Forum:

  • Pokud chcete zaslat odpověď na Váš příspěvek e-mailem, vyplňte, prosím, kolonku "e-mail".
  • Nepravdivé a urážlivé příspěvky budou smazány!
Jméno
WWW
E-mail
Kontrola Vyplňte číslici: pět
Text :-)
:-D
:-(
|-/
:-[]
;-)
8-|
8-o
B | U | i  | link


Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42

gravatar .:. pavel | mail
Dobrý den,
mám starší jazzovou akustickou kytaru,která má v krku jak výstuhu,tak šroub v patce pro nastavení sklonu. Existuje nějaká, alespon přibližná míra pro sklon krku ?Je lépe nastavit napřed sklon a pak výstuhu, nebo naopak ?
Děkuji za odpověd.:-)
Odpověď | X | 06.09.12, 22:28:14
Dobrý den,
no sklon vychází z výšky kobylky, takže tam je údaj jasný. Kobylka může být vysoká od cca 20 do 28 mm, vyšší už může způsobovat potíže při hře, nižší má vliv na horší výkon nástroje.
Průhyb krku ( vzdálenost mezi vrcholem pražce a spodní hranou struny ) by měl být cca 0,5 mm - měřeno okolo 5. - 7. pražce když zmáčknu E6 strunu na 1. a posledním pražci.

Výztuha a šroub v patce spolu, pro seřízení, nijak nesouvisí. Každý řeší jinou část nástroje. Pokud si začnete vypomáhat vzájemným nastavením, výsledek nebude moc použitelný. Průhyb krku je jasný a pokud není krk zvlněný, bude průhyb okolo 0,5 mm fungovat.
Výška kobylky je tolerantnější, ale v principu také jasná...
Pokud nástroj bude po tomto nastavení nefunkční, bude to chtít větší zásah - přerovnání pražců, kontrola úhlu krku, úprava 0. pražce ....
Odpověď | X | 07.09.12, 09:54:41
Dobrý den,
v tom Vám moc neporadím, my používáme na akustické nástroje aparáty, které mají co možná nejakustičtější zvuk, neřešíme tedy výbavu efektů, simulací a podobných hraček, máme i stavěné aparáty, právě pro jazzové a akustické kytary.
Z těch ověřených je to např. AER - ten používá mnoho špičkových muzikantů a ví proč - nebo Acoustic Image.
Z toho levnějšího za zkoušku stojí Fishman Loudbox, hodně se objevuje Roland AC serie.

V každém případě si to chce v klidu vyzkoušet. Vybrat dobré akustické kombo je složitější, než kombo pro elektriku. Potřebujete jiný rozsah, jiný typ zesilovače, je jich na trhu málo....
Většina z aparátů moc akusticky nehraje a kombo za 9 000,- s milionem hejblátek moc důvěryhodně nepůsobí.
Např. u Fendera bych hledal spíš aparát na elektriku ....
Odpověď | X | 04.09.12, 09:38:51
gravatar .:. Radek | mail
Dobrý den,
V minulosti jste mě potvrdil dobrý výběr předzesilovače D-tar Solstice:-). Dnes jsem se dal do hledání vhodného akustického PA,komba.. Při hledání jsem si všiml,že akustická komba jsou svými charakteristikami oddělena od ostatních kytarových komb? Uvažuji o FENDER Acoustasonic 150, nebo Akustické kombo JAM 150 Plus SR Technology
odkaz

odkaz

Zdravím a moc děkuji za Váš názor
Odpověď | X | 02.09.12, 22:25:25
gravatar .:. waldemar | mail
Dobrý den, zajímalo by mě zda existuje nějaké učebnice výroby akustické kytary, pokud možno v češtině. Chtěl bych pochopit zákonitosti a pokusit se o jeden výrobek. A mohl bych u vás poptávat nějaký kus (hmatník s drážkami pro pražce, nebo hotové luby), nebo materiál? Vaše znalosti jsou obdivuhodné a nechce se mi věřit, že jsou věcí praxe. Na tomto fóru jsem se ledacos již dozvěděl, je skvélé i vy jste skvělí.
Odpověď | X | 18.08.12, 11:03:40
Dobrý den,
bohužel v češtině asi nic neseženete - jediné co existuje je skriptum pro učební obor mechanik hudebních nástrojů, které vydalo SPN někdy v 80. nebo začátkem 90. let. Mívají ho v technických knihovnách, autor Zdeněk Zadina a kolektiv.
Tam máte popsanou technologii výroby a některé základní věci, které je třeba dodržet, ale kytaru podle toho asi nepostavíte....

