Zůstanu určitě po Vašem doporučení u LOLSTICE. Thoman to chvíli měl, ale velmi rychle vyprodáno. Asi to stojí za to.
Zatím děkuji, někdy v budoucnu Vás oslovím nákupem nějakého nástroje
Dobrý den,
vzhledem k tomu, že zastoupení je v Německu, můžete ho u Thomanna objednat - pokud využívají oficiální distribuce.
No a nebo ho koupit u SchneiderMusik.de.
Konečně i Kytary.cz berou Warwicka, občas se s nimi dá domluvit na objednávce mimo katalog.
My máme Warwick velkoobchod také nasmlouvaný, nicméně nemáme momentálně nic k objednání a pokud se objedná jedna věc naskočí na poplatcích za expedici a dopravu...
Dobrý den.Chtěl bych se zeptat zda mohu na elektrickou nebo akustickou kytaru naladit open G high bas tedy GHD ghd když koupím jadnotlivé struny tak aby tah strun byl asi přibližně stejný jako u stand. ladění? Jde mi o to že hraju na lap steel a nemusel bych se učit nové hmaty a zachovat tak 135135 poměr.A ještě pokud by to bylo možné jestli struny od první do šesté by měly mít přiblžně stejný tah tzn. v rozmezí asi tak max.2-3kg mezi první až šestou strunou protože kdybych tam dal např. struny desítky v síle 010.014,020,028,040,050 tak tah na prví strunu je 5,94kg a na šestou 15,23 kg u 008-040 je to 3,72-9,52.Nevím zda by to nezkroutilo krk nebo nemělo ještě jiné záludnosti.děkuji za odpovězení otázky na kterou jsem bohužel nikde nenašek odpověd.
Dobrý den,
atypická ladění jsou oříšek a nikdo Vám zodpovědně neřekne, co se stane.
Dodržení co nejmenší tolerance v tahu strun je první předpoklad, že bude ladění fungovat akusticky vyrovnaně - týká se akustických i elektrických nástrojů.
Pravděpodobně nebudete moct použít standardní sady, ale budete muset zakoupit jednotlivé struny do vlastního setu.
Poměrně velkou nabídku za přijatelné peníze má D´Addario, minimálně na vyzkoušení optimální sady se jejich produkty hodí nejlépe - na jejich webu najdete detailní popis včetně tahů a průměrů strun, tuším že se dá stahnout i celkový detailní katalog. Doporučuji zakoupit víc různých rozměrů a zkoušet, která výsledná sada bude vyhovovat nejlépe.
Kromě zatížení hlídejte i toleranci menzury, pro kterou jsou struny určeny. Nejde - li to jinak, lze použít i struny pro jiné nástroje, než kytaru, ale není to ideální. Dodržení stejného materiálu strun je jasné.
Při použití standardního zatížení krku nástroje, což je řekněme 90 kg u akustické kytary a 70 - 80 kg u elektrické, by nemělo dojít k deformacím nástroje.
Dobrý den. Mnohokrát děkuji za odpověd´. Vaše rada a odkaz na web.stránky D'Addaria kde je tato problematika open ladění do detailu vysvětlena a je zde možnost vypočítat si libovolné ladění má pro mne velkou cenu a proto Vám ještě jednou děkuji.
Dobry den,
nevim, zda se ptam na spravne adrese... Renovujete i stare citery? Potrebuju pouze ocistit struny s kolikama a natahnout asi tak 4 struny.
Dekuji za odpoved.
Dobrý den,
bohužel s citerou Vám nepomůžeme, ani nevím, kam Vás odkázat.
Zkuste se zeptat u pana Zdeňka Znamenáčka, tel. 731 457 197, mimimálně Vás odkáže správným směrem...
Dobrý večer. Přeji příjemné prožití svátků vánočních A mnoho úspěchů a štěstí v roce 2012.
Dobry den. Zajimalo by mne, zda-li mate nejake zkusenosti z vymenou prazcu z materialu stainless steel (nerezova ocel) a kdyztak jak se s tim pracuje oproti klasicke slitine? A popripadne kolik by stala vymena na stratocastru? Dekuji. Hezky den.
Dobrý den,
nerezové pražce používáme. Práce je o něco obtížnější, ale není to nepřekonatelné.
