Forum:

  • Pokud chcete zaslat odpověď na Váš příspěvek e-mailem, vyplňte, prosím, kolonku "e-mail".
  • Nepravdivé a urážlivé příspěvky budou smazány!
Jméno
WWW
E-mail
Kontrola Vyplňte číslici: pět
Text :-)
:-D
:-(
|-/
:-[]
;-)
8-|
8-o
B | U | i  | link


Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41

gravatar .:. Petr | mail
Dobrý den,
mám problém s kytarou potřeboval bych ji celkově seřídit lazení v oktávách atd. tremolo není v moc dobrém stavu u některých šroubů sjeté závity, už tam nejsou ani originálni součástky(kytara je z druhé ruky. Chci se zeptat jeslti má cenu tuto kytaru servisovat u Vás nebo raději koupit novou. Jinak se mi na kytaru hraje moc dobře má vynikajcí krk. odkaz na kytaru odkaz src='obr/smajly/6.gif' alt=';-)' class='smajl'/>
Odpověď | X | 22.06.12, 14:34:12
Dobrý den,
investovat do této kategorie nástrojů je předem ztracená investice - nástroj nebude o moc lepší a pokud se ho rozhodnete prodat, cenu zpět nikdy nedostanete.
Rozmyslete se tedy, jestli si kytaru chcete delší čas nechat. V takovém případě bych zvažoval koupi nových dílů a opravu.
Vložit peníze do no name hardware - zvlášť u Floyd Rose - je naprosto na nic, takže přemýšlejte o něčem značkovém - přijatelně vychází Gotoh nebo Schaller, bohužel i tak okolo 4 000,- Kč.
Výhodou může být, že nástroj který máte už asi nezačne pracovat a můžete aspoň počítat s tím, že je hratelný, krk se nedeformuje a zvukově plní Vaše požadavky.

Pokud koupíte nástroj v podobné ceně, jako máte nyní, budete na tom za chvíli stejně nebo hůř....

Moje doporučení by tedy bylo - zvážte možnosti, pokud nejste v takové situaci, abyste investoval do kvalitního nástroje - což na dnešním trhu neznamená střední cenová třída, protože to stále kupujete to co v té levné, jenom navoněné nebo od známějších firem - investujte do opravy. Nicméně platí, že nemá význam pokoušet se o celkovou repasi nástroje ( mám na mysli výměnu snímačů, mechanik, ... ), ale opravit pouze nezbytnosti.
V případě, že byste v dohledné době mohl zainvestovat, nechte udělat na nástroji to nejbolavější a zbytek nechte jak je. Pokud je výměna dílů opravdu nutná a nechcete investovat do značkového hardware, nezbyde Vám než Čínský výdobytek za cca 2 000,- Kč.

My neznačkové díly neosazujeme, protože poskytnout záruku na tento hardware je nesmysl a ani ho nemůžeme, s klidným svědomím, nikomu doporučit.
Případně Vám dám kontakt na některý z vhodných servisů....

Odpověď | X | 25.06.12, 09:31:25
gravatar .:. Libor | mail
Dobrý den.
Prosím o radu - jak finišovat tělo baskytary z bahenního jasanu tak, aby výsledná úprava byla podobná výrobkům firmy Warwick - “natural oil”? Mám následující představu:
1) barvení vybroušeného těla - lihové mořidlo?
2) napouštění olejem - alkydový olej Flugger Impredur, nebo uretanový olej Junckers Rustic Oil nebo voskový olej Bona Hardwax Oil, nebo něco úplně jiného?
3) na závěr přeleštění voskem Warwick SP W 50015 (směs včelího a carnaubského vosku)?
Děkuji za Vaši dopověď.
Odpověď | X | 13.06.12, 10:31:21
Dobrý den,
v podstatě asi víte jak postupovat.
Možná bych použil vodní mořidlo - lépe probarvuje a je milosrdnější na zpracování. Vyžaduje ale dojkonalejší přípravu broušením.
Ideálně se pod něj používá napouštěcí olej - nejlépe od firmy König.
Je to těkavý olej, který omezí odstávání dřevních let při moření.
Pokud chcete opravdu kvalitní výsledek, doporučuji probrat mořidla Clou - je několik typů mořidel s různým efektem pronikání do hloubky. Poradí Vám i po telefonu.
Další dobrý zdroj jsou mořidla Icla.
Co se týká olejů, preferujeme přírodní produkty - naštěstí už je možné vybírat. Doba, kdy byla Bona jedním z mála je už minulostí...
Doporučil bych Vám především Tung oil. Má hodně sušiny, je odolný potu a otěru a používá se jako finální úprava např. na pažbách. Můžete zalovit i mezi produkty Clou.
Samozřejmě lze použít cokoli, co má povrch určený pro dotek - bývají to oleje a vosky na kuchyňské linky, bary a podlahy. Standardní nábytkové mívají lehce lepivý povrch, který reaguje na teplotu těla a stává se ještě lepivějším!
Vosk na závěr možná nebude nutný, záleží na Vašem pocitu....

