- Pokud chcete zaslat odpověď na Váš příspěvek e-mailem, vyplňte, prosím, kolonku "e-mail".
- Nepravdivé a urážlivé příspěvky budou smazány!
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42
měl bych dotaz ohledně povrchové úpravy této kytary viz, odkaz níže. Horní deska je přírodní smrk nebo je barevně upravená? Vypadá skvěle!
odkaz
Dobrý den,
barevně upravená smrková deska.
Dobrý den,
měl bych tento dotaz - chci měnit mechaniky na akustické kytaře a zajímalo by mne, o jak moc jsou uzavřené olejové mechaniky kvalitnější než mechaniky otevřené? Je mi jasné, že rozdíl bude min. v tom, že uzavřené nejsou náchylné k zanášení nečistot, ale to se podle mne dá ošetřit vhodnou péčí o nástroj... Je tam ještě nějaký další zásadní rozdíl?
Otevřené mechaniky se mi líbí více, ale pokud jsou uzavřené mechaniky lepší v držení ladění a mají výrazně delší životnost, upřednostním kvalitu před vzhledem. Díky moc.
Dobrý den,
pointa uzavřených mechanik není ani tak v tom, že jsou chráněné před nečistotami, ale v tom, že převody jsou neustále promazávány vazelínou, která je uvnitř.
Tím také mechaniky méně trpí na opotřebení a chod je plynulý.
Druhá příjemná vlastnost je možnost nastavení tuhosti chodu přes seřízení tření rondelky o tělo mechaniky.
Otevřené mechaniky toto buď nenabízejí vůbec nebo využívají systém dotažení přímo v převodovém soukolí, což je méně přesné a hůře nastavitelné.
Pokud použít otevřené mechaniky, tak je výběr, více než u olejových, omezen na konkrétní model a firmu. Ne všechno se značkou je funkční.
Poměr ceny a kvality se jeví nejlépe u Grover Sta-Tite 18:1.
Luxusní jsou Waverly nebo Schertler, ale cena je vzhledem k ceně dopravy z USA cca dvojnásobná.
Ostatní značky a produkty jsou výhodné více z pohledu ceny.
Důležité je, že otevřené mechaniky mívají osu průměru 6 mm a vodicí pouzdro, shora na hlavici, průměru 8,5 mm.
Olejové mechaniky mívají osazení standardně na 10 mm.
Lze přikoupit vodicí pouzdra pro otevřené mechaniky pro vrtání 10 mm, cena je ovšem cca 600,- Kč.
Ještě jsem se chtěl zeptat, zda je v dohledu kniha o historii výroby hudebních nástrojů v Lubech, jak je o ní kdesi zmínka, snad by měla být z pera pana Rejhona ? Myslím že je to velký dluh vůči tomuto regionu a Vás a Vaše kolegy považuji za pokračovatele této tradice. Přeji hodně štěstí. Jirka.
... kniha zatím asi nebude. Finanční stránka věci vyžaduje partnera, který měl, bohužel, takové představy, že bychom se pod dílko asi nechtěli podepisovat.
Zkreslování faktů a začlenění vlastních názorů a fragmentů obdobné práce poplatné 80. letům, se nám nejevilo jako akceptovatelný ústupek.
V první fázi chystáme webové stránky mapující historii jazzových kytar v Čechách.
Jak se zprávy o naší práci šíří mezi lidi, dostáváme další podněty a příspěvky doplňující stávající informace - dobové katalogy, fotografie, ...
Zjistili jsme, že zatím je zdržení ku prospěchu věci.
Pokud budeme mít pocit, že už nic nového neobjevíme, možná dozraje čas i na knižní projekt.
V současnosti domlouváme další schůzku s panem Brauerem, kde bychom rádi doladili období po válce.
Pokud někdo z nás najde chvíli času

budeme se snažit postupně vytvořit samostatný web, který bude rozšiřován podle přibývajících informací.
