- Pokud chcete zaslat odpověď na Váš příspěvek e-mailem, vyplňte, prosím, kolonku "e-mail".
- Nepravdivé a urážlivé příspěvky budou smazány!
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42
Dobrý den, mám problém naladit kytaru Braüer 466 Pokud naladím struny tak, že ladí na 12 pražci, tak neladí E na prvních třech pražcích. Struny mám nové, už druhou sadu. První Thomastick bebop 11, druhé Elixir nanoweb 11. Strunama to asi není. Kobylku jsem kompenzoval tak, že všechny struny ladí na 12 pražci. Ostatní struny docela ladí . Dá se s tím něco dělat? Předem děkuji za odpověď. Zdenek.
Dobrý den,
takto se obvykle projevuje problém na 0. pražci - ladění v základních polohách je špatné, směrem k vyšším polohám se zlepšuje....
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda je možné akustickou kytaru vyrobenou ve vaší dílně jako left-hand upravit na right-hand? Jaká jsou rizika, negativa? Děkuji Vám.
Dobrý den,
předělávka možná není, vnitřní konstrukce není souměrná, nástroj by pak nehrál dobře.
O jaký nástroj se jedná?
Kompenzace sedlového pražce na akustických kytarách.
Dobrý den, dříve bylo běžné posouvat "dozadu" strunu -g-. Poslední dobou jsem si všiml, že hodně výrobců kompenzuje strunu-h-. Je tento trend obecně pro ladění prospěšnější ? Díky za názor. M. Holan
Dobrý den,
kompenzace je na všech strunách - tedy přidání několika mm nad délku menzury.
Zvlášť - navíc - se pak u klasické kytary a dalších modelů s nylonovými strunami, kompenzuje struna g, u kovových strun pak h.
Dobrý den,
vlastním kytaru z Vaší dílny Dreadnought Rio z roku 2008.
S kytarou jsem velmi spokojen(super zvuk a ladění).
Kytaru jsem koupil z druhé ruky a hraji na ni již několik let.
Dnes jsem po výměně strun zjistil, že nejde pohnout šroubem výztuhy krku.(Zkoušel jsem to pouze zlehka).Dohmat kytary je ok.Je možné problém odstranit a kolik by to stálo? Ještě mám druhý dotaz ohledně nazvučení této kytary.Zda je vhodný L. R. Baggs Athem,verze bez zásahu do kytary. Děkuji za odpověď J.Vašíček
Dobrý den,
ohledně výztuhy - pokud nebyla dlouhou dobu seřizovaná, může být zatuhlá, je třeba použít větší sílu, ale bylo by lepší, abychom nástroj mohli zkontrolovat u nás, pokud by byl problém zásadnější, můžeme navrhnout řešení.
Anthem je určitě dobrá volba, sami ho osazujeme do našich nástrojů nejčastěji, ale nevolil bych verzi SL, která neumožňuje míchat poměr mikrofonu a snímače.
Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu. Jaký snímač mám použít pro ozvučení dvanácti strunné akustické kytary (FURCH D 23 CR 12)? Mě osobně se líbí snímače L. R. Baggs, jen nevím jestli použít ELEMENT VTC nebo Anthem. Kytaru používám v ''komorním" sdružení tří až čtyř muzikantů ( žádný kravál). Dále se chci sepsat, jestli bych si mohl montáž snímače zadat u Vás. Děkuji za odpověď. Vláďa
Dobrý den,
L. R. Baggs bych určitě doporučil.
Jestli Element nebo Anthem je otázka financí a nároků na kvalitu zvuku.
Anthem určitě poskytne akustičtější - věrnější zvuk nástroje.
Určitě bych nedoporučil verzi SL, která nemá možnost nastavení poměru mikrofonu a snímače.
Volba je tedy mezi verzí do otvoru TruMic a do lubu StagePro.
StagePro kromě ladičky, která není úplně profi, nabízí především filtr zpětné vazby, to je užitečná funkce a celkem kvalitní equalizer.
Pokud nebudete chtít investovat tolik, Element svou práci odvede dobře.
Mnoho hráčů ho používá a nelze mu nic vytknout.
Tónová clona je spíš teoretická, moc si od toho neslibujte.