Bahenní jasan není právě vhodná dřevina pro olejovou úpravu.
Olejem a voskem se upravují především exotické dřeviny, které jsou mnohem tvrdší a nemají tak hluboké póry.
Bahenní jasan budete muset plnit docela dlouho - je důležité nechat vrstvy dokonale prosychat, jinak se k nástroji přilepíte ještě po letech!
Navíc počítejte s opotřebením. Bahenní jasan je měkký a náchylný na poškození...
Odpověď | X | 18.06.12, 09:48:44
gravatar .:. Libor | mail
Děkuji mockrát za Vaši vyčerpávající odpověď.
S dřevem si nemůžu moc vybírat - koupil jsem z druhé ruky baskytaru Warwick s tělem z bahenního jasanu, z níž majitel poměrně hrubě odrásal původní povrch (black oil finish) a natřel ji poté dosti neuměle barevnou lazurou s cílem imitovat bubingo. Já bych chtěl lazurovací lak odstranit, vybrousit šrámy, basu namořit na červenohnědý odstín a navrátit jí její olejový povrch. Teď má moje představa o postupu ucelenější rámec.
Ještě jednou díky!
X | 18.06.12, 11:42:44
gravatar .:. Kuba | mail
Dobrý den,
zajímalo by mě jestli (popř. o kolik) se cenově liší výroba levácké baskytary oproti pravácké.
Předem děkuji za odpověď.
Odpověď | X | 05.06.12, 11:35:47
Dobrý den,
jak kde ;-) , u nás stojí stejně.

Vyjímkou jsou nástroje, kde je odlišný hardware - např. basa s tremolem. Vzhledem k tomu, že levácký hardware obchoduje jen pár firem, většinou je vyšší cena už od výrobce a i obchodníci mívají větší rabaty.
Odpověď | X | 06.06.12, 09:15:25
gravatar .:. Igor | mail
Dobry den,kupi som z druhej ruky Furcha Ovation cca.10 rocneho.Pod kobylkou ma praskliny,ktore sa tiahnu az po koniec gitary.
Mate s tym skusenosti,ci to je ,,iba" o laku,alebo mam vyhladat preventivne majstra gitarara,a preco to asi vzniklo.
Dakujem za odpoved
Odpověď | X | 01.06.12, 12:59:23
Dobrý den,
na těchto nástrojích býval polyesterový lak.
Ten je, kromě faktu, že se aplikuje ve velmi silných vrstvách a tlumí tak rezonanci nástroje, křehký a náchylný na praskání.
Důvodem je extrémní tvrdost laku, který není schopen reagovat spolu s rezonanční deskou na její vibrace.

Pokud máte v okolí někoho, kdo se může na nástroj podívat a posoudit poškození, navštivte ho, aspoň budete mít klid.
Ale opravit to nelze, nástroji žádné nebezpečí nehrozí, nechal bych to žít svým vlastním životem...
Odpověď | X | 04.06.12, 09:51:51
gravatar .:. Vojta | mail
Dobrý den,
prosím Vás, chtěl bych se zeptat, zda-li byste mi neporadili, čím by mohlo být způsobeno praskání struny G na mé pětistruné baskytaře /Ibanez GSR205/. V horizontu 14 dnů mi prasklo ze dvou různých sad a nikoliv na kobyle, ale kousek za ladící mechanikou....Poprvé to bylo ze sady Dean Markley /cca za 800Kč/, podruhé Warwick /cca 400Kč/. Z té druhé prasklo, když už bylo skoro naladěné. Mohu dělat nějakou chybu? Nebo třeba špatný materiál struny? Ptal jsem se basáků co znám a nikdo podobný problém neměl...

Ještě jsem se Vás chtěl zeptat, jak by měl člověk správně pečovat o celomasivní kytaru /smrk/palisandr/. Jakou vlhkost dodržovat, neboť názory muzikantů na toto se velice různí...

