Forum:

  • Pokud chcete zaslat odpověď na Váš příspěvek e-mailem, vyplňte, prosím, kolonku "e-mail".
  • Nepravdivé a urážlivé příspěvky budou smazány!
Jméno
WWW
E-mail
Kontrola Vyplňte číslici: pět
Text :-)
:-D
:-(
|-/
:-[]
;-)
8-|
8-o
B | U | i  | link


Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42

gravatar .:. Honza | mail
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jaký vliv má tlumení zadní desky u akustické kytary. Všiml jsem si, že to, jestli při hře kytaru opírám nebo neopírám o tělo má poměrně zásadní vliv na zvuk. Chápu, že třeba u klasické hry, kdy lze kytaru držet tak, aby měla zadní deska prostor pro vibrace má smysl desky ladit. Má to ale cenu v případě, že mi kytara visí na krku a zadní deska je opřená o mé tělo a tedy utlumená? Nestává se tím z celomasivní kytary vlastně taková překližka?
Díky za odpověď a celé Vaše fórum.
Odpověď | X | 03.02.15, 09:56:59
Dobré ráno,
máte pravdu, že pokud máte nástroj přitisknutý na tělo, zvuk se zásadním způsobem změní k horšímu.
Rozhodně se ale ze zadní desky nestane nefunkční díl, který by byl vyřazen ze hry.
Desku zbrzdíte, ale úplně ji nikdy nezabráníte v kmitání.

Hlavním úkolem zadní desky a částečně i lubů kytary, je odraz. Proto se také používají hodně tvrdé materiály, nejčastěji exoty.
V případě, že tento materiál nahradíte něčím měkkým nebo překližkou, která, aby nebyla těžká, bývá tenká a pružná, pak dochází více k pohlcování než k odrazu a to si buďte jist, že to na zvuku poznáte.

Nelze říct, že tvrdost je jediná vlastnost, kterou je potřeba sledovat, nicméně je velmi důležitá.
Např. koa je dřevo relativně měkké a zvuk je plný a se spoustou výšek, zatímco třeba bubinga je dřevo extrémně tvrdé, ale kytary z ní líp vypadají než hrají - zde je důležitá vyjímečná struktura materiálu a jeho fyzikálně mechanické vlastnosti - platí pro oba příklady.
Tím chci demonstrovat, že empirickou znalostí akustických vlastností toho kterého materiálu můžete zvolit, jak má budoucí kytara hrát a také to, že tabulkové hodnoty vás mohou zavést.

Každý používá jiné cesty při ladění nástrojů. My řešíme především rezonanční desku a zadní desku upravujeme pouze v případě, že cítíme nějaký problém ve zvuku.

Jsou kytaristé, kteří postoj při hraní řeší a tlumení si hlídají - uznávám, ne vždy to je možné.
Nicméně hra ve stoje je jednou ze škály použití nástroje, nikoli ale jedinou.
Úvaha, že není třeba dobře hrajícího nástroje, když většinou hraji ve stoje, je - podle mě - naprosto mimo diskuzi.
Jakýkoli nástroj by měl fungovat co nejlépe a jeho použití je už otázka druhá. Pokud máte možnost využít všech kvalit nástroje, pak je to jen na Vás, jestli to uděláte, když budete limitovaný kvalitou nástroje, můžete dělat cokoli, ale jeho možnosti nepřekročíte...
Odpověď | X | 04.02.15, 10:26:13
Dobrý den pane Procházko, chtěl bych Vás touto cestou pozdravit a popřát hodně úspěchů. Narazil jsem na Váš rozhovor na internetu a hned jsem si řekl, že se musím podívat, jak se Vám a Vaší firmě daří. Kytaru jsem si od Vás nechal vyrobit v roce 97 a přežila až do dneška spoustu hraní a udělala mi spoustu radosti, ikdyž už je to na ní také vidět ;-), ale stále má skvělý zvuk. Tak Vám moc děkuji a zdravím, Jan Michálek
Odpověď | X | 27.01.15, 21:36:42
Dobrý den,
děkuji za Váš příspěvek.
To jsem moc rád, že Vás nástroj těší a také že přežil celou tu dobu.