Nicméně rozdíl oproti Anthemu je zřetelný.
Baggsem osazujeme naše nástroje, můžeme Vám nabídnout montáž i dodání systému.
Dobry den,
chtel bych se zeptat, na jakou castku by u vas vyslo rovnani krku teplem? Jedna se o starou jazzovou kytaru, krk nema vyztuhu a chtel bych ji do nej nainstalovat (alespon neregulovatelnou), ale je prohnuty (proti smeru tahu strun) a natazene struny s tim nic moc nezmohly. Pripadne, je myslitelne krk po sundani hmatniku zbrousit do roviny, vyztuhu vlozit a hmatnik nalepit zpet?
Predem moc diky za pripadnou reakci.
Robert
Dobrý den,
pro stanovení ceny bychom potřebovali nástroj vidět, hodně záleží na stavu.
Někdy to lze celkem jednoduše, jindy to není možné vůbec nebo spolu s další prací.
Pokud to lze teplem, je lepší to zkusit dříve, než přistoupíte k razantnější úpravě, většinou je tepelná úprava dlouhodobě funkční....
Pokud už se přistupuje k sundání hmatníku, pak lze s krkem udělat leccos, zbrousit nebo naopak vlepit nový materiál, v tom případě se instaluje i výztuha, volil bych nastavitelnou.
Dobrý den , mám dotaz . Právě dokončuji renovaci kytary Bräuer 466 . Jaké struny pořídit na tuto kytaru . Dříve jsem používal Thomastik jazz sving js111 , nebo Thomastik bebop bb111 . Předem děkuji za odpověd' . Zdenek .
Dobrý den,
začal bych s uvedenými, většinou fungují nejlépe.
Pokud byste nebyl spokojený se zvukem, můžeme přemýšlet dál.....
Dobrý den . Rád bych se chtěl zeptat , čím a jak zaplnit po'ry ve dřevě . Mám mletou pemzu .Nevím zda se má s něčím smíchat . Děkuji za každou radu .Zdenek .
Dobrý den,
pemza se používá nejčastěji smáčená lihem, někdo používá řídký šelak.
https://www.youtube.com/watch?v=5cbArvWcU3E
Vážený pane Procházko,
rád bych se prosím dotázal, zda máte zkušenosti s rovnáním a případně zpevňováním krku na Cremonách (konkrétně základní překližkový model 455). Potřebuji snížit dohmat, přičemž krk pochopitelně výztuhu nemá (navíc je z jednoho kusu dřeva, není "dvojdílný" prolepený jako u vyšších modelů). Otázka zní tedy - snížit dohmat strun tak, aby byl na kytaře proveden co nejmenší zásah? Ještě pro dovysvětlenou: ke kytaře mám spíše citový vztah, jako poslední varianta se samozřejmě nabízí nový krk. V problematice se příliš nevyznám. Děkuji mnohokrát
za odpověď. M. Š.
Dobrý den,
jak už jsem psal v příspěvku níže, je možné zkusit rovnání teplem, záleží ale na konkrétním stavu krku, potřebovali bychom ho vidět.
Většinou to zafunguje, někdy je třeba proces zopakovat.
Určitě nedoporučuji zkoušet to bez zkušeností sám doma.
Samozřejmě vícedílné krky jsou stabilnější a výsledek bývá dlouhodobý, u jednodílných se může stav opět zhoršit, ale je třeba to vyzkoušet.
Pokud by stav krku neumožňoval rovnání, jsou další možnosti, kdy už většinou přistupujeme i k instalaci výztuh.
Pokud to jen trochu lze, je u historických nástrojů vždy lepší oprava, byť náročná, než náhrada...
Dobrý den, můžete mi prosím sdělit, jak se označuje kvalita vrchních smrkových desek u akust. kytar. Myslím tím to Master Grade, Artist Grade, že hvězdičky atd. Děkuji.
Dobrý večer,
to Vám bohužel nikdo nepoví, to, jak kdo značí kvality je čistě jeho věc.
Vždycky musíte vyjít ze způsobu značení konkrétní firmy.
Existuje sice jakési tradiční třídění, ale ne vždy se můžete spolehnout, že bylo použito....