VELICE VÁM DĚKUJI a přeji ať se vše daří!!
Odpověď | X | 30.05.12, 11:35:13
Dobrý den,
ohledně praskání struny v místě mezi mechanikou a 0. pražcem je potřeba zkontrolovat dvě věci:
1) zda struna zásadněji nedrhne v drážce 0. pražce - při ladění pak dochází k mnohem většímu napětí mezi mechanikou a 0. pražcem, než je ve zbytku struny a dochází k praskání
2) mechaniky mívají v otvoru pro zasunutí struny otřepy způsobené buď už při výrobě nedostatečným začištěním nebo následným opotřebením strunou. Stačí zapilovat do hladka a problém by měl zmizet.

Vzhledem k cenové relaci nástroje bych vsadil spíš na ty odfláknuté mechaniky ...


U celomasivního nástroje je potřeba hlídat především vlhkost, resp. spíš suchost - přes léto je to zbytečné, pominu extrémní podmínky chat a chalup, kde se běžně nežije, tam většinou hrozí spíš příliš vysoká vlhkost, které nástroj tolik neohrozí, ale rozhodí seřízení a může způsobit i dočasnou nehratelnost nástroje.
V zimě - rozumějte začátek topné sezóny - je dobré dopřát nástroji zvlhčovač. Přesušení nástroje může vést k deformacím až praskání nástroje. Nejrizikovější období bývá okolo vánoc, kdy se většinou přitopí a vlhkost klesne ještě víc a samozřejmě období holomrazů.

Nedoporučuji ale bezhlavě vlhčit nástroj, aniž tuším, kolik % vlhkosti v danou chvíli v místnosti s nástroji mám.
Za několik set Kč koupíte digitální vlhkoměr - vlasové opravdu nedoporučuji, pokud je pravidelně nekalibrujete, udávají hodnoty s přesností až na desítky %, což je na nic - a v případě, že vlhkost klesne pod 25 - 20 %, je dobré vlhčit.
Pokud jste zkušený uživatel masivních nástrojů, poznáte potřebu zvlhčování i podle reakcí nástroje, ale to je složitější téma ;-)

Jinak nesmíte nástroj přehřát - léto v autě na festivalu je klasická situace a 60 C už opravdu nástroji moc nesvědčí.
To stejné platí o mrazu - vytahnout celomasivní kytaru z panelákového pokoje přímo do - 20 C je dobrá cesta k popraskání.

Shrnuto - nástroje vydrží hodně, ale potřebují čas na aklimatizaci. Prudké změny vlhkosti a teploty jsou nebezpečné.
Pokud mají čas si zvyknout, většinou to dopadne bez poškození.
Odpověď | X | 31.05.12, 09:48:58
Dobrý den!
Chtěl bych "předrátovat" starší elektriku. Prosím o radu jaké (především spolehlivé) komponenty použít - potenciometry, přepínače snímačů (typ Gibson i Fender), kabeláž, kondenzátory, jackovoá zásuvka. Případně odkazy, kde toto vše sehnat.
Děkuji za Váš čas a ochotu. S pozdravem Petr Chytil
Odpověď | X | 17.05.12, 16:27:09
Dobrý den,
to máte jednoduché, my Vám rádi servis provedeme a používáme pouze prověřené komponenty ;-)
Nejčastěji MEC.
Můžete použít i Gotoh - dováží Alexim odkaz

Odpověď | X | 18.05.12, 09:40:19
gravatar .:. J. Vávra | mail
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat co by jste volil u ,,španělky" pro akustické hraní jazzu. Zdali přední desku ze smrku či cedru a jaký mají tyto materiály vliv na zvuk, barvu, částkové tóny apod.
Děkuji
Odpověď | X | 13.05.12, 10:24:23
Dobrý den,
abych řekl pravdu, nevím jakou máte konkrétní představu o případném použití nástroje v jazzové hudbě.
Nástroj s nylonovými strunami můžete použít akusticky pouze sólově, s více nástroji nebudete mít jakoukoli šanci na uplatnění. Zde by bylo třeba kytaru přizvučit, a to je zase jiná konstrukce a jiné zákonitosti.