Otázkou je vhodnost použití pro javorové hmatníky. Nerez se hůř přizpůsobuje profilu hmatníku, proto má větší tendenci se zvedat u okrajů a v měkkém javoru může dělat problémy.
Lze to řešit, ale není to úplně to pravé...
Jejich uplatnění je především pro hráče, kteří mají problémy s nadměrným opotřebením běžných nikl stříbrných pražců.
Je potřeba počítat s tím, že zvuk je o něco ostřejší v závislosti na tvrdosti materiálu pražců.
Cena za přepražcování nerezem je cca 2 000,- ( u javorových hmatníků se cena může navýšit podle stavu a nutnosti opravy laku po vyjmutí starých pražců ).
Mimo jiné - existuje i mezistupeň mezi nikl stříbrnou klasikou a nerezem. Jedná se o slitinu mědi, cínu, železa a titanu , která je tvrdší než nikl stříbro a měkčí než nerez.
Prodává se pod označením Gold Evo.
Zajímavostí může být i zlatá barva pražců, která, především se zlatým hardwarem, vypadá skvěle
Moc děkuji za odpověď, ty pražce Gold Evo jsou přesně to, co jsem hledal...
Dobrý večer. Plně chápu, pokusím se najít nějaký den a dorazit k vám ve všední den.
Ještě bych měl jeden dotaz , napadlo mě použití materiálu na reproduktorové bedny, ovlivnuje vlastně vůbec nějak použitý materiál výsledný zvuk ?
Děkuji, .
Dobrý den,
materiál samozřejmě zvuk ovlivní. V praxi se ale preferuje materiál, který je neznělý - mdf, dřevotříska, silná překližka.
Pracuje se pak s parametry reproduktorů, které nejsou bednou ovlivněny, což je jednodušší vypočitatelná cesta.
Pokud se používá materiál znělý, je potřeba bednu odladit, aby s daným reproduktorem fungovala. Některé luxusní firmy se touto konstrukcí zabývají, ale je to spíš vyjímka.
Můžete se setkat se starými kytarovými aparáty, které byly z masivního dřeva - např. Fender. Domnívám se ale, že z pohledu moderního zvuku na mnoho stylů už dnes neobstojí.
Dobrý večer. Chtěl bych se zeptat zda - li je možné se u vás zastavit s kytarou v sobotu, nevím ještě kterou, nejsem z Prahy. Jde mi o doladění dohmatu u ak. kytary. Děkuji. Hezký večer.
Dobrý den,
snažíme se mít víkendy volné...
Dobrý den
Vyrábím si doma ak. kytaru , na internetu jsem našel dva typy plastových hran - výložek a to ABS a Celuloid a chtěl bych se zeptat, jak se lepí a který je podle vás lepší. Kdyby jste mně poradil nějaké odkazy kde sehnat i jiné drobnosti k výrobě třeba rozety kolem otvoru atd. Na desku jsem použil asi deset let starý velmi pěkný smrk ze šumavy, pokud se kouzlo aspoň trochu podaří, chtěl bych zkusit druhou, náš místní kytarář jezdí do prahy nakupovat materiál na kytary, ale nechce mně prozradit kam atd. na internetu jsem nic nenašel, takže se chci zeptat jestli neznáte ten obchod a kontakt. děkuji moc
Dobrý den,
celluloid se bude lépe lepit a lépe opracovávat. Těžko ho ale seženete a protože je to super hořlavá a výbušná věc, nebude možné si jej nechat poslat běžně poštou např. z USA, kde se dá ještě koupit.
Lepit se dá lepidly, která obsahují aceton, např. kanagom nebo lepidla na PVC. Zafunguje i sekundové lepidlo.
ABS se lepí špatně a z dostupných variant se nejlépe osvědčují sekundová lepidla. Chce to ale něco lepšího, než dvacetikorunová tubička. Loctite, Flash, Bolt a samozřejmě aktivátor.
Materiál koupíte např. u firmy Alexim - především hardware, snímače, České hudební nástroje - kytarářské dřevo, Soller Guitars - kompletní nabídka, Bach Musik - kompletní nabídka no name dílů.
Dobrý den.