O stavbě moderních nástrojů toho existuje spousta, ale budete muset jít do anglických knih.
Je i několik online knih s fotodokumentací stavby, což na základní orientaci stačí a mocný překladač Google Vám může být vodítkem, pokud se nechytnete v angličtině.
Např. jako zde:

odkaz

Jako amatér se neobejdete bez plánu, kde najdete většinu důležitých informací.
Zapátrejte na netu, občas je něco volně ke stažení, pokud byste chtěl konkrétní nástroj od konkrétní firmy, nezbyde Vám, než koupit něco oficiálního, ceny bývají od 10 do 30 $.

Všechno potřebné na stavbu, včetně knih, plánů, materiálu seženete online u Steward Mc Donalds

odkaz

Posílají do ČR a u nákupního košíku máte i kalkulátor ceny přepravy. Zkušenosti jsou dobré, fungují spolehlivě.
My materiál neprodáváme.

No a co se týká znalostí - nečekejte, že Vám někdo do knihy napíše důležité informace, na kterých půl života pracoval. Většina publikací a plánů jsou obecné věci. Lze z toho vyjít, ale je to pouze funkční základ. Pokud to má fungovat líp, musíte si vytvořit vlastní postupy.
Pokud by tomu bylo jinak, byl by schopen vyrobit mistrovský nástroj kdokoli, kdo něco přečte a všem by to hrálo plus mínus stejně.
Nové informace jsou samozřejmě důležité, ale většinou je najdete spíš u konkrétních lidí na stránkách nebo ve fórech a i tak si musíte všechno ověřit v praxi a hlavně hodně selektovat, kdo informaci podává. Zvlášť fóra jsou v tomhle ohledu plná nesmyslů, což platí všude na světě a ve všech oborech, ale ty hudební bývají občas opravdu hodně mimo....
Nelze použít jednotlivé postupy nebo materiály jen proto, že někdo tvrdí, byť by byl sebe známější kytarář, že je to bomba. Musíte mít komplexní představu o stavbě svého modelu a ne všechno Vám bude v té Vaší konkrétní skládačce fungovat. Takže je třeba uvážit, odzkoušet a pak rozhodnout, jestli je to přínos nebo ne.
Pro výrobu hudebních nástrojů je praxe to nejcennější a stejně vždycky je kam dál postoupit....
Pro základní představu o vztahu jednotlivých komponentů nástroje a jejich důležitosti, musíte postavit desítky nástrojů a mít štěstí, že Vám to buď dojde nebo Vás někdo postrčí správným směrem. Načíst to moc nejde ...
Odpověď | X | 20.08.12, 10:20:54
gravatar .:. Leopold | mail
Dobrý den,

jak složité a nákladné by bylo u lubové kytary nahradit Bigsby tremolo klasickou kobylkou a strunami ukotvenými ve struníku? Aby prostě byla bez tremola.. Jde o Epiphone Emperor Swingster... Díky.
Odpověď | X | 13.08.12, 18:04:56
Dobrý večer,
složité to není. Na nástroji ale bude vidět, že byl s Bigsby - dírky po upevnění, otlaky v laku....
Nejlevnější řešení je použití trapézového struníku ve stylu staré 175 od Gibsona a stávající kobylky.
Pokud jste měl na mysli kobylku stylu LP, tak ta je použitelná pouze u nástrojů s centrálním blokem - viz Gibson 335.
Odpověď | X | 13.08.12, 20:30:29
gravatar .:. petr | mail
Dobrý den, zvažuji zakoupit super jumbo (bude-li to možné od vás) jen bych potřeboval informaci o tom jaký materiál byste doporučoval vy. Je reálné použít adirondack na desku, a rio palisandr na zadek a luby? A je problém poptávat širší krk?
Vycházím ve svých nárocích na zvuk z vašich stránek a charakteristiky tak jak je na nich uvedena.
Mějte hezký den Petr Kubeš
Odpověď | X | 11.08.12, 12:04:04
Dobrý večer,
krk je možné vyrobit jakýkoli, tam je možné se přizpůsobit požadavkům téměř stoprocentně.
U materiálu rezonanční desky bych také problém neviděl - Adirondack je zatím dostupný, popř. ho lze zastoupit karpatským smrkem, což je varieta Adirondacku rostoucí v Evropě. Je o chloupek měkčí, bývá ale dostupný v lepší kvalitě.
Momentálně zkoušíme kavkazský smrk, který se jeví velmi zajímavě - pevný zvuk jako Adirondack, ale o dost barevnější. Tam je dostrupná kvalita nejlepší. Cenově jsou tyto materiály shodné.