Doufáme, že se podaří, spolu s našenci a majiteli těchto historických nástrojů, kteří snad na stránky zareagují, zaplnit některá slepá místa historie.
Dobrý den, podařio se mi koupit kytaru Cremona 465 Brauer 1962 mahagon v původním originálním stavu, ale s rozpadajícími se celuloidovými hranami, hlavně na krku. Nikdo na ní zřejmě desetiletí nehrál, má i originální mosazné pražce v dobrém stavu a rovný krk, bez strun vypadá i trochu prohnutý dozadu. Chtěl jsem se zeptat, proč se na tyto kytary nedávaly výztuhy , zda si tak věřili a na kolik by přišlo výhledově přepražcování, vložení výztuhy a nové hranění krku.
Dobrý den,
výztuhy nebyly běžná věc. V Evropě obecně se použití výztuh rozšířilo mnohem později.
Zde byla platforma zcela jiného typu nástrojů - především klasických kytar. Vše ostatní byla doplňková věc.
Dobře to dokumentuje můj zážitek z vývojového střediska nejmenovaného giganta působícího v hudebních nástrojích na Chebsku, kde okolo roku 2000 pracoval tým na vývoji revoluční dvoucestné výztuhy krku, která se na veletrhu ve Frankfurtu prodávala za pár peněz už léta a my ji znali z Amerických katalogů 90. let ...
Konstrukce krku byla jiná - vyráběl se v předpětí, tah strun ho posléze měl narovnat. Pokud se nepodařilo předpětí odhadnout správně, krk měl velký průhyb, který se řešil pomocí vyhřívaného přípravku, upevněného na krk nástroje. Po několika hodinách tepelného rovnání se většinou krk umoudřil a několik let fungoval správně. Operace se brala jako běžný servisní zákrok, který čas od času nutno absolvovat.
Nevím jak nyní, ale ještě nedávno se v tradičních výrobách - např. Strunal - tento způsob používal při řešení problémů s krky, zcela běžně.
Vámi poptávané opravy vycházejí cca na 5 500,-. Časově je to náročná operace, většinou se vše nepodaří, jak si člověk naplánoval - především sundavání hmatníku a jeho lepení zpět u těchto stařenek komplikuje povolení slepu krku a nutnost následných oprav, nermluvě o retuších ...
Dobrý den, rád bych se zeptal na váš názor na L.R. Baggs ANTHEM. Používáte ho taky to svých nástrojů? Těžku soudit podle ukázek na webu, ale zní mi to nějak lépe než piezo snímače s tím nepřirozeně plastovým soundem. Co zpětnáí vazba? předem díky moc za odezvu, Filip
Dobrý den,
zatím jsme tento snímací systém nepoužili.
Podobně funguje iBeam, kde vazba nedělá problémy.
Důležitější ale je kvalita nástroje. Tento způsob snímání zvýrazní všechny nedostatky. Nástroj tedy sám o sobě musí hrát vyrovnaně, bez slyšitelných rozdílů ve zvukovém spektru, především ve středech. Pokud tomu tak není, je nastavení snímače náročné a zvuk je značně kompromisní - samotné snímání inklinuje k problémům ve středových pásmech ( platí obecně o jakémkoli kontaktním snímači na desku ).
Řešením je kombinace se snímačem pod sedlem kobylky, který zvukové nedostatky do určité míry překryje.
Dobrý den, mám stařičkou (1964) lubovou kytaru značky Cremona Luby, nejobyčejnější typ, která má hodnotu už pouze citovou

Krk má tzv. do luku a dohmat je naprosto nesmyslně vysoký i při nejnižší poloze kobylky (přitom jsou na ní poslední roky struny o tloušťce jen 0.10). Pokud vím, kytara nemá žádný truss-rod. Chci se zeptat, zda je možné krk nechat nějak narovnat s nějakými rozumnými finančními náklady. Asi bych už do toho nechtěl investovat víc než nějakých 1000 korun.
