Forum:

  • Pokud chcete zaslat odpověď na Váš příspěvek e-mailem, vyplňte, prosím, kolonku "e-mail".
  • Nepravdivé a urážlivé příspěvky budou smazány!
Jméno
WWW
E-mail
Kontrola Vyplňte číslici: pět
Text :-)
:-D
:-(
|-/
:-[]
;-)
8-|
8-o
B | U | i  | link


Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42

Dobrý den, potřebuji poradit.
Hrával jsem na několik el. kytar a všechny měly problém s laděním. Samozřejmě jsem si seřídil oktávy, výšku dohmatu, ale potom při zahrání akordů některé krásně ladily, jiné absolutně neladily. Nevětší problémy byly se strunami G a H. Při např dvojhmatech v některých intervalech ladily, v jiných intervalech hrůza poslouchat. Teď na stará kolena jsem si koupil přes internet úplně novou a celkem levnou kytaru Strat. od firmy FOKUS KYTARY s tím, že když je nová, bude ladit jak se patří. K tomu jsem si pořídil malé kombo, abych se v důchodu nenudil a mohl si doma pro své potěšení brnkat. Bohužel je tu stejný problém s laděním a mě to brnká na nervy. Další problém, intenzita hlasitosti struny G převyšuje ostatní. Všiml jsem si že pólové nástavce na snímačích mají různou výšku, takže některé jsou blíže stru (G,D ). Nevidím ale možnost tuto výšku měnit. Nejprve jsem si myslel, že když je kytara levná ( 4000 kč ), vyrobená někde v Koreji tak že to je tím. Mám ale kamaráda, který aktivně hraje v solidní kapele a má kytaru LP Gibson Custom za nějakých 50 000 kč a má ty stejné problémy. Přečetl jsem na internetu hodně návodů jak seřídit kytaru, jaký ma vliv dřevo na barvu zvuku atd, ale nikde jsem se nedočetl řešení mého problému. Pro mé hraní doma není až tak důležitá barva zvuku, ale na prvním místě ladění. Podotýkám ještě, že kytaru dokážu naladit i sluchem, ale používám pro jistotu i ladičku. Nedávno jsem narazil na internetu na termín kompenzovaný 0.tý pražec, který by měl tento problém odstranit. Velmi bych to uvítal, ale cena téměř 1000 kč za takovou miniatuní věcičku mi připadá značně přemrštěná a nevím, zda je zaručen dobrý výsledek.. Myslíte, že byste mi mohl poradit? Anebo je to problém neodstranitelný. Budu Vám moc vděčný, jestli mi dokážete pomoci nejdříve takhle na dálku mailem, anebo mi doporučíte někoho, kdo není tak daleko. Děkuji Pepa
Odpověď | X | 13.01.14, 19:31:30
Dobré ráno,
nepíšete kde žijete, tedy nikoho z kolegů v okolí Vám neporadím ;-) .

Seřízení nástroje musí být komplexní věc, jednoduchou radu Vám nedám.
Je třeba vzájemně nastavit průhyb krku, kompenzaci kobylky a 0. pražec.
( Mnoho nástrojů neladí kvůli špatnému nastavení. )
Teprve potom je možné se bavit o tom, zda kytara neladí a případně co to způsobuje.
Kompenzovaný 0. pražec řeší do značné míry problémy se strunami h a g, které jsou - vzhledem k ne právě ideálnímu poměru tloušťky vůči napětí struny - nejcitlivější.
Systémů existuje několik, asi nejznámější a nejlepší nabízí Earvana.
Cena je taková jaká je - za nápad se platí.
Osobně nemám toto řešení moc rád, protože ladění je sice podle ladičky téměř dokonalé, ale subjektivní pocit ze zvuku nástroje je nepřirozený.
Chápu, že absolutním sluchařům trhá kytara, která z principu nikdy nemůže ladit na 100 %, uši, ale domnívám se, že pro všechny ostatní je možné upravit nástroj tak, aby laděním vyhovoval v běžném provedení.
Pokud se ale ptáte na to, zda kompenzace 0. pražce funguje, pak určitě ano.
Samotný princip je v celku jednoduchý - do základního vzorce pro výpočet menzury je přidána kompenzace, která zohledňuje vlastnosti struny. Každá ze strun má pak jinou míru kompenzace.