Vlastním superjumbo od Vás, ale bohužel se mi odlepuje kobylka. Rád bych se zeptal, jestli by bylo dobré to opravit svépomocí, pokud ano, tak jak, anebo by bylo lepší se stavit u Vás.
Předem děkuji za odpověď.
Zdraví Petr Havel.
Dobrý den,
určitě se stavte. Doma nemáte moc šancí na opravu.
V průběhu času jsme používali několik různých lepidel a je potřeba ověřit, které je použito na Vašem nástroji.
Dobrý den, jak by se dala opravit cca 15 cm prasklina na lubu španělky (obdobný Bräuer jakého máte v Muzeu)? Prasklina je durch a asi by potřebovala podlepit. Jak se to prosím standardně řeší? Děkuji.
Dobrý den,
záleží na přístupnosti místa a druhu praskliny.
Pokud to lze, prasklina se stahne svěrkou přes lub a slepí, nejlépe klihem. Když je to možné, podlepí se, ale u lubu to bývá obtížné. Chce to vyzkoušet - čtverečky dřeva nanesené klihem, místa na lubu, kam se bude vyztužovat také nanést klihem a silně přitlačit. Je- li to možné nějak zafixovat - např. napruženou špejlí o jiný díl nástroje, pak zafixovat, pokud ne, vytlačit maximum klihu z pod podlepku a nechat pořádně vytuhnout - cca 12 hodin. Pak vyzkoušet pevnost spoje, případně lepid dál.
V případě, že prasklina nejde stahnout, musí se vyrobit tříska, která se do praskliny vlepí. Většinou pak není potřeba podlepků.
Použít se dá i sekundové lepidlo, i když to zní barbarsky, někdy je to nejlepší spoj, bez ohledu na tradice. Zvlášť v místech, kde nelze pořádně sahnout a pokud nechcete otevírat celý nástroj, bývá to jediné funkční řešení.
Zdůrazňuji funkční, nikoli správné z pohledu postoje ke starému nástroji.
Nelze ovšem použít tubičku z drogerie, ale některé z lepidel v průmyslové kvalitě.
Fungují značky jako Loctite, Flash, Bolt. Obecně seženete v modelářských obchodech, spolu s aktivátory. Ty nejen urychlují, ale spoj je při jejich použití i pevnější.
Jde o rozhodnutí, zda je možné klasicky slepit prasklinu tak, aby držela. Než vytvořit spoj, který bude nestabilní, radši použít sekundové lepidlo. Pokud to ale lze, preferoval bych klasickou klihovou cestu....
Musíte mít ovšem dobře namíchaný klih. Používá se 1 díl klihu 3 díly vody, po prvním rozehřátí ve vodní lázni se případně ředí dle potřeby. Doporučuji vyzkoušet na vzorku dřeva. Každá aplikace chce trochu něco jiného.
Dobrý deň. Som začiatočník a potreboval by som poradiť. Opravujem krk na jednom veľmi lacnom a cca. 15r starom stratocastri, jedná sa o kompletné prepražcovanie a hlavne vyrovnanie hmatníku (v pozdĺžnej ose). Mám to ako takú oddychovku na víkendy. Na youtube som našiel pomerne podrobne popísaný postup, ale ... chlapík tam používa jednu pomôcku "sanding block". Zistil som, že pre svoje účely potrebujem taký, ktorým obsiahnem celú dĺžku hmatníku.
V ČR ani SR som nenašiel žiadny obchod, ktorý by to predával. Hliníkový za vyše dva a pol tisíca a navyše iba v jednom rádiuse sa mi nechce kupovať. Rozmýšľal som nechať si to vyrobiť u drevára (dielňu nemám). Našiel som však na nete tento postup
odkaz , ale nie som si istý aké výsledky tým dosiahnem.
Moje otázky sú: Stojí ten homemade "radius sanding block" za niečo, alebo sa budem musieť poohliadnúť po lepšej alternatíve? Kde by sa to dalo zohnať (ideálne v EU, obávam sa zbytočného predraženia pri posielaní z USA). Eventuálne by ma zaujímalo, aké sú ďalšie možnosti a čo používate pre tieto účely vy.