Dobrý den,
instalace výztuhy se špatně odhaduje, co se týká náročnosti.
Při sundavání hmatníku se ukáže, co všechno se bude muset opravit a jestli vůbec bude možné použít původní hmatník.
Každopádně Váš finanční limit nepokryje ani přepražcování kvalitním drátem ...
Pokud se jedná o levný model, myslím, že oprava se nevyplatí.
Dobrý den,
předně chválím informacemi nabyté stránky. Rád bych se Vás zeptal, jaký máte názor na použití ebenu coby 0. pražce, konkrétně v případě jazzových (celomasivních) kytar. Výsledný zvuk by měl být teplejší. Jde mi v zásadě o to, zda vidíte jako jasně lepší řešení použití kosti, nebo má podle Vás eben své opodstatnění (i přes negativum rychlejšího opotřebení)...
Předem velmi děkuji!
Dobrý den,
eben má své opodstatnění u basových kytar, kde se používá právě pro to, že "ořezává" výšky.
Pro kytaru je to až příliš. Výsledkem může být zahuhlaný neprůrazný zvuk. Samozřejmě nejlepší cesta je experiment s konkrétním nástrojem.
Kost má obecně nejvhodnější tvrdost pro vyvážený zvuk nástroje.
Dobrý den, vlastním kladívkovou citeru, tu samou, na kterou hraje pan Klenha na Karlove moste. Potrebovala by revizi. Poradíte mi, prosím?
Dobrý den,
bohužel netuším. Nikdo z okruhu mých známých se citerami nezabývá.
Zkuste poptat u pana Znamenáčka - zabývá se opravami nástrojů mnoho let a možná by poradil ...
odkaz
Dobrý den
chtěl bych se zeptat jaké lepidlo se používá, respektive Vy používáte

na vlepování plastových dílů do kytar. Myslím tím například lemovací pasky (binding) po obvodu kytar a hmatníku
odkaz a polohové značky z perleti. Dřevo je : tělo - jasan, hmatník - pauferro. Jaké mi doporučujete použít lepidlo?
Děkuji za odpověď Luboš
Dobrý den - odpověď o dva příspěvky niž.
Pokud neznáte druh plastu, není možné přesně odpovědět.
Sekundovým lepidlem to bude fungovat téměř vždy. My používáme Great Planes.
Zdravím a dobrý den,
Mám dotaz,chci předělat povrchovou úpravou tělo mé baskyary do pokudmožno světlejší barvy(naturalu),nebo nějakého dobrého laku.Tak se chci zeptat,jakožto odborníků,jestli je to možný s tohoto těla.Zde posílám odkaz na foto
odkaz Díky za odpověď
Roman
Dobrý den,
možné to je. Z fotek bohužel není poznat, z jakého materiálu nástroj je. Natural je tedy otázkou. Ne že by to nešlo, ale aby to vypadalo k světu. Některé materiály vypadají v natural úpravě jak Ikea
Lak v jakékoli barvě není problém ...
Dobrý den,
Mohl byste prosím poradit jaké lepidlo používáte pro lepení bindingu na tělo kytary?Pustil jsem se do stavby akustiky a nejsem si jistý jaké lokálně dostupné lepidlo je vhodné.
S díky za krásné a poučné stránky a s přáním všeho nejlepšího do nového roku.
BB
Dobrý den,
nepíšete, jaký materiál používáte, takže obecně:
dřevo - ideálně klih, popř. Titebond - lze koupit i v ČR - např. v Aleximu, ale cena je poněkud vyšší,
plasty - podle druhu - na celluloid stačí kanagom nebo jakékoli sekundové lepidlo, na PVC nebo ABS to chce vyzkoušet, poměrně špatně se lepí a pokud nechcete investovat do drahých aktivátorů, které mění strukturní mřížku materiálu tak, aby byl lepitelný, budete muset experimentovat. Lze použít sekundové lepidlo, ale něco, co opravdu funguje - Loctite, Flash, Great Planes. Můžete použít i lepidlo na tvrzené PVC odpadové trubky.