Vzorec pro výpočet rozložení pražců je známý po generace a nijak se nezměnil, nová nebo stará kytara, to je úplně jedno.
Důležitá je úroveň zpracování a seřízení a to u kytary za několik tisíc připadá k dodělání zákazníkem.
Srovnání s Gibsonem není moc vypovídající - Gibson je vyhlášený tím, že má u některých kusů s laděním potíže, a to i velmi zásadní.
Nelze opominout ani kvalitu ladičky. Pokud seřizujete nástroj, musíte mít kvalitní ladičku, levné no name stačí na orientační naladění, na seřízení oktáv už potřebujete něco značkového, co umožní přepnutí řežimu ladění oktáv, popř. ladičku stroboskopickou, která si to přechroustá sama.

Koupit kytaru přes internet si koleduje o problémy. To co ušetříte, stejně investujete následně do servisu a většinou i přeplatíte.
Hudební nástroj se musí vybrat, jedná se o subjektivní vnímání nástroje, a to Vám internet nezprostředkuje. Nehledě na to, že pokud máte výhrady k něčemu co lze odstranit, kamenná prodejna Vám většinou vyjde vstříc a např. seřízení Vám při nákupu nechá svým mechanikem udělat, slušní prodejci bez příplatku, protože to je jejich starost, aby se nástroj prodával v pořádku. A konečně i jejich vizitka.
U obchodů s nejlevnější nabídkou prostor pro investici, ze strany obchodníka do předprodejního servisu, moc není. U internetových obchodů mnohdy není nástroj ani vybalen než je odeslán k zákazníkovi.
Odpověď | X | 15.01.14, 10:55:34
... ještě jsem zapomněl na pólové nástavce snímačů.
Dají se nastavit - buď jsou to přímo šroubky, pak je to jasné, nebo pouze válečky, kde je potřeba zatlačit na váleček a výšku upravit.
Pokud to přeženete a zapustíte ho moc, vymontujete snímač a upravíte výšku válečku zespodu snímače.
Je ale třeba postupovat velmi opatrně - válečky procházejí otvory v těle cívky a jsou zality parafínem. Při hrubém zacházení se Vám může stát, že poškodíte vinutí snímače.
X | 16.01.14, 09:55:12
gravatar .:. Oto G. | mail
Jiří Eibensteiner:
Gobrý den, pane. Prosím Vás mohl byste mi odeslat link na Fishermana? Mám Fishermana Aero.
Trochu se mi ozývá "bručivý" tón nad přirozený šum zesilovače.Tenhle zvuk přejde při dotyku rukou se stíněním "samice".
Přeletoval jsem kontakty, stejné. Poradíte co s tím? Nebo je jádro pudla jinde? Díky za každou pomoc!
Oto.G.
Odpověď | X | 10.01.14, 21:52:49
Dobrý den,
jádro pudla bude především v tom, že model Aero je z Číny a do běžné distribuce se nenabízí, slouží jako OEM verze pro výrobce.
Link na zástupce v ČR je:
odkaz
Pochybuji ale, že Vám pomohou, servis - obecně - na kytarové eq nikdo neprovádí, anebo o tom nevím.
Většinou se řeší novým eq.
Zjevně se jedná o porušené zemnění, ale to může být buď v samotném předzesilovači anebo i z důvodu porušeného snímače.
Pokud byste se stavil s nástrojem u nás v dílně, můžeme zkusit najít příčinu.
Odpověď | X | 13.01.14, 11:21:58
gravatar .:. Donk
Dobrý den, chci se zeptat jaký druh lepidla titebond mám použít na slepení dvou kusů mahagonu na tělo kytary,tloušťka 50mm ? Existuje několik druhů a nerad bych si zkazil stavbu kytary hned na začátku . . . Díky za odpoveď
Odpověď | X | 08.01.14, 21:32:30
Dobrý den,
nejlépe Titebond Original.
Odpověď | X | 13.01.14, 11:14:14
gravatar .:. Josef | mail
Dobrý den,
Múžete mi prosím poradit?
Zlepší se zvuk kytary, když se vymění plastový nultý pražec a kobylkové sedlo za kostěné? A plastové kolíčky za třeba ebenové?
Jedná se o celobambusovou kytaru značky Yamaha. Kolik by ta úprava asi stála?
Děkuju za odpověď.
Odpověď | X | 08.01.14, 21:17:56
Dobrý den,
určitě ano. 0. pražec a sedlo v každém případě, kolíčky jsou už jen doplněk - ne že by neměly vliv, ale efekt bude menší.
Doporučil bych Vám vše z kosti.
0. pražec 600,-, sedlo 500,-, kolíčky 600,-.
Ceny se mohou lišit v závislosti na stavu nástroje, kdy je potřeba ještě něco upravit na nástroji.
Odpověď | X | 13.01.14, 11:10:32
gravatar .:. Mirek
Dobrý den,
ohledně kosti na sedlový a nultý pražec - máte vyzkoušený druh kosti a případně zdroj ? Něco jsem si sám vybrousil, ale nemám srovnání ..Díky a pěkný den, M.
X | 01.08.15, 15:39:44
Dobré ráno,
my používáme kost z buvola nebo hovězí - vlastnosti jsou lepší u buvolí, z toho důvodu, že je to větší a mohutnější zvíře a tedy i kosti jsou mohutné a lépe se dá vyřezat potřebný rozměr, navíc má lepší mechanické vlastnosti.
Pokud koupíte kost v obchodě s hudebními nástroji, většinou bude buvolí.