Přibližte mi, prosím, co konkrétně zamýšlíte, obecná úvaha je v tomto případě zavádějící.
Nástroj není jenom rezonanční deska, ale komplexní řešení, které závisí na materiálech, konstrukci rezonanční desky, ale také na zadní desce a lubech.
Pokud vytrhnete jednu věc nemusí být informace pravdivá...
Odpověď | X | 14.05.12, 09:10:44
gravatar .:. Jarda T | mail
Dobrý den
Mám kytaru Martin HD28 a nezní mi struna h,její zvuk je zastřený a potlačený s porovnáním s ostatními strunami.Zkoušel jsem různé druhy strun (h) ale bez výsledku.Pořád stejné.Pod kobylkovým pražcem je umístněn snímač-plátkový.Struna o pražcové dráty nedrhne,zvuk je potlačený v každé poloze.Kobylkový pražec byl již upravován .
Poradíte?
Děkuji
P.s. jaké byste doporučil "dráty" na přepražcování této kytary(hodně velký přítlak na pražce)příp.z jakého materiálu by měl být kobylk.pražec?
Odpověď | X | 20.04.12, 14:05:14
Dobrý den,
pokud se problém projevuje v jakékoli poloze, pak je pravděpodobné, že potíž bude v sedle kobylky.
Otázkou je, jak byl sedlový pražec upravený a v jakém stavu je samotná drážka v kobylce a co se dělo při osazení snímačem.
Občas je to celé natolik nepřesně uděláno, že nástroj má problémy, a to může být i při instalaci u výrobce.
Popř. se něco pohnulo běžným stárnutím nástroje a pruhnutím rezonanční desky.

Pokud můžete nástroj dopravit k nám do dílny, koukneme na to, na dálku Vám moc poradit nemůžu ...
Ale mělo by se to podařit objevit, tolik možností zase není ;-) .

Jestli se Vám promačkávají pražce, myslím extrémně, pak pouze nerez.
Pokud se Vám promačkávají pouze na kytaře kterou máte nyní a u ostatních s tím problém nemíváte, pak by měl stačit klasický nik stříbrný drát, ale v nejtvrdším provedení. Firemní nástroje bývají osazené něčím měkčím, protože to lépe zpracovává pražcovací stroj. Běžnému namáhání nikl stříbro vyhoví.
Odpověď | X | 23.04.12, 10:12:40
gravatar .:. martinek | mail
Dobrý den,

mám tu kytaru (celomasiv, sitka/fládr javor), která má podle mé laické "diagnózy" problém s ořechem a kobylkovým plátkem. Kolik by stála výměna (nejraději bych kost) a jak dlouho by to asi trvalo?

Děkuji předem za odpověď.

Martin K.
Odpověď | X | 18.04.12, 03:09:59
Dobrý den,
výměna lze udělat během 1 dne, záleží na dohodě, kdy se trefíte do naší práce. Každopádně by to nebylo déle než 3 dny.

Cena včetně seřízení 950,- Kč.
Odpověď | X | 18.04.12, 09:58:00
gravatar .:. Baltazar | mail
Dobrý den,

zajímalo by mě jak leštíte syntetické laky na nástroji, jaké popřípadě stroje a jaké značky...potřeboval bych to vědět do školní práce. Nevíte nějakou značku, která vyrábí stojanové kotoučové leštičky. A jaké druhy past se osvědčily.

Moc děkuji za Váš čas.
Odpověď | X | 08.04.12, 22:32:31
Dobrý den,
to Vám moc nepomůžu.
Leštičky se většinou vyrábí zakázkově podle druhu použití - kdysi to tuším dělalo ČKD.
Na hudební nástroje se použíbvá např. toto

odkaz

Spíš oslovte galvanovny, kde se stále tyto stroje využívají.

Pasty Unipol nebo Menzerna, buď přímo určené na laky nebo na plasty.
Lze použít lešticí systém systém od 3M - od hrubého předleštění až po poliš.
Odpověď | X | 12.04.12, 11:14:25
Dobrý den pane Procházko,

existuje nějaká výhoda nultého pražce z pražcového drátu, místo klasického nulťáku třeba z kosti. Dříve se to hojně používalo a dnes je jen pár výrobců, kteří se toho ještě drží.

Díky J. L.
Odpověď | X | 04.04.12, 19:02:02
Dobrý den,
výhodu to má jen jedinou - při přebroušení pražců nastavíte i výšku 0. pražce.
Vlastně ještě ekonomika - samotné vedení strun pak může být klidně v plastu a nemusíte používat kost nebo jiný drahý materiál, protože jde pouze o vedení struny, nikoli o přenos energie.