Pokud byste potřeboval na kytaře nějaký opravný zásah, rádi se toho ujmeme :o))
Odpověď | X | 28.01.15, 09:15:10
gravatar .:. petr | mail
koupil jsem si novou elektroakustickou kytaru Ibanes a podle ladičky zabudované se kytara naladit nedá . podle ladičky která se připne jsem pod tonem dá se to nějak seřídit nebo jim to poslat zpátky poradte Dík
Odpověď | X | 26.01.15, 11:06:48
Dobrý den,
většinou se něco dělat dá. Ale pro lepší radu bych potřeboval nástroj vidět - zdroj problému může být na víc místech.
Předpokládám potíž se sedlem kobylky, ale může to být i 0. pražec anebo obojí.

Poslat zpět není cesta - přijde jiná, pravděpodobně také s problémem.
Takže buď vybrat lepší nástroj osobně - což je nutnost u jakékoli kategorie - anebo investovat do úprav - těm se u levného segmentu pravděpodobně stejně nevyhnete.
Odpověď | X | 27.01.15, 10:20:00
gravatar .:. Pavel K.
Dobrý den, předem se omlouvám za trochu nekorektní otázku - chtěl bych se vyptat na vaši konkurenci. Bydlím totiž v Ostravě a chtěl bych si nechat kvalitně opravit silně poškozenou celomasivní lubovku (patrně bude potřebovat novou přední rezonanční desku). O vás z vlastní zkušenosti vím, že jste prvotřídní, ale přece jenom by pro mě bylo praktičtější najít dobrého kytaráře někde blíž. Mohli byste mi doporučit někoho nejlépe z Ostravy či okolí, kdo má zkušenosti s lubovkami a kdo dělá podle vás kvalitní práci? Pokud ne, asi mi nezbyde než vydat se do Prahy ;-) Díky, Pavel
Odpověď | X | 19.01.15, 15:49:47
Dobrý den,
bohužel v Ostravě nikoho neznám.
Soudě podle toho, že mnoho moravských kytaristů jezdí do Prahy, nebude opravářů v regionu mnoho......
Odpověď | X | 20.01.15, 09:33:56
gravatar .:. Jan Mráz
Dobrý den,
chcii poprosit o Váš názor na "skladování" celomasivní akustické kytary. Při denním hraní je lépe ukládat ji do futrálu nebo nechávat na stojánku? Vlhkost se pohybuje v rozmezí 38 - 48%, nejčastěji je 44% +- 3%.
Předem děkuji a přeji ještě se zpožděním vše dobré do nového roku.
Odpověď | X | 19.01.15, 10:35:50
Dobrý den,
pokud máte vlhkost přibližně v rozmezí 30 - 55%, je to pro nástroj ideální a nemusíte ho ukládat.
Mimo tyto hodnoty je dobré kytaru hlídat, případně buď zvlhčovat - zimní období anebo přisušovat - letní období, a to je v pouzdře vhodnější.
Při sušení se zavřeným víkem, při zvlhčování s mírně pootevřeným, aby se nástroj nezvlhčil příliš.

Situace se hodně změnila a to, co jsme o vlhkostech psali dříve už tak docela neplatí.
Jeden z důvodů je příroda - změnily se vzdušné proudy, které - hlavně v létě a na podzim - snižovaly přebytečnou vlhkost nad územím střední Evropy.
Zároveň se mění technologie staveb a rekonstrukcí starých domů, tedy najít dnes panelák, který trpí suchem už začíná být problém.
Mnohem větší riziko je dnes vysoká vlhkost. Udává se dlouhodobý pobyt nástroje v prostředí nad 60%.
Odpověď | X | 20.01.15, 09:42:10
Dobrý den, hledám Gypsy jazzovou kytaru (solo) v českém obchodě, ale nemůžu nic najít. Chci se zeptat jestl nevyrábíte gypsy kytary a popř. kde je nějaký dobrý obchod, Děkuji.
Odpověď | X | 15.01.15, 19:15:56
Dobrý den,
no to asi ani nehledejte, protože je to tak okrajový žánr, že obchodníkům nestojí za to, aby drželi skladem gypsy kytary ve vyšší kategorii.
Pokud byste chtěl vyzkoušet naší kytaru, pak během cca 3 týdnů budeme mít hotové dvě polomasivní, v průběhu roku i celomasivní.