www.bachmusik.com/hledat?q=kost

Existují i další varianty - jako žirafí, velbloudí,... ale to je na delší rozbor a ve výsledku je buvol asi nejlepším řešením.
X | 04.08.15, 09:39:58
gravatar .:. Radek
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, mám doma akustickou kytaru typu "Gibson" cremona. Je nejspíš doma dělaná a hodně stará. Potřebovala by nový krk. Kolik by to zhruba mohlo stát ? :)
Odpověď | X | 04.01.14, 19:34:56
Dobré ráno,
na tento typ nástroje počítejte od 5 500,- Kč.
Bylo by dobré vědět, co je to za nástroj a zda to má vůbec význam.
Další otázkou je, zda se nedá krk zachránit.
Odpověď | X | 06.01.14, 09:36:00
Dobrý den, všiml jsem si, že máte v galerii jazzovou elektrickou kytaru i z javoru. Jaký je rozdíl mezi smrkem a javorem? Děkuji.
Odpověď | X | 02.01.14, 22:36:39
Dobrý den,
použitím javorové rezonanční desky získáte zvuk, který nemá tolik vyšších harmonických. Kytara hraje jako kdybyste přivřel tónovou clonu.
Rozdíl je v tom, že zvuk z takového nástroje je přirozenější a výkonnější, než když použijete clonu nebo equalizer.

Javor není schopen "zahrát" nejvyšší frekvence, a proto je zvuk kulatější s hodně dominantním základním tónem, což má dobré využití v kapele, kde s jistotou nebudete mít problém se prosadit.
Díky omezenému množství vyšších harmonických je nástroj hodně vyrovnaný - rozdíly ve zvuku téhož tónu, zahraného v různých polohách, jsou oproti smrku minimální, dynamika je však nižší.
Skvěle funguje spolu s piezo snímači v klasické Les Paul kobylce - smrk je více "agresivní" a ztrácí jazzový charakter.

Tato konstrukce vyhovuje milovníkům zvuku ve stylu Jim Hall, který byl v době, kdy jsme tuto verzi spolu s profesorem Jaroslavem Šindlerem vyvíjeli, hodně vyhledávaný.
Důvodem byly především horší technické možnosti a špatná dostupnost kvalitních nástrojů. Tento typ zvuku umožňoval ledaccos schovat....

S kvalitními aparáty a obecně lepším technickým vybavením, včetně nástrojů, je dnes možné používat jazzové kytary s mnohem širším spektrem, aniž při úpravě zvuku dojde k zásadnímu problému.
Volba aparátu je velmi důležitá, protože ani sebelepší nástroj nebude fungovat se špatně zvoleným kombem.