Nevýhod je ale poměrně dost.
Jedna z nich je agresivnější zvuk, který je důsledkem tvrdosti pražcového drátu - kost má optimální vlastnosti pro přenos energie ze struny.
Další je skutečnost, že občas potřebujete udělat 0. pražec vyšší ( nevhodně prohnutý krk, silovější hra ), což Vám drát neumožní.
Po čase se v drátu vytvoří drážky, které Vám poškozují opředení strun.

Myslím, že použití drátu namísto 0. pražce se objevuje u levných nástrojů nebo u nástrojů, které jsou tradiční nebo vintage.
My toto řešení používáme u modelů Gypsy, kde má zvukové opodstatnění, ale je i tradiční pro daný nástroj.
Odpověď | X | 12.04.12, 10:56:20
Díky za odpověď.
X | 12.04.12, 20:41:47
gravatar .:. Ignác | mail
Zdravím,

chtěl bych se zeptat, zda jste již měli možnost vyzkoušet nový L.R.Baggs M80? A jinak by mne zajímalo, které z následujících variant koupě magnetického snímače do rez. otvoru byste dali přednost (a proč?)?

L.R.Baggs M1 + preamp (DI Box, multiefekt,...), L.R.Baggs M1 aktivní (rovnou do zvukovky - Lexicon Alpha) nebo Shadow SH145 (rovnou do zvukovky)?

Chtěl bych snímač se stavitelnými pólovými nástavci tak do +/- 4 tisíc... Díky moc!

Odpověď | X | 02.04.12, 09:57:17
Dobrý den,
bohužel nepíšete, čeho byste rád dosahnul a jaký nástroj chcete osadit....

Osobně nemám moc rád magnetický snímač pro akustickou kytaru, protože zatím žádný, který jsme zkoušeli ( nový M 80 jsem ještě neosazoval ), nebyl moc věrný zvuku nástroje.
Jeho opodstatnění je pro hráče, kteří potřebují používat efekty, protože pieza a kapacitní snímače si s běžnou kytarovou krabičkou moc nerozumí, ale pro snímání čistého akustického zvuku to není ideální řešení. Občas se tento typ snímání hodí z praktických důvodů - pokud střídáte elektrickou a akustickou kytaru a používáte jedno kombo. Opět piezo a kapacitní moc nefungují na klasické aparáty určené pro elektrickou kytaru.
Výhoda pasivního magnetu je, že nepotřebujete napájení.
Ale budeme - li se bavit o kvalitě ( rozuměj věrnosti ) snímání, pak to není dobrá cesta, alespoň ne samostatně. Kombinací s kobylkovým snímačem už se dá mluvit o zajímavém efektu....

Pokud bych si měl vybrat, tak raději Baggs ( některé věci vyvíjejí pro Shadow, takže kdo ví, jestli to není náhodou to samé ), považuji tuto firmu za zajímavou především proto, že inovace velmi často přicházejí právě od nich...
Aktivní nebo pasivní je celkem jedno, záleží na Vašem vkusu - aktivní bývá agresivnější, výkonnější, ale pokud byste řešil cestu z pasivu přes multiefekt, pak raději rovnou aktivní M1, D. I. Box naškodí méně, ale i tak - i z pohledu ceny slušné krabičky vůči + 1 000,- Kč za aktivní M1 - spíš aktivní.

Problém vidím víc v samotné vizi, než ve výběru snímání.
Cesta přímo do zvukovky, no .... ta musí být opravdu super, aby to nějak fungovalo.
Nečekal bych zázraky ani přes kvalitní snímání :-(
Odpověď | X | 03.04.12, 13:16:23
gravatar .:. Ignác | mail
Dobrý den,

díky za info. Účel je jediný a jednoduchý - nahrávání se za účelem cvičení...tedy abych se zpětně mohl slyšet, jak hraju... Elektromagnetický snímač volím z důvodu, že nechci zasahovat do nástroje instalací pieza a hlavně proto, že střídám více kytar, tak abych mohl snímač střídat s nimi (i proto uvažuji např. o tom, že kabel ze snímače povede ozvučným otvorem ven, nikoli do samice v kolíku na řemen)...

Takže zázraky nečekám a ani nepožaduji :-) Lexicon Alphu už mám a chtěl bych si ji nechat i nadále, protože do ní mohu zapojit i zpěvový mikrofon - ve výsledku si chci nahrávat zpěv přes mikrofon a kytaru přes snímač (někdy jen samotnou kytaru bez zpěvu)...