Problém je s Rio palisandrem - cena tohoto materiálu je vzhledem k restrikcím kvůli Citesu tak vysoká, že se téměř nevyplatí ho použít.
Adekvátní náhradou je Madagascar palisandr, vzhledově i zvukově velmi podobný ( o něco barevnější ), ovšem v dostupné ceně.
Jako náhradu Ria ho používáme cca 3 roky a výsledky jsou výborné.
Kromě Madagascaru je možné použít Cocobolo - to je už hodně zvukově barevné, dále pak Ziricote, který je spolu s African blackwood velmi zvukově podobný Riu.
African blackwood je ale opět hodně drahá záležitost, protože stromy bývají malé a na nástroje zřídka použitelné.

V září bychom měli mít k vyzkoušení dreadnought kavkazský smrk / Madagascar, pokudd byste si chtěl zahrát, rádi Vás uvítáme.
Odpověď | X | 13.08.12, 20:48:08
gravatar .:. jendoza | mail
Dobrý den,
rád bych se vás zeptal čím oživit ošoupaný lak u kytary Gibson SG Fadet.
Lak je velice tenký, nebo vůbec žádný, děkuji Honza.
Odpověď | X | 02.08.12, 21:20:33
Dobrý večer,
já bych ho moc nepokoušel :-D
Už jsme jich pár přelakovávali a je to opravdu hodně tenké....

Můžete zkusit leštěnku se včelím voskem od Pronta, která dobře čistí a je velmi ohleduplná k povrchu.
Neaplikujte ale přímo na nástroj, ale na měkký hadr a tím nástroj vyčistěte.
Ze speciálních kytarových čističů můžete použít Dunlop Formula 65 polish and cleaner.
Odpověď | X | 13.08.12, 20:14:49
gravatar .:. Vašek | mail
Dobrý den pánové,

po konzultaci s J. Janeckým se na vás obracím s prosbou o opravu kytary, kterou mám právě nyní v péči. Jedná se o Cremonu Gibson, která má odlepený krk (v minulosti někým "spravený" sešroubováním silným vrutem :-( )
zde je odkaz na pár fotek:
https://picasaweb.google.com/113327753623311792811/CremonaGibson
Dále bych ji rád ozvučil vhodným floating snímačem a případně vyměnil kobylku, nultý pražec, ladící mechaniku.

Zdravím a děkuji dopředu za odpověď.
Odpověď | X | 01.08.12, 14:53:38
Dobrý večer,
opravu určitě můžeme provést. Bylo by dobré se stavit s nástrojem u nás v dílně a probrat, co všechno je potřeba pořešit a také co by Vás to stálo.
Nejedná se o nástroj z ceněného období, takže zvažte, do jaké výše jste ochotný investovat.