Od doby, kdy jsme začali odlaďovat rezonanční desky, je možné, spolu s příslušnou verzí konstrukce, upravit výsledný rozsah nástroje naladěním.
Pokud tedy nemá kytarista zcela specifický požadavek na javorovou rezonanční desku, používáme smkové rezonanční desky a výsledný zvuk upravujeme použitím 3 základních verzí profilu dlabání ( elektrická verze - adekvátní ke Gibson řady CES, poloakustická - Gibson Wes Montgomery, akustická - konstrukce Gibson 30. léta ), dále pak různými variantami žebrování s následným odladěním.

Nástroje jsou více dynamické, mají větší rozsah a tím také univerzálnější použití.


Odpověď | X | 03.01.14, 10:41:50
gravatar .:. Petra
Dobrý den. Chtěla bych vás moc požádat o radu. K Vánocům jsem dostala zcela běžnou elektrickou ladičku na akustickou kytaru. Samozřejmě týden po Vánocích mi spadla na zem. Od té chvíle jen oranžově bliká a nejde vypnout. Z provozu jde vyřadit pouze vyndáním baterie. Chápu, že je asi zcela zbytečné ptát se, zda by šla opravit, ale i tak se zeptám. Existuje nějaký způsob jak by se dala ještě zachránit?
Děkuji moc za odpověď.
Odpověď | X | 01.01.14, 18:13:27
Dobrý den,
no to je spíš pro opraváře elektroniky.
Zkuste vyměnit baterie za nové, občas je to jen souhra náhod, že zrovna po nějaké nehodě se baterie rozloučí, ale pokud nezafungují, pak je asi po ladičce.
Zkuste vyreklamovat, často přestanou fungovat samy od sebe.
Pokud nemáte ochotného kamaráda elektrotechnika, oprava by byla určitě dražší než nová ladička, pokud by byl vůbec kdo ochotný se do servisu pustit bez jakýchkoli podkladů.....
Odpověď | X | 03.01.14, 10:01:34
gravatar .:. pavel
Dobrý den,potřeboval bych vědět jaký lak použít na javorový hmatník strat
Odpověď | X | 25.12.13, 16:31:43
Dobrý den,
nejčastěji dvousložkový polyuretan.
Můžete použít i nitro, ale musíte počítat s rychlejším opotřebením a po čase i zašpiněním dřeva - zeleno černé plochy - které vzniká na hranách a nejčastěji používaných polích hmatníku.
Nitro špatně odolává potu a při sebemenším narušení povrchu se dostane vlhkost pod lak a dochází k okamžité reakci.
Dřevo je pak "promořeno" natolik do hloubky, že většinou nelze vyčistit.
Odpověď | X | 03.01.14, 09:54:12
gravatar .:. pavel
děkuji za odpověd ohledně laku na javorový hmatník,takže nátěrem PUR podlahovým lakem nic nezkazím
X | 09.01.14, 01:11:28
Dobré ráno,
podlahový bude ideální.
Odpověď | X | 13.01.14, 10:58:31
gravatar .:. Radek
Dobrý den, chtěl bych se zeptat zdali máte zkušenosti s grafitovými kameny. Vlastní telecaster s p90 a chtěl bych vědět jaký je rozdíl v klasických a grafitových kamenech (popř.bílý a černý grafit) Jestli to do zvuku něco přidá apodobně :) Děkuji.
Odpověď | X | 16.12.13, 22:31:41
Dobré ráno,
lídr na trhu s těmito materiály je Graphtech.
V nedávné době se rozšířila nabídka materiálů a došlo také k obměně ve složení nebo technologii jednotlivých druhů.
Konkrétní informace samozřejmě firma nezvěřejnila, ale z popisu jednotlivých typů se tak dá soudit.
Na trhu ovšem můžete narazit ještě na jiné materiály, které už buď v nabídce nejsou nebo jsou uvolněny pro distribuci pouze výrobcům.
V následujícím popisu se budu snažit vycházet z aktuální nabídky pro koncové spotřebitele.

Kameny nabízejí ve dvou verzích - krémová z materiálu TUSQ a černá - String Saver.
Obě verze se liší použitím i zvukem.
Zatímco TUSQ slouží především pro úpravu zvuku, String Saver má navíc funkci mechanickou.