Materiál - vrchní deska smrk masiv, zadní deska a luby palisandr dýha, krk ořech, hmatník palisandr, rezonanční otvor vyložený perletí, struník a mechaniky Miller.
Cena 36 000,- Kč
Lze osadit snímáním v kobylce - styl Bigtone - 3 500,- Kč.
Odpověď | X | 16.01.15, 10:12:35
gravatar .:. Pavel
Dobrý den,
ze ZUŠky jsem zvyklý na hru na klasickou španělku.
V současné době vlastním Drednought, kde se mi velice líbí barva tónu a průraznost, ovšem velice mi vadí úzký hmatník a dlouhý krk.

Chtěl bych se zeptat, jestli jste schopni vyrobit kytaru, která by měla kratší krk jako u španělky. Při pročítání příspěvků jsem pochopil, že je nemoudré docílit toho kratší menzurou, ale bylo by možné zkrátit krk o 2 pražce (na 12 jako na španělce) a naopak posunout kobylku o tu samou vzdálenost níže? Předpokládám, že na zvuk to vliv mít nebude...

A dále by mě zajímalo, zda-li různé tvary akustické kytary ovlivňují vhodnost a snadnost hry prsty, nebo jen barvu zvuku. Např. můj současný Drednought se mi jeví jako tvrdší pro dohmat, ale to je pravděpodobně způsobeno tvrdými strunami. Pokud bych tyto samé struny dal na kytaru s tělem Grand Concert nebo Grand Stage o stejné menzuře, mělo by to na snadnost dohmatu a tedy pohodlnější hře prsty nějaký vliv?

Děkuji za odpověď
Odpověď | X | 02.01.15, 23:46:18
Dobrý den,
šířka krku je detail, tu lze zvolit takřka libovolně.

Zkrátit krk o 2 pražce lze také, ale není to pouze o zkrácení a posunu kobylky, musí se přizpůsobit i vnitřní konstrukce žebrování.
Není pravda, že by to nemělo žádný vliv na zvuk, ale to, co se Vám líbí, tedy základní charakter westernové kytary, zůstane zachován. Nástroje s pasováním na 12. pražci mívají měkčí a barevnější zvuk.

Téma vhodnosti typu nástroje vůči stylu je složitější.
Jde o to, co chcete řešit. Pokud pouze to, zda je krk a dohmat pohodlnější, pak je to otázka profilu krku a seřízení nástroje, nikoli tvaru.
Tvar může mít vliv na pohodlnost ergonomickou - tedy ne každému je pohodlné mít velký nástroj, protože pak celé tělo přizpůsobujete tvaru kytary, ale to je spíš problém pravé ruky.
Je samozřejmě možné, že budete mít v ruce menší kytaru, která Vám bude připadat hratelnější - menší modely mívají kratší menzury, proto i tah strun je nižší a kytara se tváří pohodlněji. Opodstatnění kratší menzury vidím víc v tom, že malé nástroje jsou většinou ozvučené a nepočítá se s tím, že by uhrály všechno akusticky. Není proto kladen takový důraz na výkon kytary.
Druhý důvod bývá okruh zákazníků - mnoho hráčů na elektrickou kytaru má problém s velikostí jako je dreadnought a větších a volí modely velikosti cca klasické kytary - v našem katalogu Grand Stage - a mnoho z nich je z elektrické kytary zvyklých na menzuru 630 mm.