Proto jsem myslel, že aktivní snímač mohu vést rovnou do zvukovky, u pasivního budu potřebovat něco (multiefekt, D.I., ale třeba i obyčejný booster) pro zesílení signálu...

Takže suma sumárem - účelem je nahrávání pro cvičné účely, snímač chci střídat na vícero kytarách a zatím jediné, co mám, je Lexicon Alpha, kam mohu zapojit i mikrofon...

Díky moc za čas!
X | 03.04.12, 13:23:34
gravatar .:. Adam | mail
Zdravím,
narazil jsem na velmi zajímavé video, které se přímo týká Vaší práce a mohlo by inspirovat.

odkaz
Odpověď | X | 30.03.12, 23:05:12
Dobré ráno,
díky za link.
Zajímalo by mě, jestli to opravdu funguje.
Podle toho, jak ladíme nástroje my, se mi to zdá nereálné - zásah je příliš malý na to, aby ovlivnil tak velkou rezonující hmotu...

Ale kdoví...
Pokud je to funkční, je to samozřejmě bomba!
Odpověď | X | 03.04.12, 09:34:22
Dobrý den,

chtěl bych se zeptat o kolik se změní cena při stavbě sedmi strunné nebo osmi strunné elektrické kytary? Myslím na práci se dřevem... U hardware to je jasný :-D

Děkuji moc za odpověď

Martin, Lucifer
Odpověď | X | 25.03.12, 01:10:25
Dobrý den,
pokud se nejedná o variantu, kdy je třeba objednat atypické rozměry materiálu - např. při realizaci 10 strunného nástroje bylo zapotřebí objednat z Německa atypický přířez ebenu, kde se cena kalkuluje "na míru", není cena odlišná.

U 7 - 8 strunné kytary se dá použít standardní velikost materiálu.
Hardware a snímače - to je jasné, ke zvážení jsou konstrukční doplňky, jako třeba karbonové výztuhy krku a podobně, ale nic z toho nejsou částky, které by v celkové ceně nějak zásadně změnily rozpočet...

Pokud byste měl zájem o konkrétní kalkulaci, pošlete mi, prosím, na e-mail Vaši představu o nástroji, předvším materiály a řešení snímání a hardware...
Rádi Vám vypracujeme návrh, popř. varianty.
Odpověď | X | 26.03.12, 10:00:41
Dobrý den,

mám dotaz - vím, že na španělku nepatří kovové struny, nicméně zajímalo by mne, zda by španělka snesla struny typu silk and steel (La Bella, Martin, případně Thomastik John Pearse Folk)? Mají nižší tah, nicméně až zas tak jako nylonky také ne... Díky.
Odpověď | X | 22.03.12, 09:14:41
Dobrý den,
jde o to, jakou kytaru máte a na jakých strunách máte zkušenost, že funguje bez problémů a deformací rezonanční desky ( Některé nástroje např. nesnesou hard tension, protože konstrukce na to není počítaná - jedná se zpravidla o profesionální kytary, kde je třeba respektovat doporučení výrobce. ).

Doporučím Vám stránky D´Addario, kde najdete veškeré informace o vyráběných strunách, tedy i tahy jednotlivých strun.
Průměrný tah nylonových strun je cca 6 kg na strunu, Silk & Steel cca 9 kg. Rozdíl je dost značný ...

Dohledejte si tahy vybraných strun a porovnejte, možná některá z firem nabízí odpovídající set Silk & Steel.

Pokud se jedná o nástroj, kde jste ochoten riskovat, není nic jistějšího, než učinit pokusné ostrunění a sledovat, jak kytara zareaguje ;-)
Odpověď | X | 23.03.12, 10:06:45
Díky za rychlou odpověď.

Jde o to, že chci na cesty nějakou kytaru s menším tělem a zároveň širším hmatníkem. A s těmito parametry je jednodušší (= levnější :-D ) koupit nějakou španělku než kytaru na kovové struny typu parlor, 000 či OM... Tak mne napadlo vyřešit to nákupem španělky a použitím strun silk and steel, jejichž zvuk mám rád (narozdíl od nylonu)...
X | 23.03.12, 10:36:37
... levné španělky bývají odolnější než mistrovské kusy.
Pak tedy zkusit, školní nástroje unesou obvykle tah strun 0.09 až 0.10.
Odpověď | X | 23.03.12, 11:04:08Notice: Use of undefined constant peCan - assumed 'peCan' in /www/doc/www.guitar-makers.com/www/gbook/gbook.php on line 259