Solidní firmy - míněno dodavatelé rezonančního dřeva, nikoli výrobci kytar, mají vždy popsáno, jak přesně posuzují hustotu let, barvu dřeva, tvrdost materiálu atd......
Kytaristovi zpravidla většina údajů neřekne zhola nic.
I tak, pokud dodavatel nemá dostatek kvalitního materiálu, většinou kvality upraví, a tak to, co loni bylo 1A, může být letos 3A, pokud výhled do dalších let neslibuje nic moc pozitivního.
Obvyklé třídění je 1A - 3A a Master. Artist grade a podobné nicneříkající spojení, už jsou pouze komerční pojmy, pod které se schová cokoli.
Ale v katalogu to zní skvěle :o)
Upřímně řečeno, každý z kytarářů si vybírá materiál podle svých kriterií, která souvisí s jeho konstrukcí a představou o kvalitě zvuku kytary. Třídění dodavatele je sice vodítkem, ale nemusí nutně odpovídat představě kytaráře, který mnohdy nezvolí Master kvalitu, aby dosahl kýženého zvuku.
Nepracujeme s ocelí, kde lze v označení přesně definovat výsledný materiál.
To je velmi jasně vidět na Čínské produkci, kde na většině nástrojů najdete exkluzivní kvalitu materiálu, bohužel znehodnoceného, a to naprosto zbytečně, chybnou konstrukcí a špatným zpracováním. Výsledek je stále podprůměrný, ale laikovi se líbí hustá rezonanční deska....
V civilizovaném světě se vždy kvalitní materiál používal pouze na kvalitní nástroje a tak ho bylo vždy dostatečné množství.
V současné době je materiálu málo a bude hůř.
Ostatně i regulace těžby a obchodu s ohroženými druhy dřevin ( viz. Cites ), které jsou pohříchu používané k výrobě kytar, reaguje restrikcemi především na plundrování Čínskými těžaři.
Dobrý večer pane Procházko . Vaše rady vždy pomohly a k plné spokojenosti . Opravuji kytaru Cremona luby 466 z roku 1963 ? Potřebuji několik rad .- Prohnutí krku 2 mm ,dá se to srovnat ,narovnat. - Odlepení vnějších plastových hran na vnitřním zaoblení těla kytary . - Cremona 466 , je to od p. Brauera . Předem děkuji Zdenek .
Dobrý den,
jsem rád, že naše fórum pomáhá.
466 je Bräuer, manufaktura existovala do konce 60. let.
Pokud by Vás to zajímalo, pak co se dá zjistit, to najdete v knize Bohemian Jazz Guitars Tribute pánů Dvořáka a Rejhona.
https://www.bohemianjazzguitars.cz/
Krk většinou narovnat jde, ale chce to zkušenost, nedoporučuji to dělat doma, můžete napáchat víc škody, než užitku.
Výložky lze vrátit - zde ideálně funguje kvalitní sekundové lepidlo - v případě, že jsou jen odlepené. Většinou se ale jedná o odlepení způsobené zkrácením výložky, celuloid to dělá, a tam je třeba postupovat podle situace. Buď odlepit, zachovat, vrátit, případně doplnit v místě, kde to nejméně vadí anebo nahradit novými.
Pouhé odlepení se dá zvládnout, celé převyložení už není úplně triviální záležitost....
Preji krasny den vazeny pane Prochazko. Chtel bych se zeptat odbornika na to, jestli je nutne pri utahovani aktivni vyztuhy v krku kytary povolovat struny, nebo ne. Nekdo rika ze ne, protoze je zavit sroubu na tu zatez nadimenzovan, jiny rika ze vzdy povolit struny, protoze hrozi strhnuti zavitu a slozita oprava. Mockrat dekuji za skvele forum a v nem uzitecne odborne rady. Moc si vazim vasi prace, a preji hodne zdaru...
Dobrý den,
pokud je výztuha správně funkční, pak je lepší struny nechat natažené.
Jde o zkušenost, jak silně můžete za výztuhu zabrat.
Pokud je už výztuha hodně dotažená nebo není správně funkční - občas je z výroby zalepená lakem nebo při lepení hmatníku dojde k zatečení lepidla do závitu, popřípadě závity matice a šroubu jsou vlivem silného zatížení deformované - je lepší povolit struny.