Já zastávám raději konstrukci s klasickou menzurou 650 mm a přizpůsobení profilu krku tak, aby byl opravdu pohodlný.
Pokud máte takový nástroj v ruce, pak zjistíte, že nebude obtížná standardní menzura ani tvrdé struny.
Díky novým typům výztuh krku je možné vyrobit stabilní pevný krk s velmi subtilním profilem.
Stabilita souvisí i s možností nastavení nižšího dohmatu.

Obecně se vhodnost modelu vůči stylu řídí charakterem zvuku, který ten který model charakterizuje.

Grand Stage je vhodný pro blues a rock protože má užší charakter a nemá tak dlouhý sustain.
Právě sustain řeší i hráči fingerstyle, kterým příliš dlouhý sustain vadí při rychlých bězích.

Dreadnought je nejuniverzálnějším modelem, zvuk je ale tvrdší a méně barevný než jumbové modely.
Naproti tomu má větší výkon.

Jumbo je z uvedených nejbarevnější, v oblibě ho mají písničkáři pro jeho široký zvuk, který zastoupí chybějící nástroje kapely.

To celé ještě můžete ovlivňovat výškou lubů, použitým materiálem a konstrukcí žebrování i tloušťky desek.
Tím je možné prolínat jednotlivé modely mezi sebou.
Dreadnought pak může být blíž jumbu a podobně.....
Odpověď | X | 05.01.15, 11:35:55
Dobrý den,chtěl bych se zeptat jestli je možné provést přestavbu akustické kytary a tím změnit její zvuk.Je to celomasiv,který vlastním druhým rokem přední deska smrk,záda palisandr.Kytara stále postradá plný zvuk špatná odezva basů.Celkově plochý zvuk.Na elixírech je to strašně plechový.Natahnul jsem 13náctky struny a stále to není ono.Málo to rezonuje pocit jak z překližky.Vím,že nemůžu chtít zázraky od kytary Cort za cca 17 000Kč,ale vzhled a ladění je bez chyby.Je nějaké řešení?
Odpověď | X | 17.12.14, 08:02:58
Dobrý den,
až jednoho dne muzikanti připustí, že cena není o vzhledu, ale o tom, že to někdo umí udělat aby to hrálo a někdo ne, tak se půjdem opít na radost :-D

Předělávat kytaru "aby hrála" teoreticky lze, prakticky je to ale nesmysl, protože ad1 je to takový zásah, že se rozhodně nemůže vyplatit, ad2 zasahovat do něčeho, co je v principu špatně navržené, nemá význam.

Každý z tradičních výrobců - ať už firem nebo jednotlivých kytarářů - má konstrukci nástroje postavenou na určitých pravidlech a tricích, které se zásadně liší a hlavně - z hotového nástroje se velmi těžko zpětně mapují. Je to vždy soubor několika věcí, které souvisejí.
Pro laika vypadá konstrukce vždy podobně, ale není tomu tak.
Konstrukce definuje zvuk nástroje a lze s ní hodně hýbat a přizpůsobovat si ji.
Firmy sázející na nízkou cenu a hezký design samozřejmě neřeší až tak kvalitu zvuku, jako zaručenou stabilitu nástroje ( to je ten důvod, proč ani struny 0.13 nejsou schopné nástroj rozerznít ), aby nebyly reklamace a co nejefektnější vzhled, aby se to prodávalo.
Většinou vývoj konstrukce spočívá pouze v tom, že se koupí drahý značkový nástroj, doslova a do písmene se rozřeže a okopíruje a hurá do výroby. Bohužel chybí znalost souvislostí a tak to nefunguje. A aby to fungovalo, musí v té továrně pracovat lidé, kteří problematice rozumí a Ti už jsou drazí, atd.....

Už mnohokrát jsem to psal, ale stejně - cena nástroje je především know how, pak cena materiálů a někde na konci teprve designové provedení.
Máte - li know how, můžete docílit slušného výsledku i s materiálem, který není špičkový, nemáte - li, nepomůže Vám ani ten nejlepší.
Tak jak píšete - hraje to jako překližka, přestože výrobce použil celkem kvalitní masiv.
Podobně hrály celopřekližky z Japonska, které se tu objevovaly od 80. let a pokud je ještě lidé mají, nedají na ně dopustit. Důkaz toho, že když se ví jak na to.....