Díky za odpověď,
omlouvám se,že jsem neuvedl materiál, z kterého je binding vyroben.Ani jsem si vlastně nebyl jistý,ale dopátral jsem se,že půjde pravděpodobně o ABS.Je to kytara ze stavebnice StewMaca,kde pro lepení používají jakýsi weld-on-cement.Proto jsem chtěl zjistit co používáte Vy.Toto lepidlo se totiž nedá z USA poslat.
Budu tedy muset začít experimentovat a hledat dál.
Díky
... to je lepidlo na plexisklo. Dá se koupit i v ČR pod různými názvy.
Ale stejně je třeba vyzkoušet pevnost spoje dřevo x výložka. Obecně slouží tato lepidla pro vzájemné spojení plastů.
Dobrý den!
Mimo jiné sbírám kytary značky Jolana, ovšem pouze ty, které mají pevnou kobylku. Zároveň chci, aby tyto kytary byly hratelné. Speciálně u modelu Strat (mám tři kusy) mám problém s výškou dohmatu na 12. pražci. U jednoho kusu je stržená matice na truss rod, u dalšího se při utahování zařezává do dřeva krku bez toho, aby se krk vyrovnal. Chci se zeptat - je možné (pokud možno svépomocí) provést odlepení hmatníku a výměnu výztuhy krků. Je na to nějaký postup? Kde bych jej našel? Nebo, co byste mi doporučil?
Děkuji za odpověd a přeji všechno nejlepší v roce 2011.
S pozdravem Petr Chytil
Dobrý den,
na opravu výztuh existuje set přípravků,
odkaz
berte jako tip
Odlepení hmatníku lze provést i doma - odstraňte pražce a pomocí žehličky položené přímo na hmatník prohřejte - pokud použijete žehličku manželky, doporučuji podložit kusem hadru, ze dřeva se uvolňují pryskyřice a silice, které ulpí na žehličce a špatně se to doma obhajuje
Dřevo nesmíte spálit, ale musí být dobře prohřáté - nutno vyzkoušet teplotu a čas.
Potom tenkou planžetu - ocelové pravítko nebo něco podobného cca 0,5 mm silného - pomalu zkuste vsunout mezi krk a hmatník. Pokud je dobře nahřáto, mělo by to jít bez poškození dřeva. Postupně - cca po 20 cm by se měl vždy kus hmatníku uvolnit.
Důležité je,abyste hned po sejmutí hmatník zafixoval např. mezi dvě prkna a pevně stahl svěrkami.
Pokud to neuděláte, hmatník se zkroutí a nebude možné jej znovu použít.
Pokud se Vám nepodaří hmatník sejmout snadno, raději toho nechte a využijte některý ze servisů. Snadno můžete něco poškodit.
Dobrý den,
Můžete mi prosím poradit, jak uchytit nejlépe řemen na kytaru? Kytara má rolny namontované od kytaráře. Řemen je kožený, od Stejskala.Ta zadní rolna (blíž ke krku) je v pořádku, řemen se dá nasadit. Problém je u ty přední rolny (u kobylky). Rolna je zároveň vstupem pro kytarový jack a drážka je tenká. U řemenu s koženkovým zakončením to šlo dobře,ale zase se to mohlo vyvliknout.Kožený řemen je silnější a nasadit na přední rolnu jde velmi těžko. Kytaru dávám do pouzdra bez řemene. A tak jak to pořád násílím nasazuju a zase sundávám tak se ta díra na řemeni poškozuje (vyžvejkává).A hrozí, že postupně bude kytara z uchycení vypadávat. Dá se to řešit tak, aby šlo řemen kdykoliv odpojit a zase nasadit? Děkuju za odpověď.