Je to ale běh na dlouhou trať, povolením strun se změní průhyb krku a vy nastavujete naslepo, pokus omyl. Zpětným natažením strun se krk může zachovat jinak, než při původním ostrunění.
Obecně pro krk není dobré povolení všech strun najednou, pokud pak nevíte, jak si poradit s celkovým seřízením nástroje.
Otázka poškození výztuhy je vždy ošemetná.
Může se stát, že ji poškodí i profesionál.
Jednak nikdy není jasné, jak se k nastavení postavili ve výrobě, obchodě, popř. majitel před Vámi, jednak může selhat materiál nebo některý ze svarů výztuhy....
I při stoprocentní opatrnosti může dojít k problému, u této operace se to nedá nijak ošetřit.
Ostatně, pokud dáte auto do servisu, často Vám také řeknou, že se nepodařilo vymontovat díl bez poškození....
To tak je a je třeba s takovou možností počítat :o)
Dobrý den,
rád bych se zeptal, jestli je platnost ceníku aktuální? Přeci jen, ceny jsou uvedeny pro rok 2008, předpokládám, že od té doby se změnila cena materiálu, hardware i Vaší práce.
Jak by dnes např. vypadala kalkulace pro akustickou kytaru, kterou máte v ceníku uvedenou jako příklad? Kombinace palisandr a smrk tehdy vycházela na 32 600,- .
Dobrý den,
ceník aktuální není, naštěstí přichází tolik práce, že bohužel nestíháme vytvořit nový web ani řešit jinou formu prezentace. Ale už se chystá
Máme nové modely, materiály, konstrukce...... Bude dobré to zveřejnit.
Akustika celomasivní smrk / indický palisandr by dnes vyšla +/- na 44 000,- Kč, záleží na luxusnosti provedení, případně na výběru lepšího materiálu - smrků je několik - nabízíme i stařené materiály, stejně tak jako palisandrů - indický je základ, ostatní mají vesměs lepší zvuk.....
Pokud by Vás zajímala celková nabídka s cenami, mohu poslat na e-mail.
Dobrý ráno, pane Procházko. Rád bych si pár el. kytar pověsil na zeď na "věšák" jednak kvůli prostoru, druhak abych se měl na něco pěkného dívat. Kámoš na to reagoval otázkou, jestli bych taky tak chtěl viset, přičemž zřejmě narážel na to, že jim to škodí. A tak bych se chtěl Vás zeptat: škodí nebo neškodí? A co akustické kytary? Zatím mám tedy všechny raději v kufrech. Předem Vám děkuji za odpověď a přeji příjemný den. Petr.
Dobrý den,
zavěšení neškodí, jen je potřeba dodržet pár pravidel.
Nástroj nesmí být umístěn v blízkosti topidla - radiátoru, proti oknu kam svítí dlouhodobě slunce a naopak v zimě od něj při větrání může vanout ledový vzduch přímo na nástroj. Není dobré věšet příliš ke stropu, kde je o dost tepleji....
Samozřejmě je třeba otestovat, zda konkrétní závěs nepoškozuje lak nástroje, občas se to děje.
Dorý den Měl bych dotaz : v r. 2019 v prosinci jsem koupil kytaru el .
scheter s matným lakem satin black po necelých 2 měsících používání a hraní na tuto kytaru a stylem hraní dotykama dvou prstů v dolní části
těla kytary pod snímačema se mi udělali dva masstné fleky asi pot ale tyto fleky nejdou odstranit tak jsem požádal o reklamaci této kytary a byla zamítnuta s odpovědí že toto se u matných laků děje a že kytara stárne

myslíte si totéž ??? prosím o radu a odpověď mimochodem kytara stala 36000 kc tak si myslím že toto by se nemělo stát po dvou měsících ??????
Dobrý den,
to je normální. Jen jste rozleštil matný lak prsty.
To skutečně na reklamaci není. Děje se to u jakéhokoli nástroje, bez ohledu na cenu. U hodně tvrdých laků to může trvat déle, ale dojde k tomu.
Můžete to dočasně opravit hodně jemným broušením - Trizact od 3M v hrubosti 3 000, ale jednak je to na chvilku, jednak se po čase probrousíte skrz lak....