Můžete mít samozřejmě štěstí a z těch statisíců kytar, které firmy podobného zaměření jako Cort tlačí na trh, vyberete některou, která hraje. To se při tak masové výrobě vždycky občas povede - je to souhra náhod.
Každopádně s Vaší kytarou už se asi nic moc nestane. Po 2 letech by se už byla projevila nějaká změna.
Doporučil bych prodat a buď našetřit na něco lepšího anebo jít cestou hledače v levných nástrojích, což bývá na dlouho a někdy se stejně nepovede najít.

Osobně si myslím, že od "levných firem" má cenu kupovat levné kytary na použití v hospodě.
Kupovat od nich dražší modely je zpravidla nejhorší investice. Hrají stejně špatně jako ty levné a finančně jsou v násobcích základních modelů. Konstrukce je většinou naprosto stejná u kytar z překližky jako u celomasivů........
A ladění je dnes už do velké míry standard. Pokud to nefunguje, tak buď špatným seřízením anebo jde o opravdu špatnou výrobu - nejčastěji je špatně umístěná kobylka, která nepočítá s tím, že reálná délka struny mezi 0. pražcem a sedlem není délka menzury, ale délka menzury + něco navíc jako kompenzace, nicméně, až na vyjímky, to je už opravdu výsada no name produkce.
Odpověď | X | 17.12.14, 10:45:36
gravatar .:. D.Rokos | mail
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jaké rozměry otvoru frezujete pro humbuckery. Kromě délky a šířky mě zajímá hlavně hloubka a to i hloubka uchytek pro šroubky. moc děkuji za odpověd
Odpověď | X | 08.12.14, 22:20:25
Dobrý den,
záleží na typu rámečku, který použijete - některé jsou o fous menší, takže přeměřte před tím, než budete páchat díru na snímač.
My používáme cca tyto rozměry: d = 71 mm, š = 40mm, h = 20 mm.
K šířce přidejte na každé straně cca 8 mm na úchyty šroubů, ty jsou hlubší cca o 10 mm.
Odpověď | X | 10.12.14, 10:06:40
Dobrý den,
zvažuji koupi lepšího nástroje a chtěl bych se zeptat, jaký model byste mi doporučil na solové hraní většinou s ozvučením. Potřebuji, aby kytara "uměla" zahrát basu melodii i akordy současně a tony se neslily. Sháním vlastně něco jako piano ve tvaru kytary;-) .Co se týče strun nebo menzury nemám žádné zvláštní představy. V současné době hraji na Martin OM-1 se snímačem Seymore Duncan SC. Mám ale problémy mimo jiné s brumem a zpětnou vazbou (nevím nakolik za to může kombo). Také mi nevyhovuje, že z kytary musím hrozně moc "tahat" výšky. Děkuji za odpověď.
Odpověď | X | 03.12.14, 23:21:39
Dobré ráno,
tak všechny tyhle požadavky umí splnit drahé kytary :-D
Na začátek si neodpustím znovu zopakovat, že cena nástroje není až tak otázkou luxusního vzhledu ani loga na hlavici, ale - alespoň u malých výrobců a klasických kytarových firem - otázkou toho, že to daný výrobce či firma umí.
Rádoby stejné nástroje - mnohdy i ze shodných materiálů - z "no name" produkce málokdy snesou srovnání s kvalitními nástroji. Pointa je v konstrukci uvnitř nástroje, kterou zvenčí těžko postřehnete.

Pokud už vybíráte ze značek, pak je dobré si vždycky postavit cenu vybraného modelu vůči kupní síle státu, ve kterém firma sídlí. Absolutní cena nástroje nevypovídá o kvalitě zhola nic. Většinou pak zjistíte, že nástroj, který je v Čechách v hodnotě x platů je vlastně jeden ze základních modelů.....