Kopecký
Dobrý den,
bohužel nepíšete, jaký snímací systém máte namontovaný.
Ale většinou lze jack s úchytem na řemen vyměnit.
Např.
odkaz firma Alexim nabízí celou řadu jacků. Mělo by být možné vybrat správný tvar rolny.
Pokud není výměna jacku možná - např. některé systémy Fishman - nezbyde Vám, než upravit řemen - myslím, že výrobce by si vědel rady.
Dobrý den,
dovolím si položit snad jednoduchou otázku - jak moc náročné je vyměnit (sejmout) pickguard z akustické kytary? Lze to udělat i v domácích podmínkách bez rizika poškození kytary? Jde mi hlavně o to, jak bezpečně továrně přilepený pickguard sundat a odstranit zbytky lepidla...
A druhá část - chtěl bych si na kytaru dát dřevěný pickguard. Jaké nejlépe použít lepidlo? Mám stadardně lakovanou kytaru (Seagull). Díky.
Dobrý den,
pickguard - pokud se jedná o tenký plastový - bývá přilepený speciálním lepidlem na způsob oboustranné lepicí pásky.
Pomalým postupným odlupováním od špičky chrániče by se Vám mělo podařit sejmutí bez poškození laku.
Zbytky lepidla lze omýt technickým benzínem popř. lihem.
Absolutní jistotu, že se nic nepoškodí, nebudete mít nikdy. Zvlášť u Seagulla, kde bývá velmi tenká vrstva laku, může dojít k jeho poškození. Chystáte-li se osadit jiný chránič, je to celkem lhostejné. Poškození bude kosmetické, nijak neovlivní kvalitu nástroje.
Dřevěný chránič můžete zkusit nalepit:
1) Oboustrannou lepicí páskou bez výztuže. Levné, leč po čase žádající obnovu - vlivem stárnutí lepidla a malé odolnosti vůči vyšší teplotě, které se s nástrojem nevyhnete např. v létě při přepravě v autě.
2) Sekundovým lepidlem. Z pohledu akustiky asi nejvhodnější, lepidlo vytvrdne a narozdíl od pružných lepidel, používaných na páskách, nebrzdí rezonanční desku.
Je to ovšem řešení, které vyžaduje pečlivou a rychlou práci a cesty zpět není.
3) Originálním systémem od 3M. Jedná se o profesionální lepicí systém, označovaný 3M Adhesive Transfer Tape. V ČR lze zakoupit pod názvem Laminační lepidlo - cca 200,- Kč.
Ještě upozornění - dřevo pod chráničem má jinou barvu - není vystaveno UV záření a zůstává světlejší. Nový chránič musí být minimálně stejně velký, jako původní.
Dobrý den, chci se Vás zeptat na Váš názor na způsob uchycení strun klasické kytary způsobem jako na houslích - praktikuje R. Bellucci:
odkaz Horní deska je namáhaná jinak - má to nějaký příznivý vliv na akustiku a trvanlivost?
Děkuji S.Svoboda
Dobrý den,
záleží na tom, jak se to celé provede.
U tohoto systému je prioritou menší namáhání desky - přítlak strun se pak dá ovlivnit proporcemi kobylky, především volbou úhlu struny mezi sedlem a otvorem, kterým struna kobylkou prochází.
Zvolí - li se přiměřený úhel, lze odlehčit konstrukci rezonanční desky a tím zvýšit akustický výkon nástroje.
Pokud by se zvolil úhel nevhodně - příliš ostrý - byl by efekt zcela opačný a deska by byla namáhaná mnohem více, než u standardního zavěšení strun v kobylce.
Co se týká akustického vlivu, těžko posuzovat, protože se většinou používá jiná konstrukce vrchní desky. Osobně jsem zmíněný způsob na klasické kytaře nikdy nepoužil.
Odlehčení rezonanční desky sice zvýší výkon, na druhou stranu ochodí zvuk o barvu.