Kameny String Saver se používají především z důvodu ochrany strun před praskáním.
U kovových kamenů se časem udělá grot - vlivem zařezávání se struny do materiálu kamene, protože struna je téměř vždy z tvrdšího materiálu, než je materiál kamene kobylky.
O tento grot se struna postupně naruší a praskne.
String Saver jsou jednak odolnější tomuto opotřebení, jednak se v nich nevytvoří takový zářez, který by strunu porušil.
Je tomu tak díky materiálu samotnému, který funguje jako mazivo - dnes namísto grafitu vstupují do hry molekuly teflonu - po kterém struna klouže a nemá tak velkou tendenci se zařezávat.

U nástrojů s tremolem je snadný pohyb struny po kameni důležitý pro správné ladění.
Kovové kameny jsou v tomto ohledu zásadně horší, resp. jejich vlastnosti se opotřebením mění více a rychleji.

Zmíněné vlastnosti jsou využívány i u 0. pražců.
Problém je tam v principu totožný.

Nu a konečně zvuk - změní se vždycky. Jestli k lepšímu nebo k horšímu, to už záleží na vkusu.
Graphtech uvádí u každého z materiálů jeho vliv na zvuk, samozřejmě vždy kladný.
Podle charakteristik by to tak i vypadalo, jenže....
To co se zdá být dokonalé podle měření, nemusí se líbit nedokonalému lidskému uchu.
Vždycky je třeba vyzkoušet. Do hry samozřejmě vstupuje i konkrétní kytara se svými vlastnostmi, aparát, atd.

My jsme po určitou dobu používali TUSQ na 0. pražce a sedla akustických kytar.
Všechno fungovalo podle uvedených charakteristik, jen to bylo trochu nepřirozené a umělohmotné.
Vrátili jsme se zpátky ke kosti.

Moderní materiály mají bezesporu svoje uplatnění, obecně ale nelze říct, jestli právě tomu konkrétnímu muzikantovi zvukově vyhoví.
Odpověď | X | 17.12.13, 10:46:39
gravatar .:. Radek
Tak to je krásná odpověď :) Děkuju moc.
X | 17.12.13, 22:22:56
gravatar .:. Josef S. | mail
Dobry den ve sklepe jsem našel davno zapomenutou velmi starou Citeru.prosim vas nevim kolik asi stojistruny + nataženi a naladěni citery.Chtěl bych se na ni naučit hrat...Dekuji josef S. ;-)
Odpověď | X | 09.11.13, 12:33:01
Dobré ráno,
s citerami Vám moc neporadím a v Čechách se tomuto nástroji nikdo moc nevěnuje, tedy alespoň já o nikom ověřeném nevím.
Snad tyto nástroje přijímá pan Večerek

www.vecerekinstruments.com

Zde pak naleznete užitečné informace a pár kontaktů - je třeba stránky pročíst, důležité informace tam bývají v textu zmíněné.
Zde bych se případně pídil i po doporučení dílny, která citeru opraví.

odkaz

Struny už jsme s někým řešili, ceny jsou cca od 100 EUR, ale možná se dá sehnat i něco přístupnějšího.....
Odpověď | X | 12.11.13, 10:08:00
Dobrý den.
Chtěl bych se Vás zeptat,jaký je rozdíl mezi kovovým a dřevěným struníkem na masivních jazzových kytarách. Jaký je rozdíl ve zvuku a také jaké dřevo se nejlépe hodí na struník.
Děkuji Hefner.
Odpověď | X | 06.11.13, 13:48:45
Dobré ráno,
opět poněkud obsáhlé téma, ale pokusím se srozumitelně a stručně :-D .

Laicky řečeno - dřevěný struník - většinou ebenový, vyjímečně palisandrový - se na zvuku nástroje "nepodílí", kovový ano a jeho vliv se liší podle konkrétního typu struníku.
Dá se říct, že kovový struník se rozehrává spolu se strunami a ve zvuku nástroje se projeví jednak část struny mezi kobylkou a struníkem, jednak samotný materiál struníku.