Nicméně - všechny vlastnosti, které popisujete - tedy vyrovnaný zvuk, odolnost zpětné vazbě, barevný zvuk v basech i výškách, snadný ozev - to je definice kvalitního nástroje.
Budeme - li se bavit o Vašem nástroji ( předpokládám klasické OM - 1 - smrk Sitka / mahagon Sapeli ), pak problém první je smrk Sitka na rezonanční desce - jeden pevných materiálů, který snese tlusté struny a hrubé zacházení trsátkem, ale na prstovou hru to moc není, funguje od strun síly 0.12 a nemá moc kvalitní barvu tónu.
Sapeli je materiál, který umí docela hezky basy, ale výšky už jsou horší. Důvodem je nedostatečná tvrdost tohoto materiálu. Pominu parodii na hmatník ve formě lisovaného papíru s epoxidem s komerčním názvem Richlite.
Seymour Duncan SC je sice stará záležitost, ale přece jen ve své době kvalitní.
Kombo - toť otázka.

Abych Vám doporučil úplně zodpovědně, potřeboval bych víc informací a nebylo by to na rozbor tady na fóru, ale obecně - hledejte nástroj s rezonanční deskou z Evropského smrku - existuje mnoho dalších variant, ale ty rozhodně neobjevíte v levnějším segmentu a velmi pravděpodobně ani v Čechách.
Evropský smrk má předpoklady k vyrovnanému nástroji, snadnému rozehrání a plnému spektru barev tónů.

Pro zadní desku a luby by to chtělo něco z palisandrů - Indický je klasika. Opět - existuje mnoho dalších, kvalitnějších, ale platí totéž co u smrku - v Čechách nebude, cena vyšší.
Indický palisandr je první z materiálů, které nabízejí brilanci na výškách spolu s plným tónem.

Snímání - pokud byste chtěl zůstat u magnetického snímače, pak L. R. Baggs M1 nebo M1 Active, nejnovější model M80 už disponuje i technologií využívající vibrací rezonanční desky, díky tomu je dynamičtější a víc respektuje samotný nástroj.
Pokud byste volil z piezo anebo kapacitních snímačů - pak L. R. Baggs Element Active anebo jakoukoli jeho aktivní variantu, pokud preferujete piezo, pak Fishman, ale pozor, v poslední době kvalita hodně spadla a objevují se Fishmany made in China, které byly donedávna výsadou levných nástrojů a OEM distribuce, nebyly vůbec uvedeny v katalogu Fishmana. Dnes jsou zařazeny jako standardní produkt americké firmy.

Otázkou je Vaše představa o ceně, kterou jste ochotný akceptovat. Tuším, že OM 1 by mohla být někde okolo 20 000,- Kč?
Od nás se dostanete s popsaným nástrojem bez snímání okolo 36 000,- Kč.
Z levnějších nástrojů na trhu moc nedoporučím, většina na tom bude se zvukem podobně jako Vaše současná kytara....
Jediné co zbývá je obcházet, hledat a zkoušet.

Odpověď | X | 04.12.14, 10:45:13
Zdravím. Vím, že jste kytarář, nic méně mě zajímá Váš názor na live zvučení bluegrassového banja na malých podiích, kde není tolik prostoru. Banjo běžně zvučím AKG C1000s kondenzátorem, ten ale velmi brzy zahoukává právě ve stísněných prostorech, např v hospodě. Sháním nějakou dynamiku, která co nejméně zkreslí typický zvuk tohoto nástroje, nemáte typ na mikrofon? klipsnu nechci. díky za odpověď, Jiras
Odpověď | X | 26.11.14, 13:43:43
Dobrý den,
na banjo opravdu nejsem odborník, ale zkusil bych Shure SM-57, klasiku, kterou používá kdekdo na kdeco a jak jsem koukal má slušné reference i pro banjo - míněno pro živé hraní a vazbu.