Veľmi pekne ďakujem za prípadnú odpoveď. Fero
Dobrý den,
v Evropě to bude jen dražší, protože se většina věcí dováží z USA.
Nejedná se žádné hromadné výroby, ostatně kolik lidí takovou pomůcku potřebuje...
Na dosažení dobrého výsledku Vám postačí šablony s rádiusem a pomůcky viz dotaz před Vaším.
Pokud se s tím opravdu chcete bavit, sežeňte si odřezky plastových trubek, které se používají na kanalizce a podobné sítě a pak vytvořte buď odlitek z epoxidu nebo lépe odlitek vyztužený laminační tkaninou. To celé připevněno rovný dřevěný trámek nebo lépe hliníkový jackl... Přesné to bude až dost
Ani postup z Vašeho odkazu není marný.
Konečné začištění stejně většinou musíte udělat pomocí pravítka a lokálního dobroušení...
Dobrý den, prozradíte mi postup, jakým děláte rádius hmatníku?
děkuji Bernard
Dobrý den,
cest je několik, pro ruční opracování např. takto:
Rádius se nahrubo vyhobluje ručním hoblíkem a vybrousí hrubým brusivem nalepeným na dlouhé rovné ploše.
Pro dosažení finálního rádiusu a dočištění hmatníku se používají škrabky - cidliny - a brusné podložky různých zrnitostí - 60 - 320, obojí vytvarované do daného rádiusu.
Dobrý den,
mezi spoustou zajímavých informací ve fóru jsem nanašel návod, jak řešit výztuhy přední desky u akustické jazzové kytary. U rovných desek lze snadno i křížové výztuhy naměřit, kvalitní jazzovou kytaru jsem ještě v ruce neměl. Po úspěšném pokusu stavby celomasivního kontrabasu (zadní deska masívní topol, krk hruška..), toužím zkusit si vyrobit gipsonku. Odhaduji tl. ozvučné desky (smrk cca 3,5 mm ?, ale zda volit 2 podélné výztuhy rovnoběžně pod kobylkou nebo se klentba vyztužuje jinak, nevím. Také mě zajímá názor, zda zadní desku dlabat z ořechu, nebo raději z topolu. (Javor nemám, dávám přednost našim dřevinám, ale akustika je dost složitá věda). Váš názor na ořechové dřevo mě trochu překvapil, myslel jsem, že je řazeno pro menší měrnou váhu a přitom dobrou pevnost v ohybu (modul prožnosti)l akusticky lépe než např. jilm .....lajcky bych jej cítil blíže k mahagonu, tedy poměrně vhodý pro kytarové frekvence - někde mezi topolem a javorem..?
Děkuji za případnou radu Jirka
Dobrý den,
před stavbou jazzové kytary bych Vám doporučil věnovat čas získání informací.
Jinak velmi pravděpodobně budete věnovat čas něčemu, co sice vydává zvuk, ale jinak je to mimo kategorii
Na stránkách
odkaz
můžete za pár dolarů koupit slušný plán na stavbu jazzovky. Tahle investice se určitě vyplatí.
Pro zanícené je k dispozici i kniha s návodem na stavbu od Benedetta.
Jink výztuhy mohou být podélné nebo do X. Každý systém jinak hraje a vyžaduje jiné tloušťky desky.
Obecně se tloušťka u akustické jazzové kytary pohybuje v rozsahu 5 - 3 mm. V různých místech klenby je různě silná ...
Zadní desku nedlabat ani z ořechu ani z topolu, nevím jak u Vás, mě javor před okny roste běžně, takže bych ho klidně použil :o)).
Pokud už volit z Vámi preferovaných dřev, pak snad raději topol.
Definice vhodnosti jednotlivých materiálů závisí na typu nástroje, který chci vytvořit.
U akustických kytar má materiál jinou použitelnost než např. u elektrik nebo jazzovek. Vlivem konstrukce jednotlivých typů je třeba uvažovat o celkové stavbě nástroje, nelze tedy říct že mahagon dělá v kytaře obecně toto....
Vlastnost, pro kterou daný materiál použiju na výrobu elektriky nemusí nutně znamenat vhodnost materiálu pro cokoli jiného.
Např. uváděný jilm, který mimo elektrické kytary, a to pouze okrajově, nemá jiné využití.