Lehký nástin historie - dvě nejvýznamnější filosofie, v pojetí jazzového zvuku, vnesly firmy Epiphone a Gibson, které stály u zrodu jazzové kytary - Epiphone v té době jako velmi úspěšná a Gibsonu silně konkurující firma.
Zatímco konstrukce Epiphone byla ve smyslu barevnějšího, "ukřičenějšího", leč "tenčího" zvuku, který víc inklinoval k akustické kytaře, včetně nevyrovnanosti zvuku jednotlivých strun, Gibson vyvíjel nástroje méně barevné s kulatějším, poněkud komprimovaným vyrovnaným zvukem, ale velmi silným a průrazným základním tónem - to také ve chvíli nástupu snímačů znamenalo jasné vítězství, protože tento typ zvuku se snímá mnohem lépe a kvalitněji.
Nicméně konstrukce Epiphone nabízí živější a akustičtější projev nástroje, který - pokud se nepotřebujete uplatnit s jinými nástroji v kapele - může mít své kouzlo. Gibson ve své době reagoval na tento trend nástroji s žebrováním ve formě X. Pro problematičnost této konstrukce, ať už mechanickou, tak i zvukovou, tuto variantu opustil.

Dřevěné struníky jsou populární především díky Bobu Benedetto, který je používá téměř výhradně.
Zde je třeba hledat jako zvukovou inspiraci jeho nástrojů spíš Epiphone. A právě jistá nevyrovnanost a "ukřičenost" by byla kovovým struníkem ještě zvýrazněna.

My se při stavbě nástrojů přikláníme ke Gibsonu, který kovové struníky používal a používá, a to v několika různých variantách.
Pokud tedy máte nástroj zvukově zařaditelný ke Gibsonům, pak je možné se struníkem pracovat a zvuk, pozitivním způsobem, ovlivnit.
V případě že Váš nástroj je hodně otevřený, pak - pokud vůbec - je třeba zvolit kovový struník hodně masivní - viz. model Gibson L5 nebo i Ibanez George Benson.

U cizího nástroje Vám nemůžu s jistotou říct, zda bude ten či ten struník lepší. Odhad vhodnosti použití musí vycházet z celkové znalosti konstrukce nástroje, osazení a stylu, který hrajete.
Odpověď | X | 07.11.13, 10:27:33
Dobrý den.

Chtěl bych se Vás zeptat, jakým způsobem znovu zmagnetizovat snímáč (humbucker), pokud je to tedy možné....mimochodem perfektní fórum, obdivuji Vaši práci a těším se až si u Vás nechám udělat kytaru.

Předem děkuji za odpověď.
Odpověď | X | 19.10.13, 19:47:16
Dobré ráno,
remagnetizaci by měl udělat někdo, kdo snímače vyrábí.
Osobně jsem to nikdy nedělal, ale odkážu Vás buď na Jardu Janeckého
odkaz
nebo pak na pana Šlapáka
odkaz

Děkujeme ;-)
Odpověď | X | 22.10.13, 09:41:27
Dobrý den,

vlastním starší typ kytary Fender Stratocaster a ráda bych znala její cenu a Váš názor, jak ji ideálně a adekvátně v rámci hodnoty prodat.

Děkuji

Anna Řeřichová
Odpověď | X | 11.10.13, 11:11:19
Dobrý den,
my se bazarovým prodejem nezabýváme.
Ocenění nástroje je poněkud složitější - záleží na stáří, materiálech, vybavení nástroje, stavu, ...
Zkuste nabídnout nástroj na některém online bazaru, jeden z nejvíc navštěvovaných je např. zde odkaz
Odpověď | X | 14.10.13, 10:28:31
Dobrý den, tuším, že v r. 2011 jsem s Vámi diskutoval stavbu kytary (bohužel jsem spěchal a tak koupil Martina D28) a jaké bylo mé překvapení, když jsem minulý týden, nesa Martina do komise - objevil v Countryonu Váš Dreadnought Rio II (v šelaku, vyrobený v 2011) . Už je doma, má asi dost za sebou, ale krásný kousek, zajímavé žebrování. Vzpomenete ještě - k tomuto typu žebrování - co si můžu dovolit ohl.síly strun - osadil jsem 12 fosforbronze elixir , zvukově šla dušička samozřejmě z typicky krásně dřevěného tónu k výrazně kovovějšímu (hanba, Pearse by asi byly lepší, ale jsem líný tahat prsty po nepotažených). Také je nyní osazena kobylk.kolíčky z plastu, slabé e-čko se zdá zvukově výrazně tlumenější než ost.struny (přijde mi, že je tlumena dotykem vedením v průřezu pro strunu před kobylkou, nebo úhlem sklonu broušení kobylk.plátku..), a má poměrně vysoký dohmat a lehce vystouplá léta na desce v místě u krku - zřejmě oprava prasklin. No zkrátka - jak jste na tom prosím s časem, ohledně celkového seservisování (nejen seřízení)? Zasloužila by si to. Děkuji Mirek
Odpověď | X | 08.10.13, 12:08:25
Dobrý den,
seřízení samozřejmě kdykoli, dejte vědět až se Vám to bude hodit.
S tím vyřešíme i 0. pražec a sedlo - může tam být špatný úhel, jak píšete.
Kolíčky v kobylce můžeme nahradit kostěnými, standardně je používáme, takže jsou k dispozici.
0.12 unese nástroj zcela jistě, rezonanční deska z Port Orford Cedar je velmi pevná. Myslím že ani 0.13 by nebyly problém....