Obecně - ať už se to týká jakéhokoli nástroje - je trochu protismyslné používat mikrofon v prostorách jako je restaurace, kde bude problém s vazbou stále a kromě jednodušší práce s dynamikou nástroje, což je řešitelné i jinak, to přinese jen potíže. Vámi odmítnutý klips je určitě lepší řešení - bývají to směrové mikrofony, které neberou tolik okolí viz. dále a hlavně jsou bezprostředně u nástroje.
Lze samozřejmě zkusit i nějaký z mikrofonů, které nejsou přímo nástrojové ( reportážní ) nebo jsou pro jiný typ nástroje, charakteristika by měla být super cardioid. Tato charakteristika je vhodná pro živé hraní - bývají to právě ty nástrojové klipy.
Pokud nejdete cestou speciálního mikrofonu pro daný typ nástroje, většinou je potřeba hledat a zkoušet, aby daný mikrofon interpretoval ten který nástroj v použitelné kvalitě.
Odpověď | X | 28.11.14, 10:13:23
gravatar .:. Honza | mail
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jak bych mohl v domácích podmínkách seřídit dohmat na kytaře (dreadnought). Zdá se mi, že krk je tahem strun příliš prohnutý a dohmat je tak nepříjemně vysoký. Budu zároveň natahovat měkčí struny, tak by mne zajímalo, jak postupovat co se týče seřízení výztuhy (seřizuje se se strunami nebo bez nich?) a event. jaké jsou další možné postupy.
Moc děkuji za odpověď.
Odpověď | X | 24.11.14, 10:48:55
Dobré ráno,
určitě musíte pohnout s výztuhou - po natažení nových strun.
Pokud je průhyb extrémní, pak zkuste lehce dotahovat, kdyby krk nereagoval, zkuste struny povolit a srovnat krk bez zatížení.
Pokud jste nikdy krk neseřizoval, pak postupujte velmi opatrně, snadno si můžete výztuhu strhnout a pak je to oprava za pár tisíc.....
Dotažení se provádí po cca 1/4 až 1/2 otáčky šroubu, vždy se po pootočení zkontroluje průhyb.
U některých nástrojů je třeba postup opakovat nebo dotažení naopak povolit v odstupu několika dní - krk má svou setrvačnost a může se stát, že zareaguje na dotažení později.

Drujým krokem je snížení sedla - nutno provádět od spodní hrany na rovné podložce.

Jestli s tím nemáte zkušenosti, doporučil bych návštěvu kytaráře. Amatérsky většinou dopadne přeseřízení hůř, než byl původní stav ;-)
Odpověď | X | 25.11.14, 09:58:11
gravatar .:. Honza L | mail
Dobrý večer,
můj dotaz nebude konkrétně směřován k Vašim kytarám, ale ke kytarám(konkrétně jazzovým) obecně.

Jakožto nemajetný student a nadšenec do jazzové hudby, kterou zatím hraji na kytaru španělského typu(Charlie Byrd apod.), bych chtěl pozvolna přejít na kytaru elektrickou. Zvažuji tedy investici.

Nástroje jsem zkoušel v hudebninách cca 8 - 15 tis (Ibanez, Epiphone). Co se týče zvukové stránky, jako jazzová kytara to znělo, ovšem do jedné byly nenaladitelné. Táži se tedy, kde je možno najít cenovou hranici, kdy kytara hezky zní, ladí a popřípadě něco vydrží.

Mám dojem, že ta hranice je u Vašich krásných nástrojů, které vyrábíte, ale to si nemohu dovolit. Máte nějakou zkušenost s jazzovými kytarami na trhu? Za konkrétní tip kolem 10-20 tis. bych byl velmi vděčný, ač by to bylo proti Vaší obchodní strategii. :-)
Na co při výběru dávat největší pozor?