Pro staré jazzovky doporučujeme mechaniky Grover Sta Tite 1:18, které se používaly na starých Gibsonech a ze současné nabídky asi nejméně naruší vzhled nástroje a dobové pojetí.
Nultý pražec - nemám na mysli první drát v hmatníku, který je reálně 0. pražcem - může být z čehokoli, plní pouze funkci rozdělení strun u hlavice - volil bych eben nebo kost.
Otázkou je, v jakém stavu je krk a pražce, tam bývá největší problém, protože tyto nástroje nemají výztuhy a pravěké dráty byly ultra měkké, takže mívají odslouženo ...
Kobylka se zdá být originál, asi bych ji neměnil.
Pro ozvučení lze použít některý z řady floatingů Kent Armstrong, nejčastěji Slimbucker.
Odpověď | X | 13.08.12, 20:06:59
gravatar .:. Jakub | mail
Dobrý den, podle čeho se určuje šířka drážky pro pražec v hmatníku, čili o kolik by měla být užší než praporek pražce aby pražec dostatečně pevně držel,
Děkuji za odpověď.
Odpověď | X | 31.07.12, 05:25:20
Dobrý den,
orientačně lze říct, že tloušťka drážky = tloušťce nožky pražce bez zoubků.
Pražcový drát se prodává nejčastěji s šířkou nožky 0.5, 0.6 a 0.7 mm.
Je ale třeba brát v úvahu i materiál hmatníku. Např. u ebenu je lepší mít drážku volnější, u javoru naopak těsnější.
Odpověď | X | 31.07.12, 11:45:28
gravatar .:. Ondřej | mail
www.guitarforum.co.za/gallery/1910_22_02_10_6_44_52.JPG
Odpověď | X | 26.07.12, 21:46:06
gravatar .:. Ondřej | mail
Dobrý den. Je možné u elektrické kytary užít tento styl lepení krku? Zatím jsem to viděl pouze u akustických. Popřípadě jaké to způsobuje problémy. Děkuji za odpověď. odkaz src='obr/smajly/6.gif' alt=';-)' class='smajl'/>
Odpověď | X | 26.07.12, 21:44:44
Dobrý den,
použít lze a najdete ho na mnoha elektrických kytarách.
Samozřejmě je lepší použít materiál z jednoho kusu, ale pokud není...
Rozdíl může být v horším přenosu vibrací v krku, ale v praxi to moc nepoznáte.
Je to jeden ze střípků, který poskládáte dohromady s dalšími při stavbě.
Je třeba ho ale vnímat jako zlomek celkové stavby.
Tedy - může přispět k lepšímu výsledku, ale nezpůsobí zásadní rozdíl.
Odpověď | X | 31.07.12, 11:32:06
gravatar .:. Karel | www | mail
Ještě doplnění: nebo mám radši hmatní ošetřit olejem a vyleštit? To umím :-)
Odpověď | X | 26.07.12, 13:04:32
gravatar .:. Karel | www | mail
Dobrý den pane Procházko, nejsem žádný virtuoz a na kytaře mně víc zajímá zvuk a technologie než hraní... Občas vám kytarářům fušuju do řemesla a kamarádům seřuzuju kytary a dělám drobné úpravy ...
Koupil jsem si stavebnic( odkaz a chci si postavit něco pro sebe.
Mám dotaz - když chci dosáhnout úpravy butterscotch ála Fender Tele, a chci nalakovat i hmatník do stejného lesku jako tělo, ale už mám krk osazený pražci - Mám pražce vymaskovat nebo je po každé vrstvě "otřít". Budu lakovat nitrem.

Děkuji za odpověď
Odpověď | X | 26.07.12, 12:56:57
Dobrý den,
pokud máte javorový hmatník, nezbyde Vám nic jiného, než lakovat.
Pokud použijete pouze vosk nebo olej, budete muset každou chvíli znovu opravovat místa, kde povrch naruší pot nebo ho poškodíte mechanicky.

Má-li hmatník už pražce, je třeba lak z pražců odškrábat.
My tuto technologii nepoužíváme, má víc neduhů než pozitiv....
Odpověď | X | 31.07.12, 11:22:14
gravatar .:. Radek | mail
Zdravím,mám kytaru schecter omen-7,a chtěl jsem se optat zda je možná úprava krku-potřeboval bych dát do háje poziční bílé značky,přebrousit pražce a celkově seřídit.;-)
Odpověď | X | 21.07.12, 10:49:48
Dobrý den,
určitě, není to problém.
Nejlépe donést nástroj a domluvíme se konkrétně na potřebných úpravách.
Odpověď | X | 23.07.12, 10:50:23
gravatar .:. Ota | mail
dobrý den chci se zeptat, vlastním kytaru levné řady martin dxr, kytarar hraje celkem slušně co se týče hlasitosti, až na výšky, naopak je zde příliš basů, projevuje se to hlavně na aparát přebasovaným zvukem. po náhledu dovnitř jsem zjistil, že je zde absence žeber za kobylkou je zde pouze jedno žebro, lze vylepšit výšky např přidáním žebra i na úkor basů, stejně je jich moc.děkuji za odpověď
Odpověď | X | 28.06.12, 13:17:01
Dobrý den,
Martin obecně nemívá vyrovnaný zvuk a zvlášť levnější řady trpí přebytkem basů bez adekvátních výšek, o středech ani nemluvě....
Samozřejmě to souvisí s konstrukcí, ale není to až tak jednoduché, jak si představujete.

To co navrhujete by vedlo spíš k potlačení hlasitosti a omezení barevného rozsahu nástroje, jako celku.
Z venku je operace vlepení žebra poměrně složitá a výsledek je hodně nejistý.
Druhá cesta je otevřít zadní desku a provést úpravu tak, jak by se to mělo dělat, ale to se v žádném případě nevyplatí u takovéhoto nástroje...

Bohužel se asi budete muset smířit s tím, jak nástroj hraje a příště vybrat líp ;-)
Odpověď | X | 29.06.12, 20:07:03Notice: Use of undefined constant peCan - assumed 'peCan' in /www/doc/www.guitar-makers.com/www/gbook/gbook.php on line 259