Odpověď | X | 09.10.13, 10:17:38
gravatar .:. Radek | mail
Dobrý den, chtěl bych se zeptat ohledně lakování kytary. Jaký lak zvolit na "telecaster thinline". Nejprve jsem myslel že jasně vítězí nitro lak ale jak jsem četl negativa na vlhkost, pot atd.. Tak jsem uvažoval o polyurethanu, ten ale uzavírá dřevo a to pak nemůže zrát ale thinline je "dutý" tzn. nebude úplně uzavřený. Co Vy na to? Děkuji za každou radu.
Odpověď | X | 24.09.13, 17:08:03
Dobré ráno,
a to máme zase hezkou muzikantskou pověru :o))

Ujišťuji Vás, že mezi lesklým nitrem a lesklým polyuretanem je rozdíl minimální.
Jediné co je principem odlišné je politurování - tedy šelak, ale to je povrch natolik náchylný, že pokud se Vám zdá nitro jako problém, pak bych se tímto směrem vůbec nevydával.

Jen letmo historicky - nitro v 50. letech byl jiný materiál s jinou aplikací. Pro hudební nástroje se používala technologie rozmývání, obdobně jako u lihových laků a tím bylo možné docílit velmi tenkých vrstev, což je ostatrně ten hlavní přínos, který nitro nabízelo.
Pro objasnění - nástroj se nastříkal nebo i natřel několika vrstvami a když už povrch vypadal rovně - se zaplněnými póry - použila se takzvaná roztěrka a lak se rozmyl do absolutně rovného povrchu, po několikadenním vytvrzení následovalo leštění.
Ještě v 90. letech se vyráběla dokonce nitro politura, tedy obdoba šelakové politury - měla i stejnou aplikaci - vtírání materiálu polnou do dřeva.
Současný materiál pod názvem nitro je dost odlišná záležitost a navíc už dávno neseženete pomocné přípravky pro rozmývání.

S rozvojem brusných materiálů se postupně přešlo na systém jednotlivých nástřiků a broušení.
Způsob efektivnější, nicméně vrstva laku musí být silnější. V případě nerozmývaného nitra je dalším negativem rychlé praskání laku, které u starých nástrojů buď není - pokud byl lak kvalitní - nebo se objevuje po desetiletích vlivem přirozeného rozpadu celulózy.
Při současné kvalitě dojde k popraskání někdy už za pár měsíců nebo týdnů. Důvodem je jednak složení laku, ale zřejmě i povrchové pnutí laku aplikovaného stříkáním. Rozmývání toto pnutí eliminovalo.

Mnoho výrobců dnes používá systém, kdy základní laky jsou akrylátové nebo polyuretanové a až finální povrchy jsou nitro.

Shrnuto - pokud dodržíte tenkou vrstvu laku, bude polyuretan dobrá volba. Je sice o něco tvrdší než nitro, ale není to až tak zásadní.
Rozhodně není pravda, že by nitro umožnilo zrání dřeva líp než polyuretan.
Výsledný povrch je stejně neprodyšný u nitra jako u polyuretanu a to co se domnívám že si představujete pod pojmem "zrání dřeva" má jiné souvislosti než povrch s nitrem......

Odpověď | X | 25.09.13, 11:22:34Notice: Use of undefined constant peCan - assumed 'peCan' in /www/doc/www.guitar-makers.com/www/gbook/gbook.php on line 259