Za případnou odpověď děkuji
Honza
Odpověď | X | 28.10.14, 22:51:09
Dobrý den,
odpověděl jste si vlastně sám - pokud si uvědomíte, že kvalitnější snímač typu humbucker stojí okolo 2 000,- - 2 500,-, krát 2 na kytaru, pak je zřejmé, co je to za nástroj, když stojí 8 000,- se vším všudy ;-)

Pro sólové hraní něco levnějšího najdete, v kapele už budete mít problém se zvukově prosadit, nemluvě o ladění atd. Jako většina kytaristů začnete měnit snímače, hardware a na konci bude stejně nekvalitní nástroj se super výbavou, kterou při dalším prodeji nikdo nezaplatí.
Já bych radil došetřit a zvolit např. model ve stylu ES 335, který nabízme od cca 35 000,-.

V případě, že nechcete čekat bych zkusil předně Godin 5th Avenue, pak se občas dá vybrat Aria nebo The Loar - nicméně musíte přebrat a přehrát víc nástrojů.
Další cestou může být něco z druhé ruky a další peníze investovat do přestavby, ale jak už jsem zmínil....

Varianta může být kvalitní Telecaster, na kterém jazzový zvuk jde udělat.
Tam byste byl v případě našich nástrojů okolo 30 000,- při použití např. 2x Gibson ´57.
Odpověď | X | 29.10.14, 10:23:50
gravatar .:. Radek | mail
Dobrý den,

přišel jsem k velmi staré citeře. Bohužel se v tomto odvětví vůbec neorientuji, mohl byste mi poradit, jakou má citera cenu.
Stav citery je nálezový, kolíky jsou rezavé, některé struny chybí. Tělo je černé barvy v dobrém stavu - akorát spodek je lehce naprasklý.
Citera má na sobě dvě etikety. Jednu dole, kde je nápis AEOL HARFEN-ZITHER AMERIKANISCHES SYSTEM a druhou ve výřezu: EICHLER, BERLIN´S PRINZENSTR. 85. NEW-YORK 33. First-st. PATENT.

Děkuji za případnou odpověď na email.
Odpověď | X | 25.10.14, 18:54:28
Dobrý den,
s citerou Vám neporadím, to je zcela mimo náš obor.
Zkuste se poptat spíš zde:

odkaz

Odpověď | X | 27.10.14, 10:23:57
Dobrý den,
je možné použít fládrovaný javor na vrchní desku akustické kytary typu Martin? Jaký je pak předpokládaný zvuk?

Děkuji

František
Odpověď | X | 23.10.14, 13:24:40
Dobrý den,
možné to je, ale zvuk nebude nijak kvalitní.
Javor se používá jako rezonanční deska v případě, že požadujete kulaté výšky, které jsou blíž ke středovým frekvencím a zároveň chcete potlačit basy.
Podle mého názoru pravý opak požadavku na akustickou kytaru typu dreadnought. Uplatnění má u nástrojů jazzových, kde tato charakteristika může být žádoucí.

Kytary, které vidíte u firem s fládrovaným javorem na rezonanční desce jsou z naprosté většiny překližkové, kde javor plní - více méně - pouze vzhledovou funkci.

Princip akustické kytary je stručně napsáno takový - měkká rezonanční deska s rovnými dlouhými lety ( smrk, cedr, ... ), která se snadno rozezní a je schopná vytvořit barevný tón s dlouhým sustainem, zadní deska z tvrdého materiálu, který je odrazovou plochou a zároveň je schopný přidat brilanci a barvu tónu, který měkká rezonanční deska není schopna zahrát - proto jsou tvrdé exotické dřeviny tolik ceněným materiálem na akustické nástroje.
Pokud použijete tvrdou dřevinu ( nebo středně tvrdou jako javor ) i na rezonanční desku, pak je zvuk mnohem méně barevný, většinou středový, hodně agresivní.
Vyjímkou může být koa, která má natolik charakteristický tón a zvukové rozpětí, že může být použita na celý nástroj a výsledek bude úžasný.
Odpověď | X | 24.10.14, 11:04:18Notice: Use of undefined constant peCan - assumed 'peCan' in /www/doc/www.guitar-makers.com/www/gbook/gbook